programy
kategorie

Tajemnicze ślady. Naukowcy twierdzą, że to najstarszy odcisk stopy, jaki odnaleziono

Najnowsze badania naukowców z Uniwersytetu w Tybindze rzucają nowe światło na ślady odkryte w 2017 roku na Krecie, w okolicach miejscowości Trachilos. Do tej pory sądzono, że odciski stóp były pozostawione przez stworzenie podobne do hominina ok. 5,7 mln lat. Dziś naukowcy sądzą, że seria 50 śladów jest znacznie starsza, niż sądzono. Najnowsze techniki datowania wskazują, że mogą pochodzić one sprzed ponad 6 milionów lat. Oznacza to, że ślady powstały nawet 350 000 lat przed wcześniej, niż sądzono, czyniąc je najstarszymi odciskami stóp preludzi, jakie do tej pory znaleziono. Analizy przeprowadził zespół naukowców z Niemiec, Szwecji, Grecji, Egiptu i Anglii, kierowany przez naukowców z Tybingi. Nowe datowanie kreteńskich odcisków stóp rzuca nowe spojrzenie na wędrówki homininów. – Noga miała krótszą podeszwę niż u australopiteków. Łuk nie był jeszcze zaznaczony, a pięta węższa – wyjaśnia Per Ahlberg, profesor na Uniwersytecie w Uppsali i współautor badania....

rozwiń
140 reakcji
35
23
82
Podziel się
Komentarze (82)
13-10-2021
żenada!WP "zmienia podręczniki" średnio kilka razy w miesiącu i to od wielu lat. Jak na razie bezskutecznie! Jak długo jeszcze zamierzacie tak pajacować?
zobacz więcej komentarzy (82)

Programy Wirtualnej Polski

KOMENTARZE
(82)
żenada!
3 lata temu
WP "zmienia podręczniki" średnio kilka razy w miesiącu i to od wielu lat. Jak na razie bezskutecznie! Jak długo jeszcze zamierzacie tak pajacować?
danny
3 lata temu
to przechodzilo ludzkie pojęcie
Nicky Kinyc
3 lata temu
To niemożliwe! Jarosław nigdy nie był w tamtym rejonie!
Tylko że
3 lata temu
Najstarsze odbicie stopy ludzkiej i to obutej w mokasyn, znalazł W.J. Meister w okolicy Alice Springs USA, pochodzi z 540 mln lat!!!
chomikos
3 lata temu
Głupstwa piszą, w czerwcu 2017 na Krecie, w okolicach miejscowości Trachilo szedłem tamtędy po piwo i zostawiłem te ślady...
Najnowsze komentarze (82)
Arti74
3 lata temu
Do operatora tej strony. WIĘKSZOŚĆ TYCH ODPOWIEDZI TO BZDURY NIC NIE ZWIĄZANE Z TEMATEM. ZASTANAWIAM SIĘ DLACZEGO TAKEI ODPOWIEDZI SA NIE BLOKOWANE BĄDŹ ODRZUCANE. ZAJMUJĄ TYLKO MIEJSCE DLA TYCH, KTÓRYCH TO BARDZIEJ INTERESUJE.
słowianie
3 lata temu
podobny do tuska musi to jaki jego przodek
pokolenie JP2
3 lata temu
podręczników do religii na szczęście nie zmienią.
ZOM
3 lata temu
POLSCY ANTYSZCZEPIONKOWCY--
ZOM
3 lata temu
POLSCY ANTYSZCZEPIONKOWCY--
ekonom
3 lata temu
A jakie to w ogóle ma znaczenie?
Him
3 lata temu
Na końcu się okaże że pochodzimy z jeszcze mniejszej wysepki. Po prostu dwójka czy tam trójka jakichś zwierząt zebrała się na tej wysepce i zgodnie wyewoluowały w hominina, mając już pewnie zamysł że ten hominin później jakoś się przedzierzgnie w hominida, który da jakoś potem radę (najwyżej w parę sztuk, jak sam nie da) stać się homo sapiens, który następnie zawładnie światem zaczynajac od Afryki, gdzie są już zresztą odkryte ślady sprzed… zaraz, przecież zmieniono podręczniki i te ślady się nie liczą! Ja prdlę, no to niezłe jaja teraz wyszły z tej całej historii, to ja idę sobie poewoluować.
umaryn
3 lata temu
Nooo szwagier mówił że przyklepał piątkę takiemu ...;)
dddd
3 lata temu
Większość ludzi nie czyta podręczników i książek. jak coś zmienicie w podręcznikach, to i tak się nikt nie zorientuje.
Wielka
3 lata temu
Szkoda,że ludzie wolą wierzyć w teorię drugiego człowieka niż w Boga
KX1
3 lata temu
Podobnie wyglądają odciski stup niedźwiedzia..
Jakub Szela
3 lata temu
Olbrzymią mam prośbę... Jak już Doda pomaluje sobie na czole gwiazdkę to piszcie sobie że to sensacja. Ale jak mamy do czynienia z jakiś przedrukiem mającym chociaż trochę związek z nauką to drodzy redaktorzy zachowujcie się jak rozumni ludzie. Bo z tytułem o podręcznikach i opadaniu szczęki robicie z siebie pośmiewisko. Te sto dodatkowych kliknięć liczonych przez waszych reklamodawców wynikających z tego syfiastego tytułu i treści i wpisów ludzi słusznie wkurzonych jest warte tego żeby normalny człowiek myślał o was jako o badziewnym i syfiastym portalu?
cynik
3 lata temu
Polacy nadal wierzą że pierwszym człowiekiem był gliniarz a pierwsza kobieta powstała z jego podrobów i to tylko po to by nie musiał sobie sam robić dobrze. Załamał się gdy usiłował zjeść pierwszy talerz ugotowanej przez nią zupy oraz kawałek upieczonego mięsiwa a gdy urodziła pierwszego bachora - trzasnął drzwiami i wyszedł z raju by napędzic sobie bimbru z jabłek na pocieszenie . No i już został - bimber był lepszy od raju.
Qwas
3 lata temu
To na zdjęciu to czarnek
...
Następna strona