bGYkDVsk
bGYkDVso
bGYkDVss
programy
kategorie
bGYkDVsl

Sensacyjne odkrycie na Podkarpaciu. Nagolenniki z epoki brązu sprzed 2500 lat

Miłośnik historii Krzysztof Opic, odnalazł na terenie Nadleśnictwa Sieniawa nagolenniki z brązu sprzed 2500 lat. Udało się zabezpieczyć aż siedem sztuk. Zostały przekazane do badań naukowcom z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego. Pierwsze analizy wykazały, że zabytki mogą pochodzić najprawdopodobniej z okresu „HaD”, czyli z wczesnej epoki żelaza (druga połowa VII-VI wieku p.n.e.). Ich wykonanie z brązu świadczy o tym, że były to kosztowne przedmioty i musiały należeć do kogoś o wyższym statusie społecznym. Być może ufundowała je grupa osób, która przekazała je jako wotum podczas rytuałów religijnych.

99 reakcji
24
25
50
Podziel się
bGYkDVsn
Komentarze (50)
22-12-2021
januszWyrazy wspolczucia dla znalazcy!!!
zobacz więcej komentarzy (50)

Programy Wirtualnej Polski

bGYkDVsx
KOMENTARZE
(50)
janusz
rok temu
Wyrazy wspolczucia dla znalazcy!!!
Mariusz
rok temu
Przez to chore przepisy wiekszosc pasjonatow woli takie cos wrzucic spowrotem do dolka i zakopac, zeby uniknac klopotow!!!
kamil
rok temu
Ja tu widze peknietom sprezyne od malucha:)
bGYkDVsP
Olek
rok temu
Jak został ukarany ten znalazca? Przeszukali mu dom? Zatrzymali w areszcie tego przestępcę?
Andy
rok temu
"Miłośnik Historii" pewnie szukał grzybów i przypadkiem potknął się o wystające z runa leśnego cenne artefakty. Nie posługiwał się sprzętem elektronicznym i miał wszystkie wymagane pozwolenia na prowadzenie poszukiwań grzybów w tym nadleśnictwie. Brawo. Dajcie mu Dyplom i talon na dmuchany balon.
Najnowsze komentarze (50)
ityle
rok temu
zawsze jak nie wiadomo co powiedziec to pojawiaja sie rytualy religijne; mogly byc np. ukradzione jakiemus przejzdnemu, wszak szlaki handlowe funkcjonowaly juz od epoki kamienia lupanego, skoro narzedzia z kwarcu z Gor Swietokrzyskich odnaleziono w roznych miejscach Europy z polwyspem Iberyjskim wlacznie, mogly byc zdobyczne, mogly byc efektem tranzakcji jako przedwaluta etc etc, to ze cos gdzies znaleziono nie znaczy, ze nalezalo do danej kultury panowie naukowcy od 7 bolesci
młody
rok temu
Teraz wiadomo dlaczego Podkarpacie to zagłębie PiS-u :))))) może wykopią przodków Kaczyńskiego ?
Truteń
rok temu
A ja myślałem że to złota szczęka pradziadka morawietzkiego
Bronek
rok temu
Przetrzepują mu całe mieszkanie i okolice bo znalazł się już właściciel tego pan Schejbal i mówi ze powinno być więcej bo według przekazów rodzinnych było schowanych 36 sztuk.
He he
rok temu
Teraz musi się spodziewać w domu wizyty milicji. Pierwsze co i im przyjdzie do głowy to to że nagolenników było więcej. Będą szukać.
Kuba
rok temu
To nosili niewolnicy.
maks
rok temu
biedny pewnie juz sam na dolku siedzi, albo mu chate trzepia. za to powinna byc nagroda, a nie kara
Tem
rok temu
Na złom do mosiądzu i po kłopocie.
bGYkDVsH
ada
rok temu
Jeszcze go nie zamknęli?!
klip
rok temu
alez sciema ....myslalem ze kaczynskiego li dudy ? wesolosci sprawdzali ............................albo gesty klamcy naroddu !;-Niedzielskieggo!???
smig
rok temu
przecież to resory do starosłowiańskiej lektyki
Lucjan
rok temu
Słyszałem o przypadku podobnego znaleziska. Pasjonat z pozwoleniem zabespieczył, opisał i oddał fant, a jajogłowi obciążyli go kosztami prac archeologicznych w miejscu znaleziska! MASAKRA!
Lucjan
rok temu
Słyszałem o przypadku podobnego znaleziska. Pasjonat z pozwoleniem zabespieczył, opisał i oddał fant, a jajogłowi obciążyli go kosztami prac archeologicznych w miejscu znaleziska! MASAKRA!
oko
rok temu
...tak ,pewnikiem germańskie znalezisko ... Czy już są te nagolenniki badane w Berlinie?
bGYkDVtj
bGYkDVsq
bGYkDVtq
bGYkDVtr