programy
kategorie

Symboliczne pożegnanie w Szkocji. Wyburzenie komina ostatniej elektrowni na węgiel

Komin oraz pozostałe budynki największej elektrowni węglowej w Szkocji zostały zburzone poprzez kontrolowany wybuch w czwartek (9 grudnia). Komin elektrowni Longannet, która znajdowała się ok. 50 km na północny wschód od Glasgow, był największa wolnostojącą konstrukcją w Szkocji. Mierzył 183 metry wysokości. Brytyjskie przedsiębiorstwo energetyczne z siedzibą w Glasgow - Scottish Power, dzień wcześniej podświetliło konstrukcję z hasłem ''Uczyńmy węgiel historią''. Elektrownia Longannet była kiedyś największą elektrownią węglową w Europie. Zaczęła wytwarzać energię elektryczną w 1970 roku i produkowała energię z węgla aż do jej zamknięcia w 2016 roku. Rocznie spalała ok. 4,5 mln ton węgla i była odpowiedzialna za ok. 20 proc. krajowej emisji dwutlenku węgla. Szkocja bardzo mocno postawiła na odnawialne źródła energii. Od 2007 roku ilość pozyskiwanej energii z tych źródeł wzrosła w Szkocji ponad dwukrotnie i stanowi już więcej niż połowę zużywanej energii...

rozwiń
203 reakcje
50
60
93
Podziel się
Komentarze (93)
09-12-2021
Adam W Niemczech też powstają nowe kopalnie na węgiel, ale cichooooo sza :) bo tylko Polska jest bee, prawda propagandyści z wirtualnej POlski ?
zobacz więcej komentarzy (93)

Programy Wirtualnej Polski

KOMENTARZE
(93)
Adam
2 lata temu
W Niemczech też powstają nowe kopalnie na węgiel, ale cichooooo sza :) bo tylko Polska jest bee, prawda propagandyści z wirtualnej POlski ?
Okrakiem
2 lata temu
Cały świat buduje nowe elektrownie węglowe, nawet Korea Południowa, my już ich nie budujemy, wręcz rozbieramy, tę nieukończoną, bo ekologom wydaje się, że w Polsce jeżeli nie wieje wiatr to świeci słońce. I to jest najgłupsza wiara jaką można wyznawać
Boguś
2 lata temu
Jako inż. Energetyki napisze, że wiele krajów, nawet na zachód od nas buduje właśnie nowe elektrownie węglowe. Podczas różnego rodzaju kryzysów będą niezastąpione.
mieszczuch
2 lata temu
My za 200 lat też wyburzymy ;)
prawdziwypola...
2 lata temu
Niemcy też budują a likwidują atomówki. TOR przyszłością energetyki jądrowej!
Najnowsze komentarze (93)
nowy
2 lata temu
Bo tam głód,smród i ubóstwo a jak im jest zimno to idą do pubu się napić ogólnie dzicz.
OTUA
2 lata temu
Identycznie ten komin siadał jak wieże WTC podczas kontrolowanego wyburzania
Wichajster
2 lata temu
U nas wybudowali ostatnio elek. węglową która jest eco. Bo jest tak źle zbudowana że ciągle nie działa. Niestety my za to wszystko płacimy, a to co już w nią włożono nie odpracuje nawet za 40lat bezawaryjnej pracy.
Wiesiek
2 lata temu
Szkocja mogla to zrobic bo na Morzu Północnym maja 80 % zasobow ropy naftowej pod swoim dnem,z calosci jakie ma Wielka Brytania...A my mamy w rurach...A węgla na 100 lat i Unia a szczegolnie Niemcy blokuja nasze kopalnie i elektrownie..
To proste
2 lata temu
Szkoci maja ropę wiec mogą poszaleć z węglem
tylko pytam
2 lata temu
Wyburzenie komina ostatniej elektrowni na węgiel... bo też po kiego wafla on komu, jak się już spaliło złoża węgla. Co innego Polska - ma złoża i to bogate. Czujecie różnicę, matołki?
Poczekajcie
2 lata temu
wy wszyscy ekolodzy, czy OZE-owcy. Jak wam wyłączą prąd, to sami będziecie odgruzowywać elektrownie na węgiel.
energetyk
2 lata temu
BRAWO POLSKA mamy węgiel i jesteśmy nie zależni BRAWO budować kilka elektrowni. !!!!!!
styber
2 lata temu
Identycznie ten komin siadał jak wieże WTC podczas kontrolowanego wyburzania
wojo
2 lata temu
gdyby Polski nieokradali przez tyle lat to tez by niebulo weglowych elektrowni
bromba
2 lata temu
a gdzież to w Polsce powstaje ta elektrownia węglowa, bo jakoś mi umknęło ? Chybaście pomylili Polskę z Niemcami
Tadek
2 lata temu
Szkocja , która jest malutka i ma zaledwie blisko 6 mln ludzi , może sobie na to pozwolić . Ale przecież trzeba ciągle na Polskę najeżdżać ,bo mają elektrownie węglowe ,bo ... mają do nich swój surowiec - WĘGIEL i nie potrzebują go kupować . Dlatego wszystkim żal dooopy ściska , tyle, że atypolakom w skorumpowanym cyrku na wiejskiej zależy na tym , aby pozamykać kopalnie ,a węgiel kupować od ruskich .
realista
2 lata temu
Bo Szwedzi mają dużo gór, leży na północy a więc dużo śniegu, dużo wody i ma elektrownie wodne.
vio
2 lata temu
W Japonii budują elektrownie węglowe jak szaleni i tam nic nie wiedzą o śmiertelnym Co2(patrz Kjoto:-))))) BĘDZIEMY DRUGĄ JAPONIĄ.Jak wam się nie podoba to wp niech się przeniesie do Szkocji.Pasujecie tam bardziej niż do Polski
...
Następna strona