programy
kategorie

Wykręcać czy wycinać grzyby? Ekspert rozwiewa wątpliwości

W jaki sposób najlepiej zbierać grzyby? Należy je wykręcać czy wycinać? Nie ma to większego znaczenia. Trzeba pamiętać o tym, że cały grzyb znajduje się pod ziemią - widzimy tylko sam owocnik. Także jeśli je wykręcimy czy wytniemy, dla tej części, która jest pod spodem - nic to nie zmienia. Jednak często wycinając grzyby, nie wiemy, czy przy ziemi znajdował się pierścień czy pochwa. A to często pomaga w ich identyfikacji. Często ważna jest też struktura na trzonie. Więcej informacji i ciekawostek znajdziesz na stronie Paweł i Grzyby.

01-10-2021
89 reakcji
46
16
27
Podziel się
Komentarze (27)
01-10-2021
GrzybA jeżeli wykręcać to w lewo czy w prawo?
zobacz więcej komentarzy (27)

Programy Wirtualnej Polski

KOMENTARZE
(27)
Grzyb
2 lata temu
A jeżeli wykręcać to w lewo czy w prawo?
mak444
2 lata temu
mój wujek był leśnikiem i zawsze mi powtarzał że grzyby należy wykręcać bo to co zostaje po wycięciu gnije i może zaatakować całą grzybnię która znajduje się w ściółce.
Henryk
2 lata temu
Lepiej wykręcać i obcinać bo jak zostawimy korzeń w ziemi to robale się rozmnożą i młode co wyrosną będą robaczywe.
ponury
2 lata temu
A kiedy wypowiedzą się eksperci od nacierania grzyba?
dejacek
2 lata temu
grzybni z której wyrasta prawdziwek ma średnicę rzędu 10 metrów i nie ma to żadnego znaczenia czy wykręcasz czy wyrywasz. W tym samym punkcie grzybni drugi grzyb nie wyrośnie tylko trochę z boku. Resztki grzyba, które nie zostaną pożarte przez ślimaki i chrząszcze zgniją i zmienią się w kompost
Najnowsze komentarze (27)
abc
rok temu
Zdecydowanie wykręcać !!! Po ścinaniu gdy przychodzi długo deszcz i wilgoć fragment owocnika pozostawiony w ziemi zaczyna gnić i zubaża grzybnie ! Przy wykręcaniu grzybia zostaje pozrywana i się rozrasta jeszcze bardziej !!! Pozdrawiam
Mateusz
2 lata temu
Mam na działce małą hodowlę borowików szlachetnych z grzybni i powiem zczerze ze grzyby nalezy wykrecac . mi sie wydawalo kiedys ze ucinac, ale zauważyłem, że w kolejnym roku mam więcej grzbow jak wykrecam
Jolly Roger
2 lata temu
Co to za różnica czy się wycina, wykręca w lewo czy prawo jak i tak trzoda zostawi chlew w lesie
zigor
2 lata temu
To bardzo pomocne. Teraz wiemy już jak pozbyć się tych grzybów ze stołków Sejmu, Senatu, nierządu, SSP i pozostałych zainfekowanych instytucji trucicielami.
Józef Grzyb
2 lata temu
Cała europa kręci w lewo
mazerlok
2 lata temu
Właśnie. Resztka wyciętego grzyba zacznie gnić i zakazi pozostałą grzybnię. I więcej grzybów w tym miejscu nie będzie. A przynajmniej nie z tej grzybni. Bo tak na prawdę w jednym miejscu jest kilka przerastających się grzybni. Wykręcić i dopiero odciąć to na czym nam nie zależy.
Tadek
2 lata temu
najlepsze grzyby rosną tylko w Toruniu!!!
zbok
2 lata temu
pierścień, pochwa, trzon.... o co tu autorowi chodzi.... :D
wycinać
2 lata temu
zostawia się grzybnie nie naruszoną i na drugi sezon będzie to miejsce zachwycało grzybami
Tu i teraz
2 lata temu
ja bym wyciął zwłaszcza tego trującego z Torunia ...
wyrywny
2 lata temu
Ja wyrywam.
Pieniek
2 lata temu
A opieńki też wykręcać?
Szmaciak
2 lata temu
Pytanie do eksperta. Czy prawdą jest, że jak spojrzy się na młodego grzyba i pozostawi żeby jeszcze urósł - to nie urośnie, a zrobaczeje? A co do zbierania to WYKRĘCAĆ i miejsce gdzie rósł przykryć warstwą ściółki żeby grzybnia nie wyschła.
Tadeusz
2 lata temu
A czemu żeście wycięli pierwszy komentarz o pochwie i krytykujący Wasz artykuł. Co zabolało?