programy
kategorie

Tragiczna sytuacja w Boliwii. Lodowiec topnieje w oczach

Boliwia to południowoamerykański kraj, w którym dostęp do wody nie zawsze jest zapewniony. Ten górsko-pustynny kraj bardzo mocno zależny jest od wody, która spływa z lodowców. Niestety, w wyniku zmian klimatu lokalne lodowce bardzo się skurczyły: Tuni, który znika najszybciej, ma obecnie powierzchnię jedynie jednego kilometra kwadratowego. Według naukowców, jeszcze w XVII wieku mogliśmy mówić o małej epoce lodowcowej na tych terenach, gdzie Tuni pokrywał całe kilometry lądu. Niestety, w wyniku zmian klimatycznych, od lat 70. lodowiec cofa się o 25 do 30 metrów rocznie i ma wysokość jedynie 600 metrów. Niedługo całkowicie zniknie. Będzie to katastrofa dla gospodarki Boliwii. Już teraz, większość rolników nie można nawodnić swoich upraw komosy ryżowej i przenosi się ze wsi do większych miast. Wzmaga to jednak presję na źródła wody w metropoliach, co może mieć straszne konsekwencje w przyszłości.

05-01-2021
41 reakcji
17
5
19
Podziel się
Komentarze (19)
05-01-2021
xc s
więcej nowych aut co 3 lata, telewizorów co 2 lata, mebli co 5 lat, remontów "sprzedaj lub pokochaj", gdzie porządne całe chałupy na śmietnik są wyrzucane, to nic nie...Czytaj całość
zobacz więcej komentarzy (19)

Programy Wirtualnej Polski

KOMENTARZE
(19)
xc s
3 lata temu
więcej nowych aut co 3 lata, telewizorów co 2 lata, mebli co 5 lat, remontów "sprzedaj lub pokochaj", gdzie porządne całe chałupy na śmietnik są wyrzucane, to nic nie zostanie
babcia
3 lata temu
To naturalna kolej rzeczy, przyroda rządzi się własnymi prawami i nie obchodzą jej ludzie ! Przez miliony lat klimat powoduje, że jeziora znikaja, lodowce topnieją, ziemia pustynnieje, za to w innych rejonach dzieje się odwrotnie. Tylko my żyjemy krótko i nie zauważamy zmian, które miały miejsce w zamierzchłych czasach. Różnica jest taka, że teraz sami przyczyniamy się do przyspieszania tych zjawisk.
smutne
3 lata temu
A Jędraszewski mówi że troska o planetę to jakiś szatański ekologizm...
rrr
3 lata temu
> Już teraz, większość rolników nie można nawodnić swoich upraw komosy ryżowej i przenosi się ze wsi do większych miast No w Polsce w ostatnich 50 latach to połowa ludzi przeniosła się do miast, chociaż lodowca nie ma.
rafikzabki
3 lata temu
ale ocielenie nie trwa od dziś... właśnie po obrazach z XVIII wieku i późniejszych fotkach wiadomo że ten proces np w Alpach twa powoli cały czas i lodowce cofają się od wieków... to Interglacjał... Czy ludzie temu pomagają? -pewnie trochę tak... ale czy możemy to zatrzymać? -raczej nie bo to proces naturalny... I akurat Polska na tym wygrywa... weszliśmy w epokę cieplejszego klimatu... rozszerzenia możliwych upraw, zmniejszenie kosztów ogrzewania, całoroczny sezon budowlany. Od wieków osady i miasta rodziły się i upadały bo była woda i jej nie było -choćby opuszczone starożytne rzymskie twierdze w Syrii...Dziś możemy się wspomóc techniką w nawadnianiu... kto tego nie potrafi straci państwo albo zmniejszy liczę ludności do takiej jaka może żyć na półpustyni bez technologii...
Najnowsze komentarze (19)
elmoreone
3 lata temu
od 17 wieku sie zmniejsza a przeciez w tamtych czasach do lat 1900 niebylo tyle aut niebylo takich fabryk przemyslu reaktorow atomowych wiec moze dinozaury i lodowce rowniez powstaly tak samo jak teraz znikaja. moze to naturalne dla ziemi jako planety ze sie zmienia na przestrzeni setek lat. e
Oj ludzie !
3 lata temu
Lodowce topniejom, bo jezd coras cieplej !
kdm
3 lata temu
wolę ocieplenie niż zlodowacenie
IMPERATOR
3 lata temu
a kiedy kolejna epoka lodowcowa?
Marek
3 lata temu
Woda spływała z lodowców a teraz będzie spływać po opadach deszczów. Nie musi być jej mniej. Ocieplanie jest bardziej przyjazne niż ochładzanie się klimatu.
OKI
3 lata temu
Jakoś nikt nie zwrócił uwagi, że w XVII wieku mogliśmy mówić o małej epoce lodowcowej, czyli nic nie jest stałe, raz jest zimniej raz cieplej. Teraz mamy cieplej. I tyle.
Łysoń
3 lata temu
Boliwia ma dużą część Amazonii i tam dużo,dużo wody. Osiedlić się tam ,albo rurociągi-wodociągi. Znikną lodówce - pojawią się dinozaury,które wymarły przez lodowce . ,
Lord Vader
3 lata temu
Tak tak. Badacze znowu się nudzą, łudzą i wyłudzą...
OBIEKT.III
3 lata temu
A gdzie woda z Fukuszimy jest wylewana. Wiemy w 100%, ze tam nadal jest poteżne promieniowanie i woda wypływa. Może to już cała atmosfera świeci z wodami opadowymi włącznie i to na całym swiecie..
Shame
3 lata temu
Napiszcie prawde ze szydzi wykupuja w całej Ameryce Poludniowej dostep do zbiornikow wodnych, i ludzie zaczynaja sie burzyc , bo woda byla za darmo , a teraz cwaniacy z pod gwiazdy davida uzurpuja sobie prawa do wymuszania opłat od biednych rolnikow i farmerow !
cynik
3 lata temu
Dziurę ozonową także robiła sama przyroda bez udziału człowieka ? To dlaczego uległa skurczeniu gdy w znacznym stopniu zaprzestano używać freonu ? A nawet jeśłi klimat "sam" się ociepla to należy to przyspieszać czy hamować a już najlepiej nic nie robić ? Wy się obudzicie dopiero gdy temperatury będą sięgać w strefie umiarkowanej plus 50 stopni Celsjusza tylko że wtedy będzie już posprzątane a wasze dzieci będą umierać skutkiem ugotowania na parze. Smacznego
FAQ
3 lata temu
Taaa, Boliwia słynie z wysokiego poziomu życia.
,kjuy65
3 lata temu
Do łopat i całą wodę z lodowca przechwycić w jeziora i jeziorka .....a dalej to modlitwa .może to bezrobotni na zasiłku zrobią jak od 30 lat w Polsce się dzieje !
rrr
3 lata temu
> Już teraz, większość rolników nie można nawodnić swoich upraw komosy ryżowej i przenosi się ze wsi do większych miast No w Polsce w ostatnich 50 latach to połowa ludzi przeniosła się do miast, chociaż lodowca nie ma.