bELoBZBw
bELoBZBA
bELoBZBE
programy
kategorie
bELoBZBx

Tajemniczy wrak na łotewskiej plaży. Wielkie odkrycie nad Bałtykiem

We wtorek (5 października) na mediach społecznościowych Wolny Port Ryga udostępnił informacje o znalezionym wraku na pobliskiej plaży Daugavgrīva na Łotwie. Do odkrycia doszło przypadkiem, kiedy lokalni mieszkańcy zauważyli wystające z piasku belki. Prawdziwa skala znaleziska została ukryta do czasu przyjazdu koparek, które ujawniły ponad 12-metrowe pozostałości po okręcie. Archeolodzy nie są w stanie dokładnie potwierdzić, skąd pochodzi tajemnicze znalezisko. Sugerują, że okręt mógł należeć do Królewskiej Marynarki Wojennej. Według przekazu ekspertów kadłub był pokryty kiedyś miedzią, z czego słynęła Royal Navy. Odkryte belki mają ślady po specjalnych mocowaniach na podwodnym odcinku. Wskazują one, że ta część okrętu była pokryta miedzianymi płytami, co by potwierdzało hipoteza naukowców. Odkryty okręt był wykonany z drewna dębowego. Surowiec ten był wykorzystywany do budowy jednostek wojennych przez Wielką Brytanie od połowy XIX wieku. Na podstawie tych...

rozwiń
14-10-2021
106 reakcji
61
25
20
Podziel się
Komentarze (20)
14-10-2021
Złośliwy ślimak
Chciałbym przytoczyć parę faktów uzupełniających artykuł. Od połowy XIX wieku starano się już budować statki i okręty raczej z blachy stalowej. Te obicie blachą miedzianą...Czytaj całość
zobacz więcej komentarzy (20)

Programy Wirtualnej Polski

bELoBZBJ
KOMENTARZE
(20)
Złośliwy ślim...
2 tyg. temu
Chciałbym przytoczyć parę faktów uzupełniających artykuł. Od połowy XIX wieku starano się już budować statki i okręty raczej z blachy stalowej. Te obicie blachą miedzianą było nakazane w Royal Navy już dużo wcześniej, na statkach wykonanych z drewna debowego, gdyż były narażone na ślimaki, które drążyły korytarze w kadłubach, jak kołatek w drewnianych meblach, czy kornik z żywych drzewach. Na szczęście; w zimnych morzach te ślimaki nie występują. Brytyjczycy operujący na ciepłych wodach okalających ich kolonie: w Azji, Ameryce Środkowej, czy Afryce; stwierdzili, że okręty (po takiej wycieczce) trzeba remontować, żeby nie zatonęły. Wobec zarządzono obijanie części podwodnej blachą miedzianą.
Adam madmx
2 tyg. temu
Naukowcy się pomylili to Arka Noego
olo
2 tyg. temu
ten co pisał ten artykuł niech sie doedukuje. A tak na marginesie co angolski okręt wojenny robił w tym rejonie Bałtyku. Co przypłynął z" przyjacielską wizytą"? Brak blachy miedzianej świadczy o tym ,że utknął na mieliżnie , albo został przywitany po "przyjacielsku" a potem "obdarty" z wszystkiego co mogło się "przydać"
bELoBZCb
Alek
2 tyg. temu
na zdjęciu widać jak przez ostatnie 150-200 lat obniżył się poziom wody w Bałtyku. Ten wrak leżał kiedyś w wodzie. Bałtyk musi przybrać ze 2 m by dojść do rozmiarów, w których był przez lata.
opop
2 tyg. temu
statek europejski w europie co w tym dziwnego
Najnowsze komentarze (20)
Roman
1 tyg. temu
To jacht Wielkiego Adolfa
J. Verne
2 tyg. temu
a jak jak królewski to samo przez się się rozumie że angielski. Bo nie może być królewski szwedzki, ani królewski polski czy pruski, bo świat składa się dziś z Anglii i całej reszty
Ale jaja
2 tyg. temu
Dobrze ze wiecie że tlen się skończy zamawiajcie już maski z butlami z Chin 😂
ale jaja
2 tyg. temu
Najśmieszniejszy artykuł jaki widziałem, haha. Jak oni na to wpadli hmmm. Ah Ci naukowcy. Gdyby nie Oni to by nie było wymyślonego Covida. Bravo za bajeczna historie.
i co ?
2 tyg. temu
ocieplenie klimatu było 200 lat temu? poziom wody był wyższy niż dzisiaj to nie możliwe.
robol
2 tyg. temu
anie jest przypadkiem rosyjka łódż podwodna ?
jest dobrze
2 tyg. temu
czyli to nie bolszo polski ? towarzysze pis
lool
2 tyg. temu
Może to jeden z okrętów które miały dotrzeć z bronią dla Powstańców Styczniowych
bELoBZBT
JareK
2 tyg. temu
To zaginiony jacht Kaczyńskiego. Na którym wspólnie z Morawieckim i Sasinem odkryli Amerykę w 1411 roku - tuż po wygranej przez nich bitwie pod Grunwaldem.
opop
2 tyg. temu
statek europejski w europie co w tym dziwnego
dfghjn
2 tyg. temu
a myślałem ze to statek z kosmosu a tu z jednego z krajów nadmorskich .....tragedia
marynarz
2 tyg. temu
ale skad tookręt martnarki wojennej Polski
Powtórzenie
2 tyg. temu
Nie jest wykluczone, że ten okręt "przypętał się" w te okolice, w czasie Wojny Krymskiej 1848, kiedy to, Anglicy razem z Turkami oblegali Krym i znajdujący się tam Sewastopol, który nawet na krótko zdobyli; własnie dzięki pomocy tureckiej. Wtedy; być może, robili rozeznanie na Bałtyku, żeby ewentualnie zaatakować Rosję i od tej strony, i naprzykład zdobyć któreś z miast nad Bałtykiem, a najlepiej St. Petersburg, który wtedy był stolicą. Dziwne, jak ta historia się powtarza, bo obecnie, też prowokują Rosjan; zarówno na Morzu Czarnym, jak i na Bałtyku, aczkolwiek funkcję tę od nich (coraz częściej) przejmują Amerykanie.
navy
2 tyg. temu
marynarz to przeciez barka z bydgoszczy
bELoBZCv
bELoBZBC
bELoBZCC
bELoBZCD