bCPHfVWs
bCPHfVWw
bCPHfVWA
programy
kategorie
bCPHfVWt

Studnia zamku biskupów w Iłży. Badania zostaną wznowione

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków podjął decyzję o ponownym zbadaniu studni w zamku w Iłży. Prace po rocznej przerwie będą kontynuowane już w sierpniu. Udało się wówczas zejść na głębokość 5 metrów. Znaleziono fragmenty zamkowych posadzek, kafli z pieca, a także część tablicy na cześć biskupa Andrzeja Trzebickiego, który to dokonał w 1670 roku remontu zamku. Dotychczasowe znaleziska pochodzą z czasów od XVII wieku do pierwszej połowy XVIII wieku. Teraz badacze mają nadzieję na poznanie sekretów studni na głębokości nawet 10-11 metrów. Archeolodzy liczą na odnalezienie kolejnych fragmentów tablicy inskrypcyjnej, by móc odczytać znajdujący się na niej cały napis w języku łacińskim. Historia zamku w Iłży sięga 1342 roku. Wtedy to biskup krakowski Jan Grot wybudował twierdzę, a późniejsi biskupi dbali o nią aż do potopu szwedzkiego. Pod koniec XVIII wieku po pożarze został zupełnie opuszczony.

24 reakcje
10
1
13
Podziel się
Komentarze (13)
24-07-2020
bubu24"Udało się wówczas zejść na głębokość 5 metrów" - zaiste imponujące, zwłaszcza, że jak widać na filmie studnia jest sucha.
zobacz więcej komentarzy (13)

Programy Wirtualnej Polski

bCPHfVWF
Napisz komentarz
24-07-2020

bubu24"Udało się wówczas zejść na głębokość 5 metrów" - zaiste imponujące, zwłaszcza, że jak widać na filmie studnia jest sucha.

24-07-2020

achSame skarby, fragmenty posadzki i połamane kafle ze starego pieca które zostały na pewno wrzucone do studni po remoncie.

24-07-2020

skarbNapiszmy podręczniki od nowa.

bCPHfVWX
Rozwiń komentarze (7)
bCPHfVXr
bCPHfVWy
bCPHfVXy
bCPHfVXz