bCZOAZjE
bCZOAZjI
bCZOAZjM
programy
kategorie
bCZOAZjF

Wzgórze zamkowe w Będzinie. Jego podziemia skrywają tajemnicę

Niemcy zaczęli tu drążyć tunele w 1942 r., wstępnie pod schron przeciwlotniczy. W ten sposób w sąsiedztwie będzińskiego zamku powstał system podziemnych korytarzy. Wykorzystano naturalne komnaty, tworząc tunele o długości ok. 300 m. Prace pod średniowieczną twierdzą przerwało wejście Armii Czerwonej na tereny okupowanej Polski. Wejścia do tego prawdziwego labiryntu zasypano w latach 70. Władze miasta udrożniły je i udostępniły turystom. Do dziś przeznaczenie tego miejsca pozostaje owiane tajemnicą. Niemcy nie zostawili tu żadnych dokumentów. Niektórzy uważali, że będzińskie tunele powstały pod składy amunicyjne, inni twierdzili, że budowano tu fabrykę. Muzeum Zagłębia stworzyło w tym miejscu ekspozycję o historii miasta. Po tunelach oprowadza dziś przewodnik.

96 reakcji
48
14
34
Podziel się
Komentarze (34)
15-06-2020
Tu i teraz
Uczono mnie tyle lat historii i nie pamiętam zupełnie gdzie było państwo nazistów? Bo Polska graniczyła z Niemcami, ZSRR i Austro-Węgry. Na Polskę napadli w 1939 Niemcy i...Czytaj całość
zobacz więcej komentarzy (34)
bCZOAZjR
KOMENTARZE
(34)
Tu i teraz
4 miesiące temu
Uczono mnie tyle lat historii i nie pamiętam zupełnie gdzie było państwo nazistów? Bo Polska graniczyła z Niemcami, ZSRR i Austro-Węgry. Na Polskę napadli w 1939 Niemcy i ZSRR. Więc skąd naziści i to na terenach okupowanych przez Niemców? Chyba, że Partia Nazistowska miała gdzieś swoje Państwo. Ale ta Partia to NSDAP. Może by ludziom nie mącić w głowach poprawnością polityczną? Rozumiem, że Niemcy rządzą teraz Europą i UE, ale zmiana historii to czysty totalitaryzm!
he??
4 miesiące temu
Kto to byli NAZISCI???? NIEMCY! Armia NIEMIECKA.
Zeblaze
4 miesiące temu
Panie i panowie "dziennikarze" NIEMCY !!! Zapamiętajcie sobie raz na zawsze. Chyba, że Wasi chlebodawcy to naziści to możecie tak pisać!!!
bCZOAZkj
Najnowsze komentarze (34)
Nie
2 miesiące temu
pierwszy raz i nie ostatni. Ludzie sie z tego wysmiewaja, ale tego nie mozna zrobic rekami z takimi detalami. Jak sa kosmici, to sa. Co za broblem. Panika i glupota.
swojak
3 miesiące temu
Trole - i obracanie kota ogonem . Nie warto nawet splunąć ...
polak2010
3 miesiące temu
telewizja TVN na pewno nagra prawdę o tym
bruner
3 miesiące temu
A czy zloty pociąg znaleźli ???????
zzzz
3 miesiące temu
Co to za propagowanie sfastyki za używanie tego znaku to duże kary łącznie z więzieniem
To Polacy wym...
3 miesiące temu
Tak to Polacy napadli zdradziecko na Niemcy i Związek Radziecki by bestialsko zbić tam bogobojnych żydów i ograbić ich z majątków, tak teraz twierdzi Tadeusz Rydzyk konwertyta na judaizm za sprawą Jonny Danielsa, urodzonego w Londynie izraelskiego PR-owca. Jan Dziedziczak, który stanie na czele polsko-izraelskiej grupy parlamentarnej zadba by Polacy już nigdy na żadnego żyda ręki nie podnieśli. Radio i Telewizja Tadeusza Rydzyka wskażą konta w Izraelu na jakie należy wpłacać zadośćuczynienie. Oporni spotkają się z windykatorami.
siedziba
3 miesiące temu
pada???
Warpie
3 miesiące temu
W latch 70-tych tymi tunelami doszliśmy aż pod Wzgórze Doroty (Dorotki). Później te przejścia zamurowano a część zasypano.
bCZOAZkb
mrv
3 miesiące temu
Proponowałbym używanie nazwy po wojnie Niemcy a przed i w trakcie Nazistwoskie Niemcy, tak samo jak: Polska i Kaczystowska Polska
To teraz Jaro...
3 miesiące temu
przeniesie sztab PiS?
Medinal
3 miesiące temu
do tu i teraz. Bardzo proszę nie mąć w głowach. Wprawdzie twój wpis dotyczył czegoś innego, ale przy okazji zasiałeś nieprawdę. Polska w 1939 roku graniczyła z Niemcami, Związkiem Radzieckim, Litwą i wówczas już z okupowanymi Czechami i sprzymierzoną z Niemcami Słowacją. Austro-Węgry przestały istnieć mocą Traktatu Wersalskiego w 1918 roku.
będę
3 miesiące temu
Szkoda że nie zostało napisane gdzie znajduje się w Polsce ten zamek. Lokalizacja itp. Teraz trzeba szukać w wyszukiwarce.
Nuj
3 miesiące temu
Do Tu i Teraz . Zapomniałeś o Słowacji ,którzy okupowali Zakopane i okolice. Chyba wagary z lekcji historii o wrześniu 1939 ?.
waw15
3 miesiące temu
nie wiecie? oni przylecieli z planety Nazi a w 1945 Rosjanie i Amerykanie wyzwolili Niemcow od nich. Taka jest aktuana wersja Angeli M. i jej kolegow.
bCZOAZkD
bCZOAZjK
bCZOAZkK
bCZOAZkL