programy
kategorie

Śmierć religijnego reformatora. Dlaczego Jana Husa spalono na stosie?

Czeski reformator religijny Jan Hus był postacią bardzo nieprzychylną kościołowi. Gdy w 1414 roku dostał zaproszenie na sobór w Konstancji, nie miał pojęcia, co go czeka. Materiał powstał w oparciu o tekst opublikowany na łamach portalu WielkaHistoria.pl. Chcesz się dowiedzieć więcej przeczytaj artykuł: Śmierć Jana Husa. Dlaczego czeski reformator religijny został spalony na stosie? .

74 reakcje
31
7
36
Podziel się
Komentarze (36)
30-07-2021
Nicola Tesla
Gdyby prawo pozwalało kościołowi panoszyć się dalej to nadal krowami orano by pola, ziemia była by płaska i nikt nie miał by prawa do nauki. Ile jeszcze pokoleń będzie...Czytaj całość
zobacz więcej komentarzy (36)

Programy Wirtualnej Polski

KOMENTARZE
(36)
Nicola Tesla
2 lata temu
Gdyby prawo pozwalało kościołowi panoszyć się dalej to nadal krowami orano by pola, ziemia była by płaska i nikt nie miał by prawa do nauki. Ile jeszcze pokoleń będzie bawić się w te mitologiczne bzdury powstałe z plagiatu? Kiedy ludzkość zrozumie, że to dzięki nauce poznamy nasze pochodzenie i naszą dalszą drogę jako rasy? Ta cała religia, Kościół w Polsce jest śmieszne. Widać jak na dłoni stagnację w jakiej kolwiek dziedzinie życia. Religia zawsze konkurowała z monarchią. Wygryzła ją. Jednak jeśli chodzi o możliwości, to monarchia nie zabraniała się rozwijać. Kościół zabrania wszystkiego co nie jest związane poddaństwu tej instytucji. Precz z tymi bzdurami, spalcie mnie, mam Was w dupie.
Ateista
2 lata temu
Spalili go bo kościół katolicki ni lubi konkurencji
shjua
2 lata temu
Diabelska sekta, ktora zdolala przekonac chorych na umysle, ze ma cos wspolnego z DOBRYM bogiem... A w Polsce to juz taka zenada, ze nie ma na to slow.
szpila
2 lata temu
Przecież to miłość do bliźniego i przekazanie znaku Pokoju było spalenie na stosie . Tak trzymano ciemną masę w posłuszeństwie! !!!!!
KrzyniuJan
2 lata temu
Nasi przedstawiciele kościoła to tacy litościwi bracia byli, ponoć historia lubi zataczać koło :)
Najnowsze komentarze (36)
skryba
2 lata temu
Według serwisu BBC News w ciągu zaledwie kilku miesięcy zamordowanych zostało około 800 000 Tutsi, a także umiarkowanych Hutu. Pewien badacz ocenia, że w tym masowym mordzie uczestniczyło jakieś 200.000 ludzi. W swym pierwszym liście do Koryntian apostoł Paweł napisał: „Nie otrzymaliśmy ducha świata, lecz ducha, który jest od Boga, abyśmy znali to, co zostało nam życzliwie dane przez Boga” (1 Kor. 2:12). Takiego właśnie ducha przejawiają Świadkowie Jehowy w Afryce, czym odróżniają się od otaczającego ich samolubnego i niespokojnego świata. Neutralność, bezstronność i miłość okazywana przez Świadków Jehowy przyciąga ludzi do Słowa i organizacji Jehowy. Pewien brat z Zairu pisze na ten temat: „We wsi Monigi, leżącej na przedmieściach Gomy, Hutu i Tutsi już nie chodzą do kościołów chrześcijaństwa, by członkowie drugiego plemienia nie napadli ich podczas nabożeństwa. Większość uchodźców wróciła do Ruandy, a pozostali mieszkańcy dwóch sąsiednich wiosek wiedzą, że jedynym miejscem, gdzie Hutu i Tutsi spokojnie ze sobą przebywają, jest Sala Królestwa Świadków Jehowy. Toteż wielu prosi o studium biblijne”. Ponieważ Świadkowie Jehowy żyją niemal w każdym zakątku świata, to w razie zatargu między jakimiś nacjami mogą się nagle znaleźć po dwóch stronach konfliktu. Ale nawet w takiej sytuacji dokładają wszelkich starań, żeby przejawiać miłość, stanowiącą wspomniany znak rozpoznawczy. Na przykład kiedy w roku 1994 w Rwandzie wybuchł konflikt między Hutu a Tutsi, Świadkowie z obu plemion zachowali całkowitą neutralność. Wzajemnie udzielali sobie schronienia, często z narażeniem własnego życia. Gdy dwaj Świadkowie z plemienia Hutu, którzy ukryli swoich braci z plemienia Tutsi, zostali złapani przez Interahamwe (bojówkarzy Hutu), usłyszeli: „Ratowaliście Tutsi — musicie umrzeć”. Obaj zostali zamordowani (Jana 15:13). Jak myślisz: Czy postawa Świadków Jehowy harmonizuje z wypowiedzią Jezusa o ofiarnej miłości? Kto dziś trzyma się tego wzorca: Na temat chrześcijańskiej neutralności w dziele New Catholic Encyclopedia powiedziano: „Odmowa służby wojskowej ze względu na sumienie jest moralnie nieuzasadniona”. Szwajcarska gazeta Reformierte Presse podała, że według raportu African Rights — organizacji zajmującej się obroną praw człowieka — w ruandyjskiej rzezi w roku 1994 uczestniczyły wszystkie kościoły „z wyjątkiem Świadków Jehowy”.
pawel
2 lata temu
spalili no i co ? to tylko jeden z około 8800 spalonych ...czas na zmiany ( w Kanadzie już je widać).
pawel
2 lata temu
spalili bo co ludzie mają znać Psalm 115
Karol
2 lata temu
Usiłował naruszyć ich najświętsze prawo do nic nierobienia i brania pieniędzy. Wyrok mógł być tylko jeden.
Marek
2 lata temu
Wszystkie Powstania Narodowe Watykan potępił. I nie dlatego zwalczał socjalizm , iż było to w żywotnym interesie Polski.
mark
2 lata temu
U nas stopień zaciemniania umysłów jest bardzo duży - od samej "góry" do dołów. Kler do tej pory wyrządził chyba najwięcej krzywd wielu narodom i za to nie zapłacił.
wqd
2 lata temu
zszatan boi się BIBLII szkoda ze tak mało ludzi ją czyta
www
2 lata temu
Praskiego a nie pruskiego.
Rocco
2 lata temu
Hus był moim zdaniem lepszym reformatorem niż Luter i szkoda, że ten pierwszy skończył na stosie, a drugi dopiął swego. Luter był grubianinem i antysemitą, nic więc dziwnego że w Niemczech (i na podbitych przez nich ziemiach) w XX w. wydarzyło się wiadomo-co.
Krzysztof 555
2 lata temu
Co najmniej od 10 wieków świat jest terroryzowany przez tzw. instytucje kościoła katolickiego która w imię tzw. boga odpowiada za LUDOBÓJSTWO rdzennej ludności, MASOWE MORDY światłej cześć ludzkości (inkwizycja), masowe krzywdzenie dzieci (pedofilia), brak właściwej opieki nad oddanymi pod opiekę koscioła dziećmi np. Kanada, Irlandia, Polska ..., masowe ograbianie państw i ludności w imię tzw. co łaska i różnych dziwnych umów .... Czy taka instytucja może być łącznikiem z bogiem???? KK powinien być ZDELEGALIZOWANY i przynajmniej symbolicznie osądzony przed Międzynarodowym TRYBUNAŁEM!!!
Czytać i rozu...
2 lata temu
To nie koniecznie to samo. Katolicy powinni to przeczytać ale nie ma nadziei że zrozumieją. A już na pewno nie zgodzą się z tym.
łolaF
2 lata temu
nie wiedział ,ze kościół jest niczym Stalin
emeryt
2 lata temu
oni caly czas sa mentalnościa i wypowiedziami w 16 wieku
JA_JO
2 lata temu
Jedynie polska delegacja ostro protestowała. Bezskutecznie jednak.