bCZPZHoA
bCZPZHoE
bCZPZHoI
programy
kategorie
bCZPZHoB

Zaskakujące odkrycie w Stonehenge. Puścili dźwięk na różnych częstotliwościach

Naukowcy z Uniwersytetu w Salford użyli drukarki 3D do stworzenia modelu Stonehenge sprzed 4 tys. lat. Następnie nadawali wewnątrz na różnych częstotliwościach dźwięk przypominający "ćwierkanie". Wyniki badania były zaskakujące. Akustyka modelu Stonehenge w skali 1:12 przypomina zamknięte pomieszczenie, takie jak kino. Jak podkreślają badacze, Stonehenge było już poddawane takiej analizie, lecz dopiero teraz badacze odtworzyli brakujące kamienne bloki. Dotychczasowe wyniki były także zakłamane przez hałas turystów i pobliską autostradę. Choć budowla nie ma dachu, a ułożenie kamieni nie jest przypadkowe, to wątpliwym jest by Brytyjczycy z czasów neolitu, którzy wybudowali kamienny krąg, znali się na akustyce pomieszczeń. Badacze są jednak pewni, że gdy tylko ludzie zorientowali się, że budowla posiada niezwykłą akustykę, wykorzystywali ją. Ich ceremonie i rytuały zyskały wtedy zupełnie nowy wymiar.

132 reakcje
63
28
41
Podziel się
Komentarze (41)
02-09-2020
gekoskąd wiadomo ,że to byli Brytyjczycy
zobacz więcej komentarzy (41)
bCZPZHoN
KOMENTARZE
(41)
geko
4 tyg. temu
skąd wiadomo ,że to byli Brytyjczycy
breeksdown
4 tyg. temu
Brytyjczycy z czasów neolitu, którzy wybudowali kamienny krąg to zdanie naprawde swiadczy jak czasem nisko upada slowo pisane. BRYTYJCZYCY Z CZASOW NEOLITU ludzie zacznijcie sie szanowac
szum
4 tyg. temu
Konstrukcja jest tak zbudowana by na niej mógł wygrywać melodię wiatr.
bCZPZHpf
Najnowsze komentarze (41)
KX1
3 tyg. temu
Po profilu genetycznym... Było tam kilka pochówków i byli to raczej Piktowie.
Dobry
4 tyg. temu
Przepraszam,że o tym piszę tutaj,ale naprawdę nie ma gdzie...Proszę mi odpowiedzieć,czy jak dzwonię do Biura Obsługi Klienta w Biedronce, to nie uzyskasz połączenia,jeśli dzwonisz z numeru prywatnego lub zastrzeżonego. Słyszysz komunikat,że masz wyeksponować swój numer telefonu. To nie jest wymuszanie danych osobowych? Czy na tym etapie kontaktu nie mogę być anonimowym klientam,który niezadowolony jest ze spleśniałych przy pestce nektarynek i brzoskwiń paragwajskich? Wiadomo,że w późniejszym etapie załatwiania reklamacji,można podać swoje dane. Jak myślicie jestem w błędzie? Jakie jest Wasze zdanie w tej sprawie? Jakąś radę jak odzyskać zwrot pieniędzy za ten towar?
uchodzca
4 tyg. temu
Jak z Wielkiej Brytanii to niby kto? Uchodzcy?
analfabeta
4 tyg. temu
najpierw zbudowali, ot tak bez sensu a potem szukali zastosowania budowli i okazało się, że ma świetną akustykę hmmmmmmm
sadf
4 tyg. temu
Bo Brytyjczycy byli już wtedy w UE, a kraje bloku wschodniego jeszcze nie zostały przyjęte :) Nie mówi się o tym, ale Stonehenge zostało wybudowane ze składek unijnych na wzór jej flagi ;)
ddff
4 tyg. temu
brytyjczycy zbudowali buuuuhahahahahah aaaaa zbudowali to polscy emigranci w poszukiwaniu swojego miejsca zanim znalezli POlske tak to bylo i jest do dzis brytyjczycy dobre sobie a oni wogule cos umia?????????????
jas
4 tyg. temu
to na pewno BBC
polak45
4 tyg. temu
to są dzisiejsi redaktorzy po szkółkach kościelnych ale wierni
bCZPZHoX
Kaa
4 tyg. temu
To brzdękanie na mandolinie to ma być tym sensacyjnym dźwiękiem ??
Szukać prawdy
4 tyg. temu
Stonhage wybudowano w latach 60tych XX wieku.
Andrzej
4 tyg. temu
Radio Maryja neolitu?
Antoni
4 tyg. temu
To było kino dla zmotoryzowanych. Przyjeżdżali na takich walcach kamiennych jak we Flinstonach
Cwyr
4 tyg. temu
Na marginesie - po celtycku Druid to "Drui" "Druid" to liczba mnoga. (D na końcu daje liczbę mnogą tak jak S w angielskim)
Cwyr
4 tyg. temu
Dobre pytanie GEKO - Stonehenge nie zbudowali Bryryjczycy, tylko neolityczni (z epoki kamienia) rolnicy, którzy przybyli z Hiszpanii. Potem do Brytanii napływały kolejne fale osadników. Przede wszystkim Celtowie (1200-500 pne), potem Rzymianie, Potem Aglo-Sasi, potem Duńczycy za kannuta Wielkiego. Najbardziej zbliżony genotyp do pierwszych twórców Stonehenge mieli w czasach rzymskich celtyccy Sylurowie z Walii, którzy przemieszali się z iberyjskimi rolnikami (budowniczymi stonhenge). Byli śniadzi, ciemnowłosi, o hiszpańskiej urodzie.
bCZPZHpz
bCZPZHoG
bCZPZHpG
bCZPZHpH