programy
kategorie

Szykuje się lato kataklizmów? Na zmianę susze i powodzie

- Suszę mamy już trzeci rok z rzędu - mówi Przemysław Daca, prezes PGW Wody Polskie. Zaprzecza informacjom, że w związku z tym wody w kranach może zabraknąć. Problem jest inny. - Musimy być gotowi, że po latach suszy przyjdą powodzie. Woda to żywioł, musimy mieć do niej dużo pokory - komentuje w programie "Money. To się liczy".

12-02-2020
Tranksrypcja:Nie ma zimy, będzie latem w Polsce susza? Już to wiecie? Sus...
rozwiń
Wszystko się sprowadza do tego, że będziemy mieli zdecydowanie problem na wiosnę.
Głównie wystarczy zajrzeć przez okno i widzimy, że nie mamy śniegu tej zimy zupełnie. Praktycznie nie mamy zupełnie zimy.
A śnieg jest takim zjawiskiem, który bardzo dobrze wpływa na zasoby wodne poprzez to, że topnieje powoli i wsiąka w glebę.
Więc ten brak śniegu i brak opadów niestety powoduje to, że mamy trzeci rok z rzędu suszę i to jest naprawdę niewątpliwie duży problem.
To panie prezesie, gdzie zabraknie wody w takim razie? W jakiś regionach? W całym kraju Polakom? Nie wiem, wody w kranach nie będzie? Jak byśmy mogli powiedzieć, jaka jest skala problemu?
Znaczy, jeżeli chodzi o suszę, to przede wszystkim rolniczo, bo dotyka to przede wszystkim rolników.
To problem mamy w województwie Lubuskim, województwie Łódzkim, na Kujawach, na Lubelszczyźnie, na północnym Mazowszu, częściowo w Wielkopolsce.
I tutaj chciałbym też panu powiedzieć, bo ostatnio pojawiają się takie informacje, że ludziom, mieszkańcom Polski, Polakom zabraknie wody - otóż chciałbym tutaj kategorycznie temu zaprzeczyć.
My jeżeli chodzi o ujęcia wody, mamy jako Polska w ostatnim dziesięcioleciu bardzo dużo inwestycji. To jest około 60 miliardów złotych w kanalizację, w infrastrukturę przesyłową.
Prawie ponad 70% gospodarstw wodnych i MPWiK-ów czerpie wodę z wód podziemnych. Tam, gdzie mamy bardzo bogate i duże zasoby.
Więc to powoduje to, że wody w kranach mieszkańcom absolutnie nie zabraknie.
To co mieliśmy w niektórych miejscach w kraju w zeszłym roku takie przypadki wyjątkowe, to wynikało stąd, że były jakby duże zaniedbania właśnie w inwestycje dotyczące ujęć wody.
I to są winy jakby konkretnego tego samorządu, który pewnych rzeczy zaniechał lub się spóźnił. Bo to samorząd odpowiada za dostarczanie wody. Tak.
Zgodnie z ustawą o zbiorowym zaopatrzeniu wody i zbiorowemu odprowadzaniu ścieków, za ścieki i wodę dla mieszkańców odpowiadają samorządy.
Dobrze panie prezesie, no to mamy przynajmniej jedno ustalone - Polakom wody w kranach nie zabraknie.
Ale rolnicy będą mieli problem, czyli już dziś możemy mówić, że zimą wiemy doskonale, że ceny warzyw i owoców na pewno będą wysokie.
No, bo tak to się mniej więcej kończy - mniejszymi zbiorami. No dobrze, ale waszym celem jest ochrona przed powodzią i przed suszą. I co robicie dzisiaj, wiedząc - będzie susza. Kolejny rok z rzędu będzie susza.
To znaczy tak. Ja bym też nie chciał tak kategorycznie powiedzieć, że będzie susza. Wszystko wskazuje na to, że jesteśmy trzeci rok z rzędu w fazie suszy.
Natomiast czy będzie ona w tym roku, to trudno powiedzieć. My musimy być gotowi na to, że na przykład po tych dwóch latach suszy i suszy też w zimie, bo teraz mamy suszę.
Będzie na przykład okres powodzi. Chciałbym panu przypomnieć, że w zeszłym roku - okresie niewątpliwie problematycznym, jeżeli chodzi o wodę.
Na przełomie maja i czerwca mieliśmy poważny problem w województwie Małopolskim i Podkarpackim, gdzie mieliśmy bardzo poważne podtopienia.
Więc trudno to jest przewidzieć. Natomiast my rzeczywiście... Ale to znaczy panie prezesie, że szykuje nam się jakieś lato kataklizmów?
Z jednej strony właśnie powodzie, później długi okres suszy, wysokich temperatur, znów powodzie - i tak teraz będzie wyglądać nasza rzeczywistość? Znaczy, panie redaktorze. My musimy być...
Woda to jest żywioł i musimy mieć do niego dużo pokory. Ja mogę powiedzieć, że powodzie i susze były, są i będą. Jak to będzie wyglądało? Trudno mi powiedzieć.
Ciężko jest to przewidzieć, natomiast my musimy być gotowi i na suszę, i na powódź.
109 reakcji
44
65
0
Podziel się
Komentarze (0)

Programy Wirtualnej Polski

KOMENTARZE
(0)