programy
kategorie

Tikal - opuszczone miasto. Zagadka Majów rozwiązana

Jednym z najlepiej zachowanych miejsc obrazujących dokonania starożytnego ludu Majów, są ruiny miasta Tikal, które znajduje się na terenie dzisiejszej Gwatemali. Tikal zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1979 roku. Miasto to przez około 1000 lat było centralnym ośrodkiem cywilizacji Majów. Pod koniec IX wieku ten prekolumbijski lud jednak je opuścił. Dlaczego tak się stało? Naukowcy z Uniwersytetu w Cincinnati prawdopodobnie rozwikłali w końcu tę zagadkę. Okazało się, że powodem mógł być brak wody pitnej. W obrębie miasta znajdowały się zbiorniki wodne, lecz stało się coś uniemożliwiło korzystanie z nich. Dla około 100 tys. mieszkańców Tikal, była to sytuacja wręcz tragiczna. Musieli się ratować i to mogło ich skłonić do poszukania nowego miejsca do życia.

49 reakcji
9
20
20
Podziel się
Komentarze (20)
06-07-2020
ArcheologNie płacili za wodę to wodociągi odcięły...
zobacz więcej komentarzy (20)

Programy Wirtualnej Polski

KOMENTARZE
(20)
Archeolog
4 lata temu
Nie płacili za wodę to wodociągi odcięły...
grażynka
4 lata temu
Nie musieli opuszczać Tikal , mogli kupić sobie wodę w marketach .
Ignacy
4 lata temu
Zenon Kosidowski w swoje książce - "Gdy słońce było Bogiem" - już dawno rozwiązał ten problem.
Dokładny
4 lata temu
Cytat z artykułu: ...W obrębie miasta znajdowały się zbiorniki wodne, lecz stało się coś uniemożliwiło korzystanie z nich. W tym zdaniu brakuje wyrazu: CO. To zdanie powinno brzmieć: W obrębie miasta znajdowały się zbiorniki wodne, lecz stało się coś, CO uniemożliwiło korzystanie z nich. Niestety naukowcy nie ustalili, co się stało.
Obcy
4 lata temu
Ale bujda !!!!!!!!! Jakby Was składano w ofierze a brakło już ludzi też byście uciekli !!!!!!!!!
Najnowsze komentarze (20)
Mokka
4 lata temu
Hipotez jest kilka ale najbardziej prawdopodobna jest rzeczywiście hipoteza o suszy, która zniszczyła rolnictwo Majów na południowym Jukatanie. Hipoteza jest obecna chyba od lat 60-tych ubiegłego wieku.
pik
4 lata temu
30 tys. ludzi minimum zalatwia sie w polu to ziemia i woda beda skazone,tak stalo sie w kilku innych miastach.
Zagadka rozwi...
4 lata temu
Co za megalomania, PO co im była woda jak jest woda w Niemczech? Może w Tikal też rzadził czosnek i ogarnął całemu swiatu przyszłe muzeum
Paweł
4 lata temu
Czyżby Majowie nie używali elektrycznych samochodów? Dlatego dotknęła ich ta plaga. Zmiana klimatu i brak wody pitnej. A mogli być jak Greta. Wystarczyło być tylko trochę bardziej ekologicznym. W daleką podróż katamaranem. Zdjęcie na korytarzu pociągu, mimo, że posiada się miejscówkę w przedziale. Sorry. Niemieckie wagony nie mają przedziałów. Wiem bo jechałem.
Janosik81
4 lata temu
nie tak do konca...nie znali sie na uprawach (wy-ja -lo -wienie gleby!), nie mieli wozow (kola - transport itd) a gdy zaczely sie walki plemnion..bylo juz po herbacie. A kosmici im tyle obiecali..tylko cos sie spoznili z powrotem na ziemie? swieta inkwizycja zrobila reszte?
Końskie
4 lata temu
I przyszedł Morawiecki i stała się... brudna woda!
AAA
4 lata temu
Za mojej młodości mówiło się, że coś odkryli radzieccy uczeni. Teraz dla odmiany - tylko amerykańscy.
zaza
4 lata temu
Wszystko jak wszystko, ale to nie brak wody zmusił mieszkańców do opuszczenia Tikal. Szukajcie dalej.
ruf
4 lata temu
opuscili wiec miasto i gdzie sie udali? gdzie zalozyli nowe miasto? takie hipotezy naukowcow to zadne odkrycie tajemnicy ale klikniecia musza sie zgadzac
xxc
4 lata temu
a to nie jest tak ze ci naukowcy wraz z odkryciem przezyli szok, albo wrecz zaniemowili? przeciez to bylo by typowe dla artykulow z wp
znafca
4 lata temu
czaskowski spuścił fekali
Oczy
4 lata temu
Kolejny BZDET typu "zagadka rozwiazana" na ktory kliknalem i czego zaluje. Moja wina - obiecalem sobie tego nie robic - tak samo zreszta, jak w przypadku "pisania ksiazek na nowo", "zdeialych naukowcow", "wcisnietych w fotele" i podobnych potworkow. Tu tez w tytule "rozwiazanie", w tekscie juz mamy "prawdopodobnie", a ostateczny wywod wlasciwie zaden. Dzis nie ma wiadomosci - dzis sa "newsy" serwowane w hurtowych ilosciach z przeznaczeniem do sprowokowania "wejscia" (kasa!) i szybkiego zapomnienia. Media robia z nas Szympansy trenujac pamiec krotka, a dluga czyniac niepotrzebna.
MalkolmX
4 lata temu
Normalnie.....kaczor powiedział : Majowie to gorszy sort.....i to już był koniec. Wsadzili wodza do latałki i walnął skrzydłem w palmę. Do dzisiaj pozostały pomniki ( wielkie ) gdzie Indianie składają ofiary. Śledztwo trwa do dzisiaj a kasa leci.....
Obcy
4 lata temu
Ale bujda !!!!!!!!! Jakby Was składano w ofierze a brakło już ludzi też byście uciekli !!!!!!!!!