programy
kategorie

Znajduje się w domach, jest rakotwórczy. Czym jest radon i jak się przed nim chronić?

Według WHO odpowiada za 14 proc. wszystkich nowotworów płuc. Być może znajduje się w twoim domu. Mowa o radonie, bezwonnym gazie, który występuje w skorupie ziemskiej. Z gleby trafia do naszych płuc. Radon szczególnie zagraża dzieciom. Jest tak samo groźny zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. W 80 proc. przedostaje się przez nieszczelne fundamenty i instalacje do domów i mieszkań. Jego występowanie jest związane z geologią - np. glina pod domem przed nim chroni, ale piasek i żwir już nie. Stężenie radonu można zbadać specjalnym detektorem. Ustawiamy go w domu na miesiąc, później wysyłamy do laboratorium. Co robić w przypadku wysokiego stężenia? Oprócz uszczelnień, należy odpowiednio wietrzyć dom, tj. osobno raz parter, raz piwnicę.

265 reakcji
20
170
75
Podziel się
Komentarze (75)
30-04-2020
nic toJak to wszystko co nas otacza nagle jest według "ekspertów" rakotwórcze poza .... CHEMIĄ W ŻYWNOŚCI ,pestycydami itp. ?!?! O tym cisza "ciekawe dlaczego" ?!
zobacz więcej komentarzy (75)

Programy Wirtualnej Polski

KOMENTARZE
(75)
nic to
4 lata temu
Jak to wszystko co nas otacza nagle jest według "ekspertów" rakotwórcze poza .... CHEMIĄ W ŻYWNOŚCI ,pestycydami itp. ?!?! O tym cisza "ciekawe dlaczego" ?!
pawel
4 lata temu
o jej to straszne +++ za tydzień okaże się że wody mineralne z radonem wpływają na dobre samopoczucie i lepsze trawienie i wyższy poziom hemoglobiny ...
Inż
4 lata temu
Zburzyć dom albo uszczelnić gliną ściany, okna i drzwi a tlen doprowadzać przez kanalizacje
gość
4 lata temu
A co z chemtrailsem rozpylanym przez samoloty?Czy ktoś to bada jaki ma wpływ na życie ludzi?
otto
4 lata temu
A czy trucie żywnością, w majestacie prawa, jest ok.? Normy unijne są też ok? Zysk ważniejszy od zdrowia?
Najnowsze komentarze (75)
Do czego służ...
4 lata temu
radonowe? Trują? A może wzmacniają system immunologiczny.
sdfsdfsdf
4 lata temu
wietrzyć, ale po co jak to z zewnątrz ?
radeon
4 lata temu
Oleju do głowy badacze bo na leczenie już za późno.
profesor wilc...
4 lata temu
Ogólnie życie jest niezdrowe.
StZg
4 lata temu
Wpływ radonu na zdrowie na terenach, gdzie zalegają skały osadowe mechaniczne luźne (a takie mamy w zdecydowanej większości kraju) jest pomijalnie mały. W Polsce to absolutny margines.
bamama
4 lata temu
Wszystkie plagi tego świata nagle się ujawniają. Czy radon pozwoli przygotować wybory??????
Ssss
4 lata temu
Radon nie zagraża nam tak jak Xylamit, który jest środkiem ogólnotrującym, silnie szkodliwym dla ludzi i zwierząt, a stosowanym powszechnie jako środek zabezpieczający przed gniciem i pleśnią pod wylewkami w blokach budowanych w czasach PRL. Jest, truje i zabija. Większość czasu spędzanego w blokowiskach to mimowolne wdychanie jego oparów, których nie czujemy. Koszt usunięcia tego środka to ~25 tysięcy PLN za 50 metrów kwadratowych powierzchni. Pomyślności i zdrowia życzę.
górnik
4 lata temu
Jak trzeba być głupim , żeby pisać takie bzdury . W myśl tych durnot , to nie powinniśmy chodzić po ulicach , plażach , a najlepiej nie oddychać i nic nie jeść co rośnie w ziemi .....idyjoto.
Ziemianka
4 lata temu
Czuję się ostrzeżona przed naturalnie występującym brzydkim radonem. Farciarze mieszkają w domach pobudowanych na glinie, a reszta?... Życie na Ziemi jest zapewne niebezpieczne, każdy jej mieszkaniec umiera...
adrem
4 lata temu
najbardziej rakotwórcze jest życie. Choroba śmiertelna w 100%a przenoszona drogą płciową
Na pewno
4 lata temu
dziennikarze wp muszą go mocno wdychać :)
buhahha
4 lata temu
WHO i wszystko jasne buhahhaha
ysa
4 lata temu
a 5 G daje nam dlugowiecznosc
ogłupieli chy...
4 lata temu
Czyli nie wychodzić ze szczelnego domu?
...
Następna strona