programy
kategorie

Zmiana granic Polski w 1951 roku. Oddano ZSRR teren warty dziesiątki miliardów dolarów

W 1951 roku władze Polski oddały mały kawałek swojego terytorium ZSRR. W zamian Polska dostała kawałek innej ziemi. Jak się później okazało, oddany przez rodzimych komunistów teren zwany ''kolanem Bugu'', był prawdziwą żyłą ''czarnego złota''. Materiał powstał w oparciu o tekst opublikowany na łamach portalu WielkaHistoria.pl. Chcesz się dowiedzieć więcej przeczytaj artykuł: Korekta polskiej granicy w 1951 roku. Dlaczego nasze władze oddały tak cenne terytorium? .

907 reakcji
380
386
141
Podziel się
Komentarze (141)
14-02-2022
baba jaga
Jak można zadawać tak idiotyczne pytania. Polska była pod okupacją sowiecką i miała tyle do powiedzenia co ratlerek wobec dobermana. To wszystko. "Towarzysze radzieccy"...Czytaj całość
zobacz więcej komentarzy (141)

Programy Wirtualnej Polski

KOMENTARZE
(141)
baba jaga
2 lata temu
Jak można zadawać tak idiotyczne pytania. Polska była pod okupacją sowiecką i miała tyle do powiedzenia co ratlerek wobec dobermana. To wszystko. "Towarzysze radzieccy" nie dostali tylko sobie wzięli.
taka prawda
2 lata temu
W 1951 roku to nie była Polska tylko ZSRR ,ją okupowali ,o czym my tu mówimy ,MY byśmy NIC nie ODDALI najeźdźcom ,zostaliśmy ograbieni z terytorium i zmuszeni do okupacji .!!!
Sceptyk
2 lata temu
Dla kogo to było tajemnicą? Wszyscy żyjący wtedy mieli możliwość dowiedzieć się o "operacji wyrównywania granic" .Że nie podano faktycznej motywacji to prawda ale informacja była jawna umotywowana np usprawnieniem ruchu kolejowego, bo podobno - nie znam z praktyki- część torów łączących miejscowości w Polsce przy granicy z URSS - czyli dzisiaj Ukrainą - przebiegała przez to terytorium. Zanim zacznie się wypisywać "rewelacje" to może lepiej zapoznać się z historią? Co na to "redaktorzy" WP?
bubu
2 lata temu
Czesi nam oddali 400 ha? podobież komisja w tej sparwie pracuje od 1994 roku. Takie cuda tylko w Polsce. Żeby nie umieć odzyskać ziemi !!!
Kris
2 lata temu
Nigdy nie ufaj ruskim. Nigdy !!!
Najnowsze komentarze (141)
Lech
rok temu
Czy Ukraina nam zwróci zabrane tereny?
Michał opanu...
2 lata temu
Sprawa Ukrainy 8 lat na Dąbasie z Rosjo to jest chyba jakiś teatrzyk przedszkoła załorzenia 1989 r okrągły stół dorwali się na rokradanie Polski z Protezo PRL wywiad ==Rządy Białorus Kalingrad - Królewiec Ukraina według wiedzi Św Brzezinskiego + Jezioranski te trzy państwa powini być w UE odczekiwanie polskiej politycznej zwierzyny nie zajmowali się dobro Ojczyzny -Polski tylko stwożono machine rozbioru polski dobro- narodowe co chceta to róbta abym ja miał kasę co teraz z Ukraino zeby jak najdłużej twała wojna Ukraina--- Rosja USA--UE cały swiat stać wprowadzić najemców z krajów biednych jslam to co zrobił Lukaszenko z Putinem na granicy z Polsko 1/3 Ukrainy strategia prowadzenia taktyk wojska na dwa lata 3/2 przyąć do USA + UE gospodarczo wykonczyć rosje zrobić rozbiór Rosji Japonia bierze 1/3 terytorjum 1/3 Filandia 2/3 bierze Ukraina Rosji .wtedy Ukraina daje dobrowolnie Polsce częsz Ukrajny na tysiące lat spokuj z wojnamy w europie społecznik Pozdrawiam
ROBSON2265
2 lata temu
Oddali? Sowieci sami wzięli, sami wybudowało kopalnie i sami wydobywali węgiel. Gdyby zostało to po naszej stronie, też by nam to zabierali aż do wyczerpania złoży kosztem Polski . W zamian mamy piękną cześć Bieszczadów, a złoża węgla już się wyczerpały... Na Śląsku "wyngla" było dosyć, a i tak czerwoni nam go za parę groszy zabierali...
wiekowy
2 lata temu
Gdy sie czyta to co pisza niektorzy. To mysle ze podobn a moze taką samą wiedze o obecnej Polsce, posiadac beda ci co naucza sie hstorii teraz, pod swiatlym przywodztwem Jaroslawa. Ktory powierzyl funkcjie ministra edukacji p Czarnkowi, a on kuratorom taki jak ta z Krakowa.Ci co otrzymali informacje taką jak zawieraly ,,notatniki agitatora,,.maja ,,racje ,, jak i ci co otrzymali bardziej doglębne informacje z ksiazek pisanych przez wiarygodnych historykow .B nie wszyscy sie zeszmacili i pisali pod dyktando owczesnych politrukow .Mysle ze bedzie dzis podobnie .
War
2 lata temu
Nie podniecajcie się bo wam zaszkodzi. A co byście powiedzieli gdyby Stalin nie dał nam nam ziem zachodnich? Musiał nie musiał. Licz na na zachód który nawet Polskiego Wojska nie zaprosił na defiladę zwycięstwa.
KLON
2 lata temu
BARDZO DOBRZE - mamy dzieki temu WIĘKSZE BIESZCZADY
janek
2 lata temu
powinni tych co to zrobili wykopać z ziemi i wystawić w stosowny sposób na rynku
ryszard
2 lata temu
A czemu nie napisaliście co o korekcie granic powiedział Stalin . To słynne powiedzenie " Kijów to możecie dostać zaraz a Lwów to możecie sobie w Afryce nałapać.
wio
2 lata temu
rus i niemiec to najwięksi złodzieje Europy, przy nich złodziejaszki samochodów z Polski to promil procenta
byłemwidziałe...
2 lata temu
ojtamojtam, oszukali się na szczęście. Ale komuchy sprawujące władzę w tym siole (nadal i bez przerwy) poprzez pajaców z różnych partyjek (kontrola teczkowa poprzez IPN, MS i siłowników). Teren zielony i trochę poniżej (do zbiegu granic) jest tajny (należy się komunistom z Moskwy jak psu zupa - to i go pilnują - informacji o nim) , tamże byłe wyrzutnie rakiet wielogłowicowych w silosach (wielu), śmiali się ich dowódcy, że są bezpieczni, bo amerykańcy nie odważą się przywalić bomby w tym rejonie - 5km pod ziemią znajdują się największe i najbogatsze złoża uranu ,,, nie do wydobycia .. ale bomba by odpaliła złoże .. i po Ziemi ... Dzisiaj są już technologie wydobywcze to i jest potrzeba przejęcia ...
wrr
2 lata temu
łooj tam, a co z kacapskimi działkami exterytorialnymi w RP? Czy NIE należałoby przypadkiem ich przejąć zgodnie z prawem?
marcelek
2 lata temu
jedno oddaliśmy , drugie dostaliśmy, tam straciliśmy, gdzie indziej zyskaliśmy, po co pisać takie głupoty! gdyby nie socjalizm nadal bylibyśmy biedakami w rolniczym kraju!
marcelek
2 lata temu
jedno oddaliśmy , drugie dostaliśmy, tam straciliśmy, gdzie indziej zyskaliśmy, po co pisać takie głupoty! gdyby nie socjalizm nadal bylibyśmy biedakami w rolniczym kraju!
olo
2 lata temu
a dziś sowieci z pis oddają bezcenne zabytki za replikę zbroi z ali
...
Następna strona