programy
kategorie

Zmniejszające się jezioro w Rosji. Mieszkańcy obwiniają radziecką rurę

Jezioro Urgun w rosyjskiej republice Baszkortostanu stale się zmniejsza. W ciągu ostatnich 10 lat brzegi zbiornika uległy zmianie. W wodzie widać glony i brud. Mieszkańcy obwiniają miejscową kopalnię, ale władze składają to na karb zmian klimatycznych. Kopalnia miedzi i cynku została tam zbudowana w latach 60. Kombinat potrzebuje wody do produkcji. Pompowanie wody jest dozwolone, ale z innego jeziora. Problem w tym, że oba jeziora połączone są rurą - wynalazkiem z czasów radzieckich, mającym na celu zrównoważenie wzajemnych wypływów wody. - Dokładnie przez tę rurę odpływa cenna woda z naszego Urgunu i ta woda płynie potem przez to drugie jezioro do kopalni do celów produkcyjnych - mówi jedna z mieszkanek. Materiał Deutsche Welle. Chcesz się dowiedzieć więcej, zajrzyj na stronę Deutsche Welle.

86 reakcji
17
38
31
Podziel się
Komentarze (31)
14-09-2021
ViktorZawsze wiedziałem, że rura to rosyjski wynalazek ...
zobacz więcej komentarzy (31)

Programy Wirtualnej Polski

KOMENTARZE
(31)
Viktor
2 lata temu
Zawsze wiedziałem, że rura to rosyjski wynalazek ...
sdvgh
2 lata temu
Niski poziom dziennikarstwa mamy .
2=2
2 lata temu
Kapitalizm i demokracja jeszcze bardziej zniszczyła przyrodę dla zysku wyzyskiwaczy.
ortograf
2 lata temu
dodam tylko że zgodnie z zasadami polskiej gramatyki pisze się "brud" a nie "bród". Bród powstaje w wyniku obniżenia poziomu wody w rzece, ale to nie o to chodziło zapewne autorowi.
obajtkoza
2 lata temu
my zrobimy lepsze przekopy i rury
Najnowsze komentarze (31)
Lestter
2 lata temu
Ale syf publikacje takie powinny być karane choć wytrawnym specjalnie czytelnikiem nie Jestem
polak
2 lata temu
na bank to covid
koneser
2 lata temu
Najlepsza rura jaką znałem była Tania. Tania i dobra jak wino.
Tak
2 lata temu
Wbrew miejskim legendom rurę wynalazł nie Rosjanin a Amerykanin : Mickey Rurke
ajnsztan
2 lata temu
Jeżeli rura kradnie im wodę to dlaczego jej po prostu nie zatkają zamiast ogłaszać światu jaka to ich krzwda spotyka.
glupota
2 lata temu
Morze aralskie praktycznie nie istnieje dzieki wspanialej gospodarce sowietow.Wszystko ten rezim niszczy dookola siebie wszedzie im ciasno.Murmansk zatruty napromieniowany ale rakiety i okrety sa wazniejsze .To jakby kupic samochod i jezdzic bez tlumnika.Zacofanie rosjan poraza w tej dziedzinie.
Mieci O'Rurka
2 lata temu
Nie ma takiej rury na świcie, której nie da się zatkać.
adam
2 lata temu
W Polsce po WW2 przeprowadzono tzw meliorację, polegająca na odwodnieniu gruntów by uzyskać dodatkowy grunt do celów rolniczych, w całym kraju. Stąd również obniżka poziomu wód w całym kraju. Ale jest Pustynia Błędowska, tam Africa Korps za niemca ćwiczył przed wyjazdem do Afryki, nie wiem jak długo istnieje. I suche lata 90, po nim poziom wód gruntowych się już nie odnowił, i tylko ciągle teraz spada.
adam
2 lata temu
Wszystkie kopalnie, szczególnie odkrywkowe powodują leje depresyjne i problemy z wodą. Ale jakoś ludzie wolą np. węgiel niż chrust z lasu który nie jest darmowy. Patrzę z okna na tory kopalni i 30 metrowy budynek płuczki węgla, przy nim bloki mieszkalne to mikrusy, budynek zagrożony wybuchem pyłu węglowego Kat.A. z jedną ścianą całą ze szkła. Gdyby do tego doszło to 30x60 m szkła poleci w okolicę osiedla bloków.
brudasy
2 lata temu
Wot rosija ale na rakiety to kasa jest.Najwiekszy truciciel srodowiska to rosja
bieszczad
2 lata temu
no dobra ..... a w USA cyt.- Myślałem, że ostatnia susza była najgorsza, ale teraz jestem przerażony” – mówi Justin Sullivan, fotograf dokumentujący wysychanie Jeziora Oroville w Kalifornii . Warto też zobaczyć co się dzieje z naszymi jeziorami , . Sierpień 2021 cyt.- niski poziom wody w Jeziorze Solińskim. Na Wyspę Energetyka można już dojść pieszo
dederon
2 lata temu
Na mapach satelitarnych wyraźnie widać jaką przestrzeń zajmowały oba jeziora. Spustoszenie jest straszne.
obajtkoza
2 lata temu
my zrobimy lepsze przekopy i rury
aszi
2 lata temu
I jaki to problem wysadzić tę rurę i zabetonować odpływ???