bETRDePU
bETRDePY
bETRDeQc
programy
kategorie
bETRDePV

Zamek w Będzinie. Niezwykłe losy 700-letniej twierdzy

Zamek w Będzinie to prawdziwy pomnik naszej historii. Przetrwał około 700 lat i służył wielu polskim królom. Swoje początki ma jeszcze w XIII wieku, lecz jego potęga urosła w XIV wieku za sprawą króla Kazimierza Wielkiego. Uczynił on z tej twierdzy obronę naszej zachodniej granicy królestwa. Przez kolejne wieki zamek doświadczał wielu wzlotów i upadków, ale udało mu się przetrwać do dzisiaj niemal w pierwowzorze. Dzisiaj mieści się tam muzeum, w którym można zaznajomić się z historią nie tylko samej twierdzy, ale również i jej okolic.

80 reakcji
54
4
22
Podziel się
Komentarze (22)
08-12-2020
p.d.
Dobrze że go odbudowano po wojnie, szkoda tylko że nie z całymi murami i dolnym zamkiem może w ramach rewitalizacji śródmieścia Będzina (i tak Miasto przymierza się do...Czytaj całość
zobacz więcej komentarzy (22)

Programy Wirtualnej Polski

bETRDeQh
KOMENTARZE
(22)
p.d.
12 miesięcy temu
Dobrze że go odbudowano po wojnie, szkoda tylko że nie z całymi murami i dolnym zamkiem może w ramach rewitalizacji śródmieścia Będzina (i tak Miasto przymierza się do planów rewitalizacji), tak aby odtworzyć średniowieczne miasto. Byłby to na światową skalę rozmach inwestycji ale i mega atrakcja nie tylko w Polsce.
BiałaKr
12 miesięcy temu
warto podkreślić, że zamek bronił Królestwo Polskie przed napadami ze Śląska. Zamek znajdował się i znajduje na terenie zachodniej Małopolski, której część stanowi Zagłębie
RyszardB
12 miesięcy temu
Autor tego tekstu należy do grupy plującej na historię w szkole . Dla znających historię znane jest to co powiedział w momencie decyzji o budowie zamku w tym miejscu Jury Krakowsko Częstochowskiej i nazwy Kazimierz Wielki -" Tu będziem my a tam będzie Czeladź" . Jakiś niedouczony pisze o obronie przed napadami ze Śląska nie wie że w tym czasie Śląsk należał do Królestwa Polskiego po opanowaniu Śląska przez Bolesława Chrobrego 300 lat wcześniej . Zamek Będziński nie został odbudowany ponieważ nie był zniszczony - drobne remonty nie są odbudową . Pamiętam zamek z dzieciństwa w latach pięćdziesiątych .
bETRDeQz
Altreich
12 miesięcy temu
Po wojnie komuniści zdewastowali układ urbanistyczny starego miasta w Będzinie, wyburzając stare kamienice i prowadząc przez rynek dwupasmową drogę do Dąbrowy!!!
Marcus
12 miesięcy temu
Ogarnijcie się trochę "Jedyny taki zamek z Polsce" Redaktor dobrze mówić polski
Najnowsze komentarze (22)
kape
12 miesięcy temu
Zamek byl ruiną nie wim od kiedy ,ale na pewno po wojnie, bo w dzie Wszystkich Świetych biegalam po nim i pamiętam jego stan. Niewazne, ze odbudowanyzamek jest przepiękny, szkoda ze "dziennikarz" wykazal swoją ignorancję i dzięki takim "uczonym" rosna mity o plaskiej ziemi czy autyzmie po szczepionkach
kronikarka
12 miesięcy temu
Dobrze napisane. Obrona zachodnich granic! Jasno i prosto trzeba tedy skończyć z bzdurnym hasłem "powrót Śląska do macierzy" :-) Ktoś choćby umiejący czytać już to wie, że Śląsk to polski jest od 1945 roku, a wcześniej i to krótko, co najwyżej piastowski i to Piastów Śląskich.
ciekawostka
12 miesięcy temu
dlaczego mówi się w Będzinie a nie w Będziniu? a no dla tego, że mówi się w doopie a nie w doopiu
Ioio
12 miesięcy temu
Jedyny w Polsce zamek, który położony jest w Będzinie. Bo wszystkie pozostałe zamki w Polsce nie są w Będzinie. Czyli faktycznie jedyny taki zamek w Polsce.
wspomnienia
12 miesięcy temu
Nie tylko wiem, mieszkałam niedaleko zamku. Mam nawet zdjęcia zburzonego zamku, z czasów wojny. Zawsze, kiedy jadę (już z daleka) na cmentarz "Na górce", przechodzę przez stary park i idę zobaczyć zamek i powspominać młodość.
damian
12 miesięcy temu
Dzień dobry, jestem z Będzina. To tak: fałsz mówić ze przetrwał w pierwowzorze. Kłamstwo. Ten zamek to tylko część z tego co było w przeszłości. Tak ludzie, zamek był ale z czasem nikt o to nie dbał, były wojny itp czyli niekorzystne warunki i część z zamku się po prostu rozleciała. ten zamek był większy i szerszy. Tyle. Jest wzgórze zamkowe, można pochodzić. W nocy jest fajnie tera podświetlony bo takie niebieskie światła padają na połowę zamku od dołu licząć a na górze żółte światła i na samej górze powiewająca polska flaga.
były i obecny
12 miesięcy temu
A ja wiem gdzie znajduje się zamek w Będzinie. W Będzinie. Wg autora mało kto o tym wie . Brawo JA!
czaszef
12 miesięcy temu
Gdyby pan Trzaskowski żył w latach Kazimierza Wielkiego, to powiedziałby - po co nam murowane zamki, przecież mamy takie w Niemczech-
bETRDeQr
polak
12 miesięcy temu
Autoze zdecyduj sie co piszesz i sie doszkol. Zamek a twierdzato dwie rozne zeczy. Nie wprowadzaj w blad i tak juz odmurzdzona mlodzierz
Leon
12 miesięcy temu
Mój dziadek przez wiele lat angażował się w akcję odbudowy. Jeszcze wtedy zamek był zupełną ruiną. Mam z tego czasu grafiki z wizerunkiem zamku.
my będzim tu
12 miesięcy temu
a czeladź tam
Olo
12 miesięcy temu
Bredzisz chłopie został zniszczony jak wszystkie zamki na szlaku orlich gniazd w czasie potopu szwedzkiego i już nigdy potem nie pełnił funkcji obronnej. Zresztą zmieniła się taktyka i metoda walk izamki jurajskie przestały mieć jakiekolwiek znaczenie może tylko dla turystów i skałkołazów
endrju
12 miesięcy temu
Bawiłem się tam w latach 60. i 70 w ruinach i salach i baszcie(trwały jeszcze prace remontowo-budowlane). Mama moja była tam pod koniec lat 50. kustoszem.
Marcus
12 miesięcy temu
Ogarnijcie się trochę "Jedyny taki zamek z Polsce" Redaktor dobrze mówić polski
bETRDeQT
bETRDeQa
bETRDeRa
bETRDeRb