bDSIxPFg
bDSIxPFk
bDSIxPFo
programy
kategorie
bDSIxPFh

Wybuchowy arbuz. YouTuber sfilmował niesamowitą reakcję chemiczną

Arbuzy kojarzą się nam z letnim orzeźwieniem, słońcem, relaksem na plaży i popijaniem kolorowych drinków z tym owocem. Jeddnak ten YouTuber z ukraińskiego Lwowa postanowił wykorzystać arbuza do czegoś innego. Najpierw wydrążył cały miąższ, a do powstałej w ten sposób miski wlał butelkę Coca-Coli. Dodał do tego trochę sodu w proszku i już po chwili arbuz stał się domową petardą. Wszystko przez połączenie sodu z dwutlenkiem węgla z coli. Imponującą eksplozję naturalnej petardy mężczyzna sfilmował i umieścił w internecie. Pamiętajmy jednak, żeby nie powtarzać jego eksperymentu w domu!

07-10-2020
205 reakcji
40
103
62
Podziel się
Komentarze (62)
08-10-2020
hehe
"Wszystko przez połączenie sodu z dwutlenkiem węgla z coli" Autorowi gratuluję wiedzy. Podszepnę jednak na przyszłość, że chodziło bardziej o reakcję z diwodorkiem...Czytaj całość
zobacz więcej komentarzy (62)

Programy Wirtualnej Polski

bDSIxPFt
KOMENTARZE
(62)
hehe
6 miesięcy temu
"Wszystko przez połączenie sodu z dwutlenkiem węgla z coli" Autorowi gratuluję wiedzy. Podszepnę jednak na przyszłość, że chodziło bardziej o reakcję z diwodorkiem monotlenu (DHMO) z tejże coli.
leo
6 miesięcy temu
Podejrzewam że bardziej widowiskowy efekt dało by wrzucenie do arbuza granatu . Są bardziej dostępne niż sód w proszku.
buahahaha
6 miesięcy temu
Poproszę pół kila sodu w proszku
bDSIxPFL
Marek
6 miesięcy temu
Czy w WP sami niedouczeni pracują? żadnej korekty ani weryfikacji. Niemal codziennie jakieś bzdury wypisują! To portal brukowy najniższego sortu.
Duzy
6 miesięcy temu
Matko jedyna. I jak tu nie zalamac rak i trzymac sie zasady Stop Hejt, o ktora prosi redakcja WP. Panie redaktorze, nie Pan da namiary na sod w proszku, bo to bedzie pierwszy taki produkt w sprzedazy. Tym bardziej, ze widac, ze wrzuca zbitek sodu ze szpachelki, a nie wsypuje proszek. Po drugie, jako chemik, chcialbym sie dowiedziec, jaka wybuchowa mieszanka powstanie poprzez zmieszanie Na z CO2. Trzeba bylo uwazac w podstawowce/gimnazjum gdy nauczyciel/nauczycielka Chemii demonstrowala reakcje sodu z woda. Czy ktos z szanownej redakcji w ogole sprawdza te "wrzutki" pod wzgledem merytoryczym przed puszczeniem do sieci?
Najnowsze komentarze (62)
OKI
4 tyg. temu
Stąd każdy wiedział, że Na silnie reaguje z wodą i powstaje wodorotlenek sodu. a wydziela się przy tym dużo ciepła i H2
OKI
4 tyg. temu
Tego uczyli kiedyś na lekcjach chemii w szkole podstawowej.
ozzyyyy
3 miesiące temu
Lwów jest polski !
ddt
3 miesiące temu
bzdury się puszcza a potem są wypadki to niebezpieczne zajęcie
Gość
3 miesiące temu
Redaktorek to potęga głupoty. Pisanie o czymś czego w ogóle nie pojmuję to dowód nieróbstwa i ciemnoty. Jeszcze głupszym jest ten kto za ten dowód ciemnoty płaci
kubuś
6 miesięcy temu
"połączenie sodu z dwutlenkiem węgla"))))))))) Kiedyś słyszałem dziennikarkę radiową, która zapowiadała "Rekuje" Mozarta.
Raf
6 miesięcy temu
Jaka to nuta kto podpowie??
Pjetja
6 miesięcy temu
Czy jest potrzebny do tego arbuz ,czy może być dynia ? Bo mam pewien pomysł na żart helloweenowy .
bDSIxPFD
???
6 miesięcy temu
Co to ma być?. Instrukcja produkcji bomby?.
marucha
6 miesięcy temu
A po co arbuz i cola? Wystarczy sód i woda. Efekt będzie taki sam. Poza tym chętnie kupiłbym trochę sodu w proszku... :P
vtthb
6 miesięcy temu
sodu czy sody (oczyszczonej)?czasem udrażniam rury colą i sodą i jakoś nie eksplodują.
Stary Grzyb
6 miesięcy temu
Zaiste przerażające są skutki wycofania lacy w glacę, kabla od żelazka, i metrowego przymiaru ze sprężystej sklejki, z procesu wychowawczo-edukacyjnego ...
Mały chemik
6 miesięcy temu
Obecnie mamy październik. W tym miesiącu zwyczajowo chodzą starsze panie do kościoła na nabożeństwa różańcowe. Jest również szybciej ciemno i częściej pada deszcz. Mój kolega to wykorzystał i czekał przy kościele z buteleczką w której miał kawałek sodu metalicznego. Ja parafianki wychodziły wieczorem z kościoła, wrzucił ten kawałek sodu do kałuży. Sód zaczął krążyć po powierzchni, bo ma mniejszy ciężar właściwy od wody. W reakcji z wodą, sód wypiera wodór, który się natychmiast zapala. Panie wychodzące z kościoła zobaczyły ten płomień krążący po kałuży i zaczęły krzyczeć: DIABEŁ, DIABEŁ !!!
wiosna9
6 miesięcy temu
do szkoły panie redaktorze:)
...
Następna strona
bDSIxPGf
bDSIxPFm
bDSIxPGm
bDSIxPGn