programy
kategorie

Wikingowie ze Szkocji. Nowe badania ujawniły zaskakujące fakty

Nowe badania udowodniło, że wikingowie nie byli tylko Skandynawami, ale pochodzili z innych kultur, jak Piktowie. Eksperci z Uniwersytetu w Bristolu zbadali ponad 400 szkieletów wikingów, chcąc określić ich pochodzenie oraz stworzyć mapę genetyczną tych wojowników. Ku ich zdziwieniu, odkryli, że niektóre szczątki nie należały do mężczyzn pochodzących ze Skandynawii. Okazało się, że wśród wikingów było dużo Piktów, czyli ludu mieszkającego w X wieku na wybrzeżu Szkocji i rywalizującego z Anglosasami z Anglii. To odkrycie burzy stereotypowy obraz wikinga, jako bezmyślnego barbarzyńcy.

80 reakcji
20
26
34
Podziel się
Komentarze (34)
17-09-2020
asd
no tak, jeśli z Wysp Brytyjskich to faktycznie nie mogli być "bezmyślnymi barbarzyńcami", szczególnie w X wieku !!!! Redaktorze a czym się oni różnili od Wikingów...Czytaj całość
zobacz więcej komentarzy (34)

Programy Wirtualnej Polski

KOMENTARZE
(34)
asd
4 lata temu
no tak, jeśli z Wysp Brytyjskich to faktycznie nie mogli być "bezmyślnymi barbarzyńcami", szczególnie w X wieku !!!! Redaktorze a czym się oni różnili od Wikingów skandynawskich w kwestii barbarzyństwa ? Napisz, proszę.
123
4 lata temu
A badania kości janczarów udowodni, że wielu turków było słowianami?
BobzSosnowca
4 lata temu
odkrywając Kanadę złupili Toronto i porwali Pocahontas zapomnieli dodać autorzy ...
Mazikeen
4 lata temu
Słowianie też najeżdżali drogą morską Danię i Norwegię. Byli tak samo skuteczni i też siali strach i śmierć. Historycy piszą o flotach rzędu setek jednostek więc musieli być nieźle zorganizowani.
bryt
4 lata temu
Gdyby pochodzili z Polski to by nie byli mundrzy - z wysp zawsze są mundrzy - co za rasizm.
Najnowsze komentarze (34)
Rospond
4 lata temu
Wpisz Wieletowie, chąśnicy . Wtedy szczęki opadną
Artman
4 lata temu
Ale też mi sensacja. Przecież osadnicy Wikingów znani byli z tego że po zasiedleniu jakiegoś terenu wchodzili w 2-3 pokoleniu w związki z miejscowymi kobietami i w ten sposób tworzyli wspólną społeczność wikinsko-lokalną. Tak było zarówno w Europie Zachodniej (Brytania, czy w Imperium Franków - Normandia) jak i w Europie Wschodniej (Waregowie na Rusi czy w Bizancjum) a z upływem wieków po prostu "rozpływali się" w miejscowej ludności.
olek
4 lata temu
No, w takiej sytuacji każdemu mogły by poodpadać szczęki. Współczuję im.
Qaszczcz
4 lata temu
Bo wikingowie to nie nazwa nacji tylko grupy przestępczej która miała swoją siedzibę na wyspie Uznan. W jej skład wchodzili Skandynawowie, Słowianie, Germani, Romanie, Sasi, Galowie inne ludy. Nie wiem po co cały czas się utrwala ten mit że wikingowie to Skandynawowie oni może byli pierwszymi wikingami ale po prostu wikingowie byli to bandyci tacy piraci tamtych czasów banici dezerterzy z armi rzymskiej podbite ludy bez ziemi i tak dalej.
realny
4 lata temu
A co w tym niezwykłego, wróg twojego wroga jest twoim przyjacielem, ilość wojowników jaką wikingowie byli w stanie przetransportować była ograniczona, więc wspierali się miejscowymi "kolaborantami". Robili tak Rzymianie, Anglicy, czy Niemcy. Oddziały pomocnicze często składały się z "lokalsów" , jako tanich, obeznanych w miejscowych realiach i terenie.
OBSERWATOR
4 lata temu
PROPONUJE ZBADAĆ DNA GOMÓLKI JESZCZE JEST JEGO POTOMET
xavery
4 lata temu
Wikingowie i "bezmyślni barbarzyńcy"...? Trzeba do ksiąg zajrzeć i sprawdzić, : kto w średniowieczu założył Normandię, kto władał Sycylią, Kalabrią, Neapolem a w innym miejscu i nieco wcześniej kto to był Ruryk i Waregowie oraz co to znaczyło dla Rosji...
Veser
4 lata temu
Skoro dosłownie opadły im szczęki, to znaczy, że to byli już leciwi naukofcy i nie mieli kleju do protez ...
pamiętajcie
4 lata temu
część kraju wikingów - obecna skandynawia = to prastare ziemie polskie.
mysz18
4 lata temu
Autor tego artykułu pewnie już dawno podeptał swoją szczękę,bo w każdym wypada mu szczęka. Jakoś innym nie wypada ,a zwłaszcza naukowcom. A autorowi ciągle za luźna i wypada:)))
Domino
4 lata temu
Co za komentarz! Szkoci podnieśli IQ Wikingów. Jutro dowiemy się, że dzięki Szkotom Wikingowie dotarli do Ameryki przed Kolumbem. Sami by tego nie zrobili. Wikingowie stosowali podobną metodę jak Rzymianie. Podbijali tereny i wchłaniali zarówno podbitą ludność jak i ich wiedzę i osiągnięcia. To nie byli bezmyślni barbarzyńcy! Takich ich stworzyło kino. Tak samo nie nosili rogów tylko Duńczycy. Rozwalają mnie takie artykuły. Można było inaczej to co wszyscy wiedzą :)
Troja Słowian
4 lata temu
Największa nieznana historii bitwa epoki brązu z udziałem praprzodków Polaków (DNA nie kłamie!) Sami sprawdźcie w necie : Bitwa nad Tollese ...
kościan
4 lata temu
Co jeszcze im opadło oprócz szczęk?
szczęka
4 lata temu
Teraz czas na protetyka.