programy
kategorie

To może zaskakiwać. Prezes Związku Banków Polskich ujmuje się za firmami pożyczkowymi

Prezes Związku Banków Polskich nie popiera prób ograniczenia działalności legalnie działających firm pożyczkowych. - Ci, którzy mają zdolność kredytową, otrzymają pomoc w bankach. Przedsiębiorcy, którzy mogą mieć kłopoty, otrzymają gwarancje de minimis albo poręczenia w ramach tarczy. Natomiast jest pewna grupa osób, która nie ma oczywistej zdolności kredytowej i należy w takich sytuacji też myśleć o nich i udostępnić im pożyczki bankowe i pozabankowe - uważa Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich. Podkreśla, że banki nie mogą udzielać kredytów podmiotom, które nie mają zdolności kredytowej albo mogą to robić pod warunkiem uzyskania bardzo wysokiej gwarancji. - W wielu krajach poza bankami działają także firmy pożyczkowe i są pilnowane, żeby nie przesadzały nadmiernymi kosztami pozaodsetkowymi - mówi.

Tranksrypcja:Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów apeluje, żeby Polacy...
rozwiń
Czy wy będziecie mieli także jakąś ofertę - brzydko mówiąc - płynnościową dla statystycznego Kowalskiego? Żeby on mógł na dwa czy trzy miesiące pożyczyć drobną może kwotę.
Ale nie na takich zasadach i na takich warunkach jak to jest w firmach pożyczkowych.
Ja myślę, że zwykle sytuacja kryzysowa powoduje to, że klienci powstrzymują się przed pewnymi zakupami okazjonalnymi na przykład.
Na które zaciągali te chwilówki, czy pożyczki. Ale to rozwiązanie, które weszło w życie, jest moim zdaniem rozwiązaniem zbyt radykalnym.
My jesteśmy w okresie, kiedy potrzebna jest płynność na rynku. Czyli ci, którzy mają zdolność kredytową, ci którzy mieli dobry standing w bankach, otrzymają tę pomoc dość szybko.
Przedsiębiorcy, którzy mogą mieć kłopoty, otrzymają gwarancję - te minimum systemowe gwarancji i poręczenia w ramach tarczy, które będą wdrażane w kolejnych dniach.
Natomiast, jest pewna grupa osób w Polsce, która nie ma takiej oczywistej zdolności kredytowej, bo ma specyficzny system wynagradzania.
Specyficzne kontrakty czy umowy. I moim zdaniem należy po prostu w takiej sytuacji także myśleć o nich i udostępnić pomimo... Ale udostępnić im bankowe pożyczki? Czy jednak pozabankowe?
Bankowe, ale także nie bankowe. Proszę pamiętać, że w banku jesteśmy związani sztywnym prawem bankowym, że nie wolno nam udzielać kredytu i pożyczki podmiotowi, który nie ma zdolności kredytowych.
Jest drugi punkt tego paragrafu, który mówi - czy tego artykułu, który mówi, możemy udzielić, ale pod warunkiem posiadania uzyskania bardzo wysokich gwarancji.
Ale po trzecie, taki podmiot musi przedstawić plan działania, plan naprawy. Natomiast w przypadku klienta indywidualnego, co on ma przedstawić?
Jeśli potrzebuje tysiąc złotych, czy dwa tysiące złotych, żeby uruchomić nowy biznes, on po prostu w danym momencie nie legitymuje się zdolnością kredytową.
I uważam, że radykalne ograniczenie, zamknięcie działalności niektórych firm, instytucji, legalnie działających, które z pozoru biorą bardzo wysokie oprocentowanie, to jest pozorne czasami.
Dlatego, że zarobek na tysiącu, czy dwóch tysiącach złotych pożyczki naprawdę bywa bardzo niski. Naprawdę na granicy opłacalności.
No tak, tylko wszyscy wiemy, że to często odbywa się w ten sposób, że bierze się, 1000 złotych, a później po dwóch miesiącach, żeby spłacić ten 1000, bierze się 1500 i tak dalej, i tak dalej.
I ta spirala rośnie. Z takimi patologiami mieliśmy do czynienia w przeszłości. Jednak parę regulacji było po drodze i udało się to skalibrować.
I w roku ubiegłym była niezła propozycja strony rządowej, żeby znaleźć taki przedział, takie miejsce, gdzie jest dopuszczalna wysokość oprocentowania.
Czy dopuszczalna wysokość kosztów poza odsetkowych - bo to o to chodzi. Ale żeby to nie przekształcało się w lichwę, ale jednocześnie, żeby dla tych firm pożyczkowych i dla banków w ogóle opłacało się to robić.
I ten zakres po prostu powinien nie być jakiś rozległy, ograniczony.
Pamiętajmy, że w wielu krajach Europejskich poza bankami działają normalnie także firmy pożyczkowe.
I są pilnowane, żeby one nie przesadzały z nadmiernymi kosztami poza odsetkowymi. Panie prezesie nasz czas dobiega końca, dziękuję bardzo za dziś.
17 reakcji
5
11
1
Podziel się
Komentarze (1)
02-04-2020
nv"firmy" pożyczkowe w cywilizowanym kraju nie powinny w ogóle istnieć!!!. Pozwalanie na ich istnienie to pchanie ludzi w ich łapy. Ciekawe kto za tym "lobbuje".
zobacz więcej komentarzy (1)

Programy Wirtualnej Polski

KOMENTARZE
(1)
nv
4 lata temu
"firmy" pożyczkowe w cywilizowanym kraju nie powinny w ogóle istnieć!!!. Pozwalanie na ich istnienie to pchanie ludzi w ich łapy. Ciekawe kto za tym "lobbuje".
Najnowsze komentarze (1)
nv
4 lata temu
"firmy" pożyczkowe w cywilizowanym kraju nie powinny w ogóle istnieć!!!. Pozwalanie na ich istnienie to pchanie ludzi w ich łapy. Ciekawe kto za tym "lobbuje".