bDRNrwtg
bDRNrwtk
bDRNrwto
programy
kategorie
bDRNrwth

Znalezisko na strychu lubelskiej szkoły. Karabiny były ukryte przez 75 lat

Darmowa telewizja na wakacje. Sprawdź szczegóły na se.pl. Podczas porządkowania strychu szkoły w Stróży-Kolonii w gm. Kraśnik natrafiono na pozostałości trzech karabinów. Znaleziska pochodzą z czasów II wojny światowej i zachowały się w dobrym stanie. Jak informuje Lubelski Konserwator Zabytków, znaleziona broń to lufy karabinów Mauser oraz Mosin. Niestety, nie wiadomo jak karabiny trafiły na strych szkoły, ani gdzie znajdują się do nich kolby. Zabytki zostaną teraz poddane konserwacji, aby potem trafić do lubelskiego muzeum.

96 reakcji
35
15
46
Podziel się
Komentarze (46)
04-09-2020
YasioJeżeli to jest dobry stan, to jak wygląda zły stan?
zobacz więcej komentarzy (46)

Programy Wirtualnej Polski

bDRNrwtt
KOMENTARZE
(46)
Yasio
7 miesięcy temu
Jeżeli to jest dobry stan, to jak wygląda zły stan?
pamiętam
7 miesięcy temu
W normalnych czasach w kazdej sali od historii był taki karabin. Widywałem nawet całe MG 42, głównie jednak mausery. Nikt oczywiście nie robił z tego problemu.
Raper
7 miesięcy temu
W latach 80-tych podczas prac budowlanych na terenie Szkoły Podstawowej nr 11 w Gdyni Orłowie wykopano zardzewiałego Mausera model 1898. Później leżał w gablotce w sali historycznej i wszyscy chłopcy go podziwiali. Dzisiaj to by było nie do pomyślenia, prowadzono by czynności i analizy, pewnie postawiono by zarzuty...
bDRNrwtL
Mayk
7 miesięcy temu
Jeżeli konserwator widzi tam tylko dobry stan Mausera i Mosina to gratuluję wiedzy. Jaka opinia taki konserwator:). W jakich czasach my żyjemy?
vgfc
7 miesięcy temu
W mojej szkole podstawowej, w latach 80-tych, gdy przygotowywano szkolną akademię dotyczącą II Wojny Światowej, połączoną z uczniowskim przedstawieniem teatralnym, wychowawcy zwrócili się z apelem do uczniów i rodziców o dostarczanie do niego wszelkich przydatnych rekwizytów. Odpowiedź była niesamowita: szkoła została zasypana różnego rodzaju mundurami z czasów wojny, starymi hełmami i czapkami wojskowymi. Była także broń: długa(w tym automatyczna), krótka i granaty(rozbrojone). Sądzę, że opisana w artykule broń, może również pochodzić z podobnego wydarzenia. Szkoły też, bardzo często posiadały tzw. izby pamięci.
Najnowsze komentarze (46)
sanacja
6 miesięcy temu
komuna miała obsesję na punkcie broni w rękach obywateli i wszystkie władze wolnej Polski ,po 1989 maja tak samo....najlepsze ,że dokładnie z tych samych powodów....i tamci i ci dobrze wiedzieli i wiedzą co robili i robią Polakom....
Radek
7 miesięcy temu
Po co to konserwować? Tych karabinów natłuczono xx tysięcy. Być może nie są już używane (pewnie gdzieś w Afryce są) ale są egzemplarze naprawdę w doskonałym stanie. Te po prostu do utylizacji. Szkoda na nie każdego grosza.
nero
7 miesięcy temu
A ja szukam 100 % sprawny !!!. takie oskrobki nie interesują.
dziadek
7 miesięcy temu
W PRL-u w latach 70-tych w szkołach podstawowych istniały izby, czy sale pamięci, w których eksponowano pamiątki z czasów II wojny światowej. Takie lokalne mini muzea z eksponatami od okolicznych mieszkańców. Może i w tamtej szkole też taka sala była, a po jej likwidacji ktoś zaniósł na strych z myślą, że może się jeszcze kiedyś na coś szkole się przydadzą. Bywało też, że uczniowie przynośli do klas, gdzie uczono historii takie rzeczy. A teraz zrobili sensację i wielkie dochodzenie. Popytajcie starszych ludzi, nawet tych, co jeszcze nie mają 60 lat, to wam powiedzą, skod te złomostwo na tym strychu.
PuKawka
7 miesięcy temu
Dobry stan? To jak wygląda sprawny karabin?
despro
7 miesięcy temu
gorzej wyglądają niż topory bojowe wydobyte pod Grunwaldem.
Adam
7 miesięcy temu
Znalezisko może i ciekawe dla jakiegoś szkolnego kółka historycznego. Tylko po co pomoc było wzywać? Karabin zachorował? Kogoś z niego zastrzelono? Jeśli nawet, to bardzo dawno temu... Oj, te tytuły! Na WP mają takich dziennikarzy, którzy znają po polsku parę zwrotów z translatora?
nik
7 miesięcy temu
ja p... ale sensacja
bDRNrwtD
Gruby IV
7 miesięcy temu
No to osoba odpowiedzialna odpowie teraz za posiadanie broni.....NIELEGALNE!!!!
dixi
7 miesięcy temu
Proponuję umieścić w gablocie w pracowni chemicznej z podpisem KOROZJA.
fak
7 miesięcy temu
panie końserwatorze jest tam też Manlicher
Maturzystka +
7 miesięcy temu
TO trzeba mieć tupet i bezwstyd w sobie, aby chwalić się takim złomem !!!!!-?. Prawdę ktoś pisze, że w latach 60 - 70 taki złom przynoszono do Szkolnych Kącików Historycznych i dostawało się Ocenę - 5+ i Semestr Szkolny Zaliczony!!!!!. Dzisiejsze ps. dziennikarstwo z byle g........ robi jak widać sensację !!!!!!. A mało kt z nich zajmuje sie Dziadowskim Państwem pis+ !!!!!!!!
zgr
7 miesięcy temu
Dobry stan ,to zdmuchnąć kurz i strzelać.
pan
7 miesięcy temu
Przecież to złomy których kiedyś było pełno w ziemi na pobojowiskach !!!!
bDRNrwuf
bDRNrwtm
bDRNrwum
bDRNrwun