programy
kategorie

Uwaga, salamandra! Nagranie leśnika z Baligrodu

W Polsce salamandrę plamistą można spotkać tylko na południu, więc gdy ktoś ma już takie szczęście, to powinien uważać, bo ten jaszczur ognisty podlega w naszym kraju ochronie częściowej. Leśnik Kazimierz Nóżka, któremu udało się nagrać tego płaza, apeluje, żeby na nie uważać na drogach i ścieżkach. Salamandry są jadowite, ale, o ile nie zamierzamy ich zjeść, nie są niebezpieczne dla człowieka. Jeśli ich dotkniemy, trzeba umyć ręce. Dawniej wierzono, że salamandra ma nadprzyrodzone zdolności. Sądzono m.in., że rodzi się i żyje w ogniu. Dzisiaj wiadomo, że boi się płomieni, jak każde zwierzę.

285 reakcji
106
70
109
Podziel się
Komentarze (109)
04-05-2021
kolaRedaktorze, salamandry nie są jadowite, a trujące tzn. w skórze zawierają salamandrynę, alkaloid steroidowy.
zobacz więcej komentarzy (109)

Programy Wirtualnej Polski

KOMENTARZE
(109)
kola
3 lata temu
Redaktorze, salamandry nie są jadowite, a trujące tzn. w skórze zawierają salamandrynę, alkaloid steroidowy.
fred
3 lata temu
przepiękne płazy - widziałem na żywo w Bieszczadach, ale w innym rejonie i odmianę pomarańczową, trzeba o nie dbać żey przetrwały jak najdłużej
misio
3 lata temu
Jakies bzdety. Jestem po 1000 kroc martwy. Jako male dziecko wychowywalem sie w Beskidach. W tamtejsyzch lasach tego bylo pelno, codziennie sie z nimi bawilsmy, kilka razy dziennie to mialem w rekach- nigdy im krzywdy nie robilismy, nigdy one nam , nawet nie probowaly ugryzc.
stara lesiara
3 lata temu
pełno tego było 50-60 lat temu w Beskidach
adrian
3 lata temu
dlatego czasem zazdroszcze lesnikow ze moga spotkac cos takiegoe na swojej drodze. ja moge spotkac co najwyzej poczware krystyne albo innego suskiego na korytarzach
Najnowsze komentarze (109)
fin
3 lata temu
teraz ostrzegacie , jak byłem w Wiśle Malince na kolonii gdzieś 1966 rok to łapaliśmy salamandry . Ale żyjemy
tylko pytam
3 lata temu
czy ten leśnik to jeszcze jest leśnik? Czy już tylko celebryta ciągle wrzucający zdjęcia i filmy do neta na pensji lasów państwowych? Każdego tygodnia tylko "nóżka"...
darek
3 lata temu
Panie Twardoch jak pan nie jest Polakiem to co pan Robi w Polce wynocha
GRATULUJĘ
3 lata temu
A JA WIDZIAŁEM SALAMANDRĘ PLAMISTĄ W 1969 ROKU, W SROMOWCACH WYŻNYCH POD TRZEMA KORONAMI.
Zbig
3 lata temu
Miło się dowiedzieć, że leśnicy mają też inne zainteresowania, a nie tylko naciąć drewna ile się da albo coś upolować.
Rita
3 lata temu
Już się boję, wyglądają prawie jak skorpiony z tymi zakręconymi ogonami. Jeżeli kobieta zobaczy je sama w lesie powinna się zwrócić o pomoc do najbliższego mężczyzny.
Leśnik
3 lata temu
Jest uznawana za najładniejszego polskiego płaza. Jej ciało jest czarne i błyszczące, pokryte żółtymi lub pomarańczowymi plamami. Ubarwienie salamander jest bardzo zmienne, nie spotyka się dwóch zwierząt o takim samym układzie plam na ciele. Z boku głowy zwierzę ma gruczoły wydzielające jad. Jest on niegroźny dla człowieka, ale może podrażniać np. oczy. Dzięki jadowi i odstraszającemu ubarwieniu oprócz człowieka salamandra nie ma naturalnych wrogów
Baśka
3 lata temu
A co to za muzyczka? Fajna.
Tu i teraz
3 lata temu
nie ośmieszajcie sie takimi idiotycznymi tekstami
hign[9
3 lata temu
dobrze ze to nie tuskodyl
JASIO 1 C
3 lata temu
dlatego własnie nalezało zlikwidowac gimnazja zeby salamandry nie byly jadowite , prawda redaktorku
Z leśniczówki
3 lata temu
Jak byłam mała to się u dziadka w leśniczówce takimi bawiłam. Mieszkały w karpach po wyciętych drzewach a ja urządzałam im "domki" i przenosiłam z jednego do drugiego żeby się "odwiedzały". Parę godzin dziennie tak potrafiłam. Żyję.
sogi
3 lata temu
Mam mnóstwo w ogrodzie chociaż nie plamistych. Lubia ciepło i kamienie w ogrodzie. Nie przeszkadzają a nawet czasem siedzą na tarasie na płytach . Nawet moje psy sie nimi nie interesują. Nieszkodliwe wiec także ich nie ruszam a że skalniak mam duży z wielkmi głazami to czesto je widuję.
mar
3 lata temu
Brałem je wielokrotnie na rękę, bo one są bardzo powolne, nigdy nic mi się nie stało. Co za bzdurny tekst. Po tak idiotycznych treściach ludzie będą się bali tych płazów i będą je zabijać.
...
Następna strona