bETZcYOc
bETZcYOg
bETZcYOk
programy
kategorie
bETZcYOd

"Wenecja umiera". Włosi testują wielki projekt

To obecnie jedyna szansa na obronę Wenecji przed zatopieniem. Włosi testują swój wielki projekt MOSE (Modulo Sperimentale Elettromeccanico) – system, który składa się z ruchomych barier podwodnych, które automatycznie mają izolować Lagunę Wenecką od Morza Adriatyckiego w trakcie przypływów. Wraz ze wzmocnieniem wybrzeża i podniesieniem nadbrzeży – MOSE ma chronić Wenecję przed pływami do wysokości nawet 3 m. - Wenecja żyje dzięki rzemiosłu i turystyce. Jeśli tego nie ma, Wenecja umiera. Ponosimy wielką odpowiedzialność, próbując ją ratować. Bardzo cierpimy - mówi Annapaola Lavena, właścicielka lokalnej kawiarni. Wenecja wciąż zmaga się ze skutkami podtopień, które w ostatnich latach nasilają się. Największy z przypływów, w listopadzie 2019 r., zalał Wenecję blisko dwoma metrami wody. Towarzyszył mu silny wiatr, przez który m.in. odpadały ołowiane płytki z zabytkowej Bazyliki św. Marka. Naukowcy twierdzą, że to ostrzeżenie o zachodzących zmianach klimatycznych....

rozwiń
111 reakcji
25
35
51
Podziel się
Komentarze (51)
20-10-2021
Grzes
Zmiany zmianami, a kto wypompował wodę głębinową z okolicznych pokładów? I siadło. A kto brutalnie przekopał lagunę, żeby wielkie statki mogły wpływać do Wenecji z...Czytaj całość
zobacz więcej komentarzy (51)

Programy Wirtualnej Polski

bETZcYOp
KOMENTARZE
(51)
Grzes
2 miesiące temu
Zmiany zmianami, a kto wypompował wodę głębinową z okolicznych pokładów? I siadło. A kto brutalnie przekopał lagunę, żeby wielkie statki mogły wpływać do Wenecji z turystami i kasą, no kto?
mario
2 miesiące temu
To był genialny pomysł, wybudować miasto na wodzie.
Maciejspoznan...
2 miesiące temu
A gdzie oni ścieki spuszczają???
bETZcYOH
Brednie
2 miesiące temu
Opowiadacie brednie dla nieuków. Nie żadne zmiany klimatyczne, kłamcy, tylko laguna się zapada. Natura nie zaprojektowała budowania na niej budynków i wypompowywania wody spod dna.
Maćko
2 miesiące temu
Pamiętam, jak oni ponad 50 lat temu nazbierali miliardy od darczyńców z całego świata, którzy chcieli ratować Wenecję (bo na to oficjalnie zbierano) a potem wzięli całą tę kasę i użyli jej do ustabilizowania lira. A Wenecja poszła się czochrać... :o(
Najnowsze komentarze (51)
Klimatolog
miesiąc temu
Wszyscy wokoło trąbią że susza więc nareszcie jakiś mokry temat.
Paw
miesiąc temu
Wspaniałe odkrycie. 🌀
end
miesiąc temu
Laguna się zapada i dla tego pięknego ale zasyfionego, strasznie brudnego, cuchnącego, walącego się miasta NIE MA RATUNKU. Wszyscy o tym wiedzą, problem w tym, że spora GRUPA CWANIAKÓW WYCZUŁA, ŻE PRZY TYM MOŻNA JESZCZE DOBRZE ZAROBIĆ. I tylko to się liczy. Miasto umiera warunki do życia koszmarne, wszystko się rozpada, monstrualne szczury i koty, brud niewyobrażalny. Nie wspominam o kilku miejscacvh wyczyszczonych dla zrobienia wrażenia blichtru. Dużą winę ponoszą władze które latami kombinowały przy zwiększeniu ilości "turystów" pogłębiały i poszerzały gdzie się da, byle giganty mogły podpłynąć praktycznie "pod dom". No i jest suma efektów. Naukowcy są zgodni, że w ciągu 20-25 lat miasto będzie zalane w sposób nieodwracalny ponieważ laguna obniży sie o wiele metrów. Bez sensu jest pakowanie jakichkolwiek pieniędzy bo to nic nie da. Potrzebny jest program i jego źródło finansowania, umożliwiający ludziom tam mieszkającym przeprowadzkę na ląd stały. I to jest prawdziwy problem. JAK ZNAM ZYCIE, LUDZIE ZOSTANĄ POZOSTAWIENI SAMI SOBIE.
Miras
miesiąc temu
Wenecja piękne miasto i zarazem jedno wielkie szambo. Smród i bród w jednym. Byłem raz i mi wystarczyło.
:)))
miesiąc temu
a niech ich całkiem zaleje ,będzie fajny skansen podwodny do zwiedzania przez płetwonurków :)))))
Marrs
miesiąc temu
Czas siadać do łodzi ruszać do Afryki.
Robin
miesiąc temu
Przecież Wenecja jest zalana po najwyższe wieże kościelne od 10 lat. Poziom morza od 1975 roku podniósł się o 32 metry, w 2040 będzie to prognozowane przez naukowców 40 metrów. Nie udawajcie, że nie wiecie!
gmngm
2 miesiące temu
A ja widze ze zmiany macie we LBACH chyba po tym waszym COVIDZIE
bETZcYOz
GaryGrant*
2 miesiące temu
Wenecja za 2 lata zupełnie znajdzie się pod wodą do 3,5 metra ! Nostradamus wam to mówił ! Miasto nie do uratowania, szkoda unijnych pieniędzy. Trzeba budować nową Wenecję wyżej na lądzie , jeżeli ich stać !
gryglas
2 miesiące temu
i bardzo dobrze, to byla wylengalnia qorestva przez wieki.
Aqq
2 miesiące temu
Wenecja - jeden wielki kanał. Bród, smród i natłok turystów.
BUL BUL BUL ...
2 miesiące temu
No i to jest dobra wiadomość,miasto bezprawia mFIJNE CITY WENECJA ZATONIE BUL BUL BUL BUL.
asa
2 miesiące temu
Za dużo pontonów na morzu i poziom się podniósł dlatego zalewa Wenecję
123
2 miesiące temu
miasta jak ludzie kiedys umrzec musza poza rzymem:)
bETZcYPb
bETZcYOi
bETZcYPi
bETZcYPj