programy
kategorie

Zderzenie z Międzynarodową Stacją Kosmiczną. Pokazali zdjęcie

Kawałek kosmicznego śmiecia, zbyt mały, by można było go wyśledzić i w porę zrobić unik, uderzył w Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Uszkodził w ramię robota Canadarm2. Urządzenie działa, ale śmieć przebił osłonę termiczną i zniszczył wysięgnik. Incydent to otrzeźwiające przypomnienie, że problem kosmicznych śmieci to tykająca bomba zegarowa. Agencje kosmiczne na całym świecie są świadome zagrożenia, dlatego śledzą ponad 23 tys. elementów. Niestety, jak się okazuje, nie jest możliwe, żeby wyśledzić wszystkie. Dotyczy to zwłaszcza elementów, które są mniejsze od piłki tenisowej. Nawet tak małe śmieci mogą jednak wyrządzić w stacji poważne szkody. Np. przebić się przez metalowe płyty. Nie jest jasne, kiedy doszło do uszkodzenia Canadarm2. Zauważono je 12 maja podczas rutynowej kontroli.

78 reakcji
8
38
32
Podziel się
Komentarze (32)
31-05-2021
xcvciekawe kto naśmiecił w kosmosie ? ufo ? a ciekawe kto i za czyją kasę posprząta
zobacz więcej komentarzy (32)

Programy Wirtualnej Polski

KOMENTARZE
(32)
xcv
3 lata temu
ciekawe kto naśmiecił w kosmosie ? ufo ? a ciekawe kto i za czyją kasę posprząta
wow
3 lata temu
... odłamek zniszczył wysięgnik, który nadal działa... To musiał być rosyjski wysięgnik.
Fikimiki
3 lata temu
No i gdzie te zdjęcia obrazujące uszkodzenia ?
aser
3 lata temu
Kosmiczne śmieci nie są kosmiczne a ziemskie. Z poprzednich wypraw w kosmos pozostało tyle śmieci.
Logika
3 lata temu
a musk wysyła wciąż nowe śmieci w kosmos.. 40 000 satelit, Amazon następne tyle, Chińczycy podobnie... W ciągu najbliższych 5 lat na orbcie wyląduje ponad 100 000 satelit, jak to wszystk o zacznie się psuć albo zderzać ze sobą to doopiero będzie deszcz meteorytów...
Najnowsze komentarze (32)
321ww
3 lata temu
Będzie jak zawsze ! Ci do góry którzy są odpowiedzialni za zaśmiecenie orbity umyją ręce i wszystko zwalą na zwykłego obywatela .
Prawda jedyna
3 lata temu
Latają w kosmos a ukrywają prawdę co znajduje się we wnętrzu ziemi. Dla ciekawych proponuję zobaczyć teorię pustej ziemi...Agharta. Latają w kosmos a zatajają znaleziska archeologiczne, bo prawda jest inna niż nas okłamują. Dla ciekawych proponuję zobaczyć co to jest 'Zakazana archeologia'.
eee
3 lata temu
Niezłą jęczarnie macie w tych komentarzach. Jęczcie do woli janusze
Mirosław z Gd...
3 lata temu
Mam wrażenie, że teksty dla WP pisze jedna osoba. Błędy tego nieuka strasznie kłują w oczy i ciągle się powtarzają - żenada... "...Uszkodził w ramię robota..." "...Urządzenie działa, ale śmieć przebił osłonę termiczną i zniszczył wysięgnik..."
grafik
3 lata temu
fajne te fotoszopowe fotki, nasa jak zawsze najwyższa liga fotoszopa
Głos
3 lata temu
Głębin oceanów zbadać nie potrafią a pod Bożą podszewkę zaglądają i kosmos chcą opanować, kiedy sie to skończy? trwonienie pieniędzy podatników w miliardach dolarów a ludzie w USA w namiotach mieszkają i pracy nie mają. Ludzie ta hipokryzja w głowie sie nie mieści
Axel
3 lata temu
Teraz dla astronauty strach jest wyjść w otwartą przestrzeń.
Uwaga
3 lata temu
Uszkodzil w ramie robota....
Pepe
3 lata temu
A StarLinków coraz to więcej….
I bardzo dobr...
3 lata temu
Zniszczyliście świat w którym żyjemy , teraz szukacie życia na innej planecie . Ciagle mało i mało . Mam nadzieje że te kosmiczne śmieci, wasze śmieci częściej będą wam niszczyć sprzęt . Może wtedy pomyślicie że warto zająć się tym problemem na ziemi
AdaM
3 lata temu
Patrząc na ilości zalegającego złomu w kosmosie to astronautów możemy śmiało nazywać kamikadze.
A'propos
3 lata temu
Przydałoby się, aby autor przeczytał tekst ze zrozumieniem i poprawił błędy. Piszący powinni czuć odpowiedzialność. Ludzie to przecież czytają.
I jeszcze
3 lata temu
"geniusz" Musk rozpoczął tworzenie nowego śmietnika swoją Teslą...
xyz
3 lata temu
Dobrze, że sami nie latamy w kosmos - bo znowu by była 'wina opozycji' z Tuskiem na czele.