bETDYVkQ
bETDYVkU
bETDYVkY
programy
kategorie
bETDYVkR

Sekret grzybiarza z Borów Tucholskich. Miejsce, które co roku jest pełne borowików

Poszukiwanie grzybów to co roku trudna sztuka. Są bowiem miejsca, które w poprzednich sezonach były pełne dorodnych prawdziwków, a dzisiaj nie ma w nich już nic. Na szczęście taki scenariusz nie spełnił się w przypadku tego grzybiarza z Borów Tucholskich. Mężczyzna nagrał w zeszłym roku filmik, podczas którego natknął się na miejsce pełne dorodnych borowików. 12 miesięcy później wrócił w to samo miejsce, spodziewając się, że nic w nim nie zastanie. Jednak ku jego zdziwieniu, las znowu obrodził w borowiki w dokładnie w tym samym miejscu.

141 reakcji
80
34
27
Podziel się
Komentarze (27)
30-10-2020
ZenekSekretem jest że grzybnie nie są nomadami i nie wędrują?
zobacz więcej komentarzy (27)

Programy Wirtualnej Polski

bETDYVld
KOMENTARZE
(27)
Zenek
rok temu
Sekretem jest że grzybnie nie są nomadami i nie wędrują?
piia
rok temu
Nie przesadzajmy ;) miejsce piękne, ale nie popadajmy w jakieś zachwyty z powodu 10 szt. borowików, takich miejsc jest wiele w całym kraju- spodziewałem się ich co najmniej naście. Sam znam miejsca gdzie na odcinku 100m2 można regularnie co roku dosłownie potykać się o grzybki- grubo ponad setka...prawdziwki już się kończą, a zaczynają się zielonki (gąski) i można jeszcze rydza złapać ;) Pozdrawiam
reskacz1
rok temu
ale mi SEKRET GRZYBIARZA !!!!.....mam 65 lat i całe życie zbieram grzyby. W tym roku uzbierałem i nasuszyłem UWAGA !!!....7 słoików 4- ero litrowych prawdziwków. Również mam swoje miejsca. Ale to nie do końca prawda. Zależy jaki rok. Teraz jest wysyp podgrzybków....ale pół na pół robaczywe.. Pierwszy raz się spotkałem z taką inwazją robaków. Wchodzą do grzyba od góry. Gdzie są grzyby to najlepiej wiedzą ci co handlują nimi na targowiskach. A sekretem grzybiarza jest jedynie znajomość lasu, orientacja w nim i cierpliwość.
bETDYVlv
Krasnal
rok temu
Jestem właścicielem 36 ha lasu, który musiałem ogrodzić gdyż tablic z informacją ,,teren prywatny,, w Polsce nikt nie honoruje. Ogrodzenie jest systematycznie niszczone, szczególnie w okresie grzybobrania. Grzybiarze nie są w stanie zrozumieć , że las może mieć właściciela, że jest to mój warsztat pracy z którego utrzymuję moją rodzinę a grzyby stanowią znaczne źródło moich przychodów. Kiedy w tym kraju będzie normalnie ?
Pytam tylko
rok temu
No i gdzie ten sekret ? Że grzyby w lesie rosną ? To każde dziecko wie.
Najnowsze komentarze (27)
Andrzej R
rok temu
Grzybnie czasami rozrastają się w tak zwane "czarcie kręgi " o średnicy nawet kilkudziesięciu metrów. Jeżeli dopisze ci szczęście możesz zebrać z takiego miejsca nawet 50 do 80 kg. prawdziwków.
proste
rok temu
A sekret ujawnimy wam jutro.
Mariusz46
rok temu
jako maniakalny zbieraz grzybow jestem zdziwiony ale poziomem artykułu. Każdy kto kocha zbierac grzyby doświadczył barwniejszych i liczniejszych faktów z lasu. W 2017 nawet nie musialem do lasu wchodzic zeby zebrać kosz prawdzwków na 80 metrach drogi leśnej.
kania
rok temu
Ja znalazłam jednego dnia 100 (sto) kani, tez w Borach tucholskich, z którymi miałam kłopot - z powodu nadmiaru! Ale obdarowałam sąsiadów, rodzinkę. Sobie zostawiłam na obiad. PYCHOTA, ale bez panierki, wtedy czuć smak grzyba - obłędny.!!!
wrt
rok temu
10 grzybów, takie miejsca widział każdy kto był w lesie. wp jak zwykle trzyma swój poziom
koko
rok temu
największy sekret to p .redaktor. Najważniejsze aby zaistnieć nawet nie mając nic do przekazania!
edg
rok temu
Miejsca są dobre kilka lat, bo las się zmienia, więc zmienia się w nim roślinność i grzyby. Na tym świecie nic nie jest wieczne.
Pytam tylko
rok temu
No i gdzie ten sekret ? Że grzyby w lesie rosną ? To każde dziecko wie.
bETDYVln
Borowik
rok temu
Ojojoj, ależ sekret.
Auto
rok temu
Mam pytanie czy ludzie celowo ignorują zakaz wjazdu samochodem do lasu? Czy po prostu niewiedza? Samochody w lesie to jakaś plaga, a zakaz wynika z ustawy.
okey...
rok temu
ale co w tym dziwnego....mam takie miejsca od ponad 10 lat...redaktorku...poczytaj wiecej na temat...
czyli nie
rok temu
bezpieczne dla zdrowia
jss
rok temu
z tego co mi wiadomo w rezerwatach i parkach narodowych nie wolno zbierać grzybów
jasko
rok temu
Na drugi rok jak nie badzie grzybow to zorganizoje strajk powszechny bo to napewno wina PISu
bETDYVlP
bETDYVkW
bETDYVlW
bETDYVlX