bFfWLSuY
bFfWLSvc
bFfWLSvg
programy
kategorie
bFfWLSuZ

Wysyp trujących grzybów w polskich lasach. Ekspert o kardynalnym błędzie grzybiarzy

W polskich lasach pojawiło się ostatnio wiele gatunków trujących lub niejadalnych grzybów. Niektóre są szczególnie groźne. Doprowadzają co uszkodzenia komórek narządów wewnętrznych - zatrucia cytotropowego. Mowa m.in. o muchomorze zielonawym sromotnikowym oraz muchomorze jadowitym białym. – U mnie w Beskidach występują obecnie w dużej liczbie. Trzeba bardzo uważać przy zbieraniu grzybów blaszkowych. Nie wolno popełniać największego błędu, czyli nie należy ich próbować – tłumaczy w rozmowie z wideo.wp.pl Justyn Kołek, grzybiarz i współautor poradnika "Grzybownik". Takie zachowanie nazywa "kardynalnym błędem", który może mieć tragiczne w skutkach konsekwencje. – Grzyby śmiertelnie trujące są grzybami przyjemnymi w zapachu i dobrymi w smaku. Nie są gorzkie, nie są piekące, mają łagodny smak – podkreśla ekspert. Łatwo też o pomyłkę. Muchomor zielonawy przypomina tzw. gołąbki, a młody muchomor jadowity biały często jest mylony z pieczarkami. – Są to grzyby tak...

rozwiń
245 reakcji
87
69
89
Podziel się
Komentarze (89)
28-08-2021
NiemravyKanię można pomylić ze śmiertelnie trującym muchomorem sromotnikowym tak jak konia można pomylić z krową, jest to możliwe jeśli widzi się te zwierzęta pierwszy raz.
zobacz więcej komentarzy (89)

Programy Wirtualnej Polski

bFfWLSvl
KOMENTARZE
(89)
Niemravy
5 miesięcy temu
Kanię można pomylić ze śmiertelnie trującym muchomorem sromotnikowym tak jak konia można pomylić z krową, jest to możliwe jeśli widzi się te zwierzęta pierwszy raz.
Bolesław
5 miesięcy temu
Skontaktować się z lekarzem-to da ci teleporadę.
Gabi
5 miesięcy temu
w tej sytuacji, czy naprawdę musimy zbierać pieczarki w l e s i e ? pieczarek w sklepach u nas dostatek, w cenach dostępnych
bFfWLSvD
Kozak
5 miesięcy temu
Z muchomorem sromotnikowym kani nie da się pomylić chyba że jest nierozwinięta ale po co komuś kania wielości piłki tenisowej.Bardziej można się naciąć na pieczarki dlatego nie zbieram dzikich pieczarek i boczniaków.Nie zbierajcie grzybów blaszkowatych i będzie ok. bo jeśli się wam trafi borówki szatański to tylko będzie brzuch bolał i jakieś niedomagania układu trawiennego.
Nowy wał
5 miesięcy temu
Jak te łotry lasy sprzzedadzą to grzyby obejrzycie sobie tylko w łazience bo nie będzie was stać na ogrzewanie
Najnowsze komentarze (89)
Sowizdrzal
5 miesięcy temu
głupawy artykuł, ekspert i post.
...
5 miesięcy temu
No akurat, kiedy Irakijczycy szturmują granicę... Nawet przyroda się broni...
Stebrys
5 miesięcy temu
Jak co roku , wraz z wysypem grzybów , następuje wysyp domorosłych " gżyboznawcuf " i "mykologuf".
Zygmunt
5 miesięcy temu
Ciekawe czy ten ekspert był kiedykolwiek na grzybach a jego wiedza jest tylko książkowa.
Realista
5 miesięcy temu
Te grzyby rosną w Polsce już od niepamiętnych czasów! Więc się nie pojawiły. Więc jak ktoś się nie zna, niech lepiej zrywa szczaw lub mirabelki! A Kanię nie można pomylić z ze Sromotnikiem! Tylko głupiec może tak twierdzić.
las
5 miesięcy temu
Ja zbieram tylko podgrzybki
🤢🤢🤢
5 miesięcy temu
Czy przypadkiem nie jest to celowe zatrucie tych dzieciaków.
mkk
5 miesięcy temu
Taa, a jakiś gość to pomylił but z butonierką... ale jeśli programista zabiera się za rozbrajanie min...
bFfWLSvv
smacznego
5 miesięcy temu
"Grzyby śmiertelnie trujące są grzybami przyjemnymi w zapachu i dobrymi w smaku. Nie są gorzkie, nie są piekące, mają łagodny smak – podkreśla ekspert" Skąd wie? Spróbował?
buszman
5 miesięcy temu
Jestem wieśniakiem, mieszkam na zaupiu gdzie do okoła są lasy. Zbieram grzyby od dziecka. Jakoś nie udało mi się przynieść z lasu grzyba trującego. Wczoraj żona i dziecko na śniadnie jadły rydze. Ludzie, którzy wychowali się w takich warunkach nie potrzebują "atlasu grzybów". Tyle, że: sobota, niedziela wchodzi się do lasu, a tam popizują pielgrzymki ze smartfonami w łapach. Normalnie chyba zrobię apkę na szajsfona dla miastowych grzybiarzy i z tego będę czerpał zyski. Ludzie, nie jest ktoś pewien, to niechaj go nie bierze. Kiedyś w lesie spotkałem Warszawiaka. Wracałem już, mialem kosz maślaków. Warszawiak powiedział, że maślak to nie grzyb. Sam w wiaderku miał włochatki, twierdząc, że nazbierał rydzów. Na szczęście włochatka nie jest trująca, ale po spożyciu ich już nie będzie zbierał "rydzów".
Piotr
5 miesięcy temu
Po co ludzie zbierają grzyby blaszkowane? Dla adrenaliny, czy igrania ze śmiercią? Swoją własną i rodziny...
Grzyby wyklęt...
5 miesięcy temu
Dlaczego opluwacie polskie grzyby? Dlaczego kłamiecie,że są pełne jadu? Polski grzyb wzrasta na krwi poległych heteroseksualnych katolików Polakow.
Kazach
5 miesięcy temu
bug was kocha , bueahahhaaha
kos
5 miesięcy temu
Jeszcze trochę czasu a zostaną nam tylko krzewy i trawa!! Gdzie się tylko wchodzi do lasu to serce się kraje!! Tną jak wygłodniałe korniki!! A czy ktoś tu nie przesadza ?? A może zwariował?? Po wyborach trzeba będzie rozliczyć dokładnie "strażników" przyrody!!!
...
Następna strona
bFfWLSvX
bFfWLSve
bFfWLSwe
bFfWLSwf