bGXGUAmY
bGXGUAnc
bGXGUAng
programy
kategorie
bGXGUAmZ

Symboliczne pożegnanie w Szkocji. Wyburzenie komina ostatniej elektrowni na węgiel

Komin oraz pozostałe budynki największej elektrowni węglowej w Szkocji zostały zburzone poprzez kontrolowany wybuch w czwartek (9 grudnia). Komin elektrowni Longannet, która znajdowała się ok. 50 km na północny wschód od Glasgow, był największa wolnostojącą konstrukcją w Szkocji. Mierzył 183 metry wysokości. Brytyjskie przedsiębiorstwo energetyczne z siedzibą w Glasgow - Scottish Power, dzień wcześniej podświetliło konstrukcję z hasłem ''Uczyńmy węgiel historią''. Elektrownia Longannet była kiedyś największą elektrownią węglową w Europie. Zaczęła wytwarzać energię elektryczną w 1970 roku i produkowała energię z węgla aż do jej zamknięcia w 2016 roku. Rocznie spalała ok. 4,5 mln ton węgla i była odpowiedzialna za ok. 20 proc. krajowej emisji dwutlenku węgla. Szkocja bardzo mocno postawiła na odnawialne źródła energii. Od 2007 roku ilość pozyskiwanej energii z tych źródeł wzrosła w Szkocji ponad dwukrotnie i stanowi już więcej niż połowę zużywanej energii...

rozwiń
203 reakcje
50
60
93
Podziel się
bGXGUAnb
Komentarze (93)
09-12-2021
Adam W Niemczech też powstają nowe kopalnie na węgiel, ale cichooooo sza :) bo tylko Polska jest bee, prawda propagandyści z wirtualnej POlski ?
zobacz więcej komentarzy (93)

Programy Wirtualnej Polski

bGXGUAnl
KOMENTARZE
(93)
Adam
rok temu
W Niemczech też powstają nowe kopalnie na węgiel, ale cichooooo sza :) bo tylko Polska jest bee, prawda propagandyści z wirtualnej POlski ?
Okrakiem
rok temu
Cały świat buduje nowe elektrownie węglowe, nawet Korea Południowa, my już ich nie budujemy, wręcz rozbieramy, tę nieukończoną, bo ekologom wydaje się, że w Polsce jeżeli nie wieje wiatr to świeci słońce. I to jest najgłupsza wiara jaką można wyznawać
Boguś
rok temu
Jako inż. Energetyki napisze, że wiele krajów, nawet na zachód od nas buduje właśnie nowe elektrownie węglowe. Podczas różnego rodzaju kryzysów będą niezastąpione.
bGXGUAnD
mieszczuch
rok temu
My za 200 lat też wyburzymy ;)
prawdziwypola...
rok temu
Niemcy też budują a likwidują atomówki. TOR przyszłością energetyki jądrowej!
Najnowsze komentarze (93)
nowy
rok temu
Bo tam głód,smród i ubóstwo a jak im jest zimno to idą do pubu się napić ogólnie dzicz.
OTUA
rok temu
Identycznie ten komin siadał jak wieże WTC podczas kontrolowanego wyburzania
Wichajster
rok temu
U nas wybudowali ostatnio elek. węglową która jest eco. Bo jest tak źle zbudowana że ciągle nie działa. Niestety my za to wszystko płacimy, a to co już w nią włożono nie odpracuje nawet za 40lat bezawaryjnej pracy.
Wiesiek
rok temu
Szkocja mogla to zrobic bo na Morzu Północnym maja 80 % zasobow ropy naftowej pod swoim dnem,z calosci jakie ma Wielka Brytania...A my mamy w rurach...A węgla na 100 lat i Unia a szczegolnie Niemcy blokuja nasze kopalnie i elektrownie..
To proste
rok temu
Szkoci maja ropę wiec mogą poszaleć z węglem
tylko pytam
rok temu
Wyburzenie komina ostatniej elektrowni na węgiel... bo też po kiego wafla on komu, jak się już spaliło złoża węgla. Co innego Polska - ma złoża i to bogate. Czujecie różnicę, matołki?
Poczekajcie
rok temu
wy wszyscy ekolodzy, czy OZE-owcy. Jak wam wyłączą prąd, to sami będziecie odgruzowywać elektrownie na węgiel.
energetyk
rok temu
BRAWO POLSKA mamy węgiel i jesteśmy nie zależni BRAWO budować kilka elektrowni. !!!!!!
bGXGUAnv
styber
rok temu
Identycznie ten komin siadał jak wieże WTC podczas kontrolowanego wyburzania
wojo
rok temu
gdyby Polski nieokradali przez tyle lat to tez by niebulo weglowych elektrowni
bromba
rok temu
a gdzież to w Polsce powstaje ta elektrownia węglowa, bo jakoś mi umknęło ? Chybaście pomylili Polskę z Niemcami
Tadek
rok temu
Szkocja , która jest malutka i ma zaledwie blisko 6 mln ludzi , może sobie na to pozwolić . Ale przecież trzeba ciągle na Polskę najeżdżać ,bo mają elektrownie węglowe ,bo ... mają do nich swój surowiec - WĘGIEL i nie potrzebują go kupować . Dlatego wszystkim żal dooopy ściska , tyle, że atypolakom w skorumpowanym cyrku na wiejskiej zależy na tym , aby pozamykać kopalnie ,a węgiel kupować od ruskich .
realista
rok temu
Bo Szwedzi mają dużo gór, leży na północy a więc dużo śniegu, dużo wody i ma elektrownie wodne.
vio
rok temu
W Japonii budują elektrownie węglowe jak szaleni i tam nic nie wiedzą o śmiertelnym Co2(patrz Kjoto:-))))) BĘDZIEMY DRUGĄ JAPONIĄ.Jak wam się nie podoba to wp niech się przeniesie do Szkocji.Pasujecie tam bardziej niż do Polski
...
Następna strona
bGXGUAnX
bGXGUAne
bGXGUAoe
bGXGUAof