programy
kategorie

"Wenecja umiera". Włosi testują wielki projekt

To obecnie jedyna szansa na obronę Wenecji przed zatopieniem. Włosi testują swój wielki projekt MOSE (Modulo Sperimentale Elettromeccanico) – system, który składa się z ruchomych barier podwodnych, które automatycznie mają izolować Lagunę Wenecką od Morza Adriatyckiego w trakcie przypływów. Wraz ze wzmocnieniem wybrzeża i podniesieniem nadbrzeży – MOSE ma chronić Wenecję przed pływami do wysokości nawet 3 m. - Wenecja żyje dzięki rzemiosłu i turystyce. Jeśli tego nie ma, Wenecja umiera. Ponosimy wielką odpowiedzialność, próbując ją ratować. Bardzo cierpimy - mówi Annapaola Lavena, właścicielka lokalnej kawiarni. Wenecja wciąż zmaga się ze skutkami podtopień, które w ostatnich latach nasilają się. Największy z przypływów, w listopadzie 2019 r., zalał Wenecję blisko dwoma metrami wody. Towarzyszył mu silny wiatr, przez który m.in. odpadały ołowiane płytki z zabytkowej Bazyliki św. Marka. Naukowcy twierdzą, że to ostrzeżenie o zachodzących zmianach klimatycznych....

rozwiń
112 reakcji
25
36
51
Podziel się
Komentarze (51)
20-10-2021
Grzes
Zmiany zmianami, a kto wypompował wodę głębinową z okolicznych pokładów? I siadło. A kto brutalnie przekopał lagunę, żeby wielkie statki mogły wpływać do Wenecji z...Czytaj całość
zobacz więcej komentarzy (51)

Programy Wirtualnej Polski

KOMENTARZE
(51)
Grzes
2 lata temu
Zmiany zmianami, a kto wypompował wodę głębinową z okolicznych pokładów? I siadło. A kto brutalnie przekopał lagunę, żeby wielkie statki mogły wpływać do Wenecji z turystami i kasą, no kto?
mario
2 lata temu
To był genialny pomysł, wybudować miasto na wodzie.
Maciejspoznan...
2 lata temu
A gdzie oni ścieki spuszczają???
Brednie
2 lata temu
Opowiadacie brednie dla nieuków. Nie żadne zmiany klimatyczne, kłamcy, tylko laguna się zapada. Natura nie zaprojektowała budowania na niej budynków i wypompowywania wody spod dna.
Maćko
2 lata temu
Pamiętam, jak oni ponad 50 lat temu nazbierali miliardy od darczyńców z całego świata, którzy chcieli ratować Wenecję (bo na to oficjalnie zbierano) a potem wzięli całą tę kasę i użyli jej do ustabilizowania lira. A Wenecja poszła się czochrać... :o(
Najnowsze komentarze (51)
Klimatolog
2 lata temu
Wszyscy wokoło trąbią że susza więc nareszcie jakiś mokry temat.
Paw
2 lata temu
Wspaniałe odkrycie. 🌀
end
2 lata temu
Laguna się zapada i dla tego pięknego ale zasyfionego, strasznie brudnego, cuchnącego, walącego się miasta NIE MA RATUNKU. Wszyscy o tym wiedzą, problem w tym, że spora GRUPA CWANIAKÓW WYCZUŁA, ŻE PRZY TYM MOŻNA JESZCZE DOBRZE ZAROBIĆ. I tylko to się liczy. Miasto umiera warunki do życia koszmarne, wszystko się rozpada, monstrualne szczury i koty, brud niewyobrażalny. Nie wspominam o kilku miejscacvh wyczyszczonych dla zrobienia wrażenia blichtru. Dużą winę ponoszą władze które latami kombinowały przy zwiększeniu ilości "turystów" pogłębiały i poszerzały gdzie się da, byle giganty mogły podpłynąć praktycznie "pod dom". No i jest suma efektów. Naukowcy są zgodni, że w ciągu 20-25 lat miasto będzie zalane w sposób nieodwracalny ponieważ laguna obniży sie o wiele metrów. Bez sensu jest pakowanie jakichkolwiek pieniędzy bo to nic nie da. Potrzebny jest program i jego źródło finansowania, umożliwiający ludziom tam mieszkającym przeprowadzkę na ląd stały. I to jest prawdziwy problem. JAK ZNAM ZYCIE, LUDZIE ZOSTANĄ POZOSTAWIENI SAMI SOBIE.
Miras
2 lata temu
Wenecja piękne miasto i zarazem jedno wielkie szambo. Smród i bród w jednym. Byłem raz i mi wystarczyło.
:)))
2 lata temu
a niech ich całkiem zaleje ,będzie fajny skansen podwodny do zwiedzania przez płetwonurków :)))))
Marrs
2 lata temu
Czas siadać do łodzi ruszać do Afryki.
Robin
2 lata temu
Przecież Wenecja jest zalana po najwyższe wieże kościelne od 10 lat. Poziom morza od 1975 roku podniósł się o 32 metry, w 2040 będzie to prognozowane przez naukowców 40 metrów. Nie udawajcie, że nie wiecie!
gmngm
2 lata temu
A ja widze ze zmiany macie we LBACH chyba po tym waszym COVIDZIE
GaryGrant*
2 lata temu
Wenecja za 2 lata zupełnie znajdzie się pod wodą do 3,5 metra ! Nostradamus wam to mówił ! Miasto nie do uratowania, szkoda unijnych pieniędzy. Trzeba budować nową Wenecję wyżej na lądzie , jeżeli ich stać !
gryglas
2 lata temu
i bardzo dobrze, to byla wylengalnia qorestva przez wieki.
Aqq
2 lata temu
Wenecja - jeden wielki kanał. Bród, smród i natłok turystów.
BUL BUL BUL ...
2 lata temu
No i to jest dobra wiadomość,miasto bezprawia mFIJNE CITY WENECJA ZATONIE BUL BUL BUL BUL.
asa
2 lata temu
Za dużo pontonów na morzu i poziom się podniósł dlatego zalewa Wenecję
123
2 lata temu
miasta jak ludzie kiedys umrzec musza poza rzymem:)