programy
kategorie

Zbiory rolników uratowane. "Głodu nie będzie"

- W ostatniej chwili po wiosennej suszy przyszły opady. Gdyby pojawiły się kilka dni później, byłaby tragedia - tak o tegorocznych zbiorach w rolnictwie mówi minister Jan Krzysztof Ardanowski. Gość programu "Money. To się liczy" podkreśla, że w tym roku "głodu nie będzie". Podobnie jak drożyzny. - Nic na to nie wskazuje. Skoro rolnikom udało się zebrać duże plony, to nie widzę powodu, dla którego ceny miałyby wyraźnie podskoczyć - mówi minister rolnictwa. Szef resortu wskazuje, że najlepiej wyglądają zbiory zbóż. Tu jest lepiej nawet o 15-20 proc. niż w ubiegłym roku. Podobnie jest również w przypadku ziemniaków czy buraków.

12-08-2020
Tranksrypcja:Panie ministrze, jak zbiory w tym roku? Zapowiadają się dobr...
rozwiń
Po tej tragedii suszy wiosennej - gdzie martwiliśmy się wszyscy, ja nie mogłem spać po nocach - deszcze przyszły w najbardziej krytycznym momencie.
Gdyby się opóźniły o około 2 tygodnie, byłaby tragedia.
Zbiory zapowiadają się dobrze. Zarówno zboża około 15% do 20% lepiej, jak w roku ubiegłym.
Bardzo dobrze również rośliny późnego zbioru - ziemniaki, buraki, kukurydza - się zapowiadają.
Oczywiście dopóki nie mamy tego sprzątniętego w magazynie, to tam też nie ma się co jeszcze cieszyć.
Rolnicy doskonale wiedzą, ale - odpukać - głodu nie będzie.
Głodu nie będzie, a drożyzny też nie będzie w związku z tym, że te zbiory lepsze niż prognozowaliśmy? Nie powinno. Wie pan, no nic na to nie wskazuje.
Bo skoro mamy duże zbiory, koszty w rolnictwie zarówno paliwa, energii elektrycznej są relatywnie niskie - może najniższe od wielu lat, więc jakie miałyby być powody, żeby żywność drożała?
Niestabilny rynek tam. Mówimy o tym zawsze, że rolnicy przegrywają konkurencje, bo są słabo zorganizowani, że z ich pracy korzystają różnego rodzaju pośrednicy.
Na to wielkiego wpływu nie ma, chociaż Urząd Ochrony Konsumenta i Konkurencji zaczyna bardzo zdecydowanie działać przeciwko nieuczciwej konkurencji.
Choćby nałożenie na Biedronkę potężnej kary 115 milionów złotych pokazuje determinację również, żeby na tym rynku no nie było patologii.
8 reakcji
2
6
0
Podziel się
Komentarze (0)

Programy Wirtualnej Polski

KOMENTARZE
(0)