bEgvWBxM
bEgvWBxQ
bEgvWBxU
programy
kategorie
bEgvWBxN

Zniszczyli zabytkowe budynki w Płocku. Ostra reakcja konserwatora

Milion złotych - taką karę otrzymał właściciel dwóch kamienic za prowadzenie prac budowlanych niezgodnych z pozwoleniem konserwatorskim. Sprawa dotyczy zabytkowych budynków ul. Kościuszki 22 i 22 a w Płocku. Decyzję o tak wysokiej karze administracyjnej podjął Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków prof. Jakub Lewicki. Roboty wstrzymano w październiku 2020 r. To wtedy okazało się, że prace remontowane przy budynkach znacznie wykraczają poza zakres zleconych prac. Budynki praktycznie całkowicie rozebrano, razem z dachem i częścią ścian. Pozostał jedynie ich szkielet. Tymczasem przepisy prawa zabraniają rozbiórki budynków, które zostały już wpisane do rejestru zabytków. Urząd Miasta Płocka i Miejski Konserwator zabytków przeprowadzili własną kontrolę. Poproszono też o pomoc prawników, a właściciela i wykonawcę robót o wyjaśnienia. Budynki to przykład XIX-wiecznego budownictwa miejskiego na Mazowszu i fragment kompozycji zabytkowej części Płocka.

280 reakcji
139
62
79
Podziel się
Komentarze (79)
31-03-2021
ReksA jaką karę dostał ten, co doprowadził do ruiny te budynki, nie remontując przez dziesięciolecia?
zobacz więcej komentarzy (79)

Programy Wirtualnej Polski

bEgvWBxZ
KOMENTARZE
(79)
Reks
2 miesiące temu
A jaką karę dostał ten, co doprowadził do ruiny te budynki, nie remontując przez dziesięciolecia?
własność rzec...
2 miesiące temu
co to za własność jak prawowity właściciel musi robić za swoje pieniądze na swoim terenie coś pod dyktando jakiegoś gołodupca z ratusza. Ratusz co najwyżej powinien mieć prawo pierwokupu [jeżeli właściciel skłonny byłby sprzedać] po cenie rynkowej by samemu wyremontować ową nieruchomość w innym wypadku wara od czyjejś własności !!!
olo
2 miesiące temu
zajmijcie sie kontrolą zabytkowych własności sukienkowych . Ręczę na bank ,że nakladane kary przez konserwatora zabytkow będą szły w dziesiątki milionów złotych.
bEgvWByr
Dom
2 miesiące temu
Lepiej by było gdyby się zawaliły. Ktoś poluje na działki stąd ta kara.
salomon
2 miesiące temu
W Gdańsku hotel Jantar, została tylko elewacja. Reszta zamieniona na nowoczesny hotel. Tu jak widać ściany frontowe spięte a reszta do nowej interpretacji.
Najnowsze komentarze (79)
karpaczanin
2 miesiące temu
W Karpaczu przepiękny zabytkowy budynek restauracji Nad Wodospadem, został bestialsko zburzony i ma tam powstać blkowisko zwane potocznie przez niedouczonych, apartamentowacami. Jakoś konserwator zabytków nie ma czasu tym się zająć,
norman
2 miesiące temu
dlatego nigdy nie kupię kamienicy, dachówka pod kolor, tynk 5x droższy od najdroższego, okna pod wymiar, drzwi dla karła muszą zostać bo framuga to zabytek a ta szopa czy kurnik za domem to też dziedzictwo do remontu za moją kasę. Lepiej już postawić nową chatę gdzie indziej.
danny
2 miesiące temu
czekam teraz na dobre wieści z Ruszek k. Sochaczewa, gdzie gmina doprowadziła do destrukcji pięknego dworu. Kazdy, kto jeździ od W-wy na Płock czy Płońsk, mija to miejsce przy rondzie. Ja tam jeżdżę regularnie od kilkunastu lat. Patrząc na to zniszczenie, zastanawiam się, dlaczego kolejni tzw. włodarze gminy jeszcze nie siedza pod celą.
obserwator
2 miesiące temu
Tylko w Polsce hołubi się ruiny, bo a nuż znajdzie się przedwojenny @ydowski właściel...
tyle w temaci...
2 miesiące temu
Jakby był Obajtkiem, to dostałby od państwa milion.
Pik
2 miesiące temu
Budynki kilka miesięcy wcześniej sprzedał prezes ARSu i się bardzo cieszył z tego! Najpierw to On powinien dostać karę za to że przez lata nie remontował budynków. Jako prezes Agencji Rewitalizacji Starówki powinien do tego dążyć a nie wyprzedawać publiczny majątek!
wlasciciel
2 miesiące temu
powinni potrzekac az sie zawala albo troche w tym pomoc
budowlaniec
2 miesiące temu
Jeżeli odbuduje w starym stylu to wara konserwatorowi , który nie ma pojęcia o remontach starych ruder i kosztach.
bEgvWByj
CIEMNOTA
2 miesiące temu
Niema co tu celebrować - TRZEBA WYBURZYĆ TE STARE BUDY a konserwatorów do konserwy.
Pmk
2 miesiące temu
BRAWO za odwagę w karaniu dla prof. Jakuba Lewickiego, jak się biorą za ZABYTEK, to tylko umiejętnie !!!
zoorwo
2 miesiące temu
ten co dostał karę nie był z pis-u ,a na dodatek miał zaniechać remontu. Aby mógł żyć spokojnie . Były ustalenia że za symboliczną złotówke przekaże tą nieruchomość Obajtkowi a on dostanie kilka baniek od min. kultóry?
jacek
2 miesiące temu
Jak konserwator nadzorowal prace jak calosc rozebrali a on gdzie byl?Zza biórka sie nie nadzoruje.Nakladam kare dla konserwatora 2 miliony i nagana
jaca
2 miesiące temu
Milion zl kary dla tego co naprawia a zero kary dla dewastatorow
Skandal -
2 miesiące temu
Zainteresujcie się co się dzieje w lubuskich Słubicach. Obiekty zabytkowe padają jak kawki i wszystkie z pod oka konserwatora.
...
Następna strona
bEgvWByL
bEgvWBxS
bEgvWByS
bEgvWByT