programy
kategorie

1.Pułk Specjalny Komandosów z Lublińca. Historia i działania dumy polskiego wojska

1. Pułk Specjalny z Lublińca to jeden z najbardziej zasłużonych i najlepszych oddziałów komandosów w Polsce. Już w dobie PRL-u stanowili elitę polskiego wojska i trwa to do dzisiaj. Nie są jednak tak rozpoznawalni medialnie, jak członkowie GROM-u. Jaka była historia powstania jednych z naszych najlepszych specjalsów oraz jakie działania podejmowali? Materiał powstał w oparciu o tekst opublikowany na łamach portalu WielkaHistoria.pl. Chcesz się dowiedzieć więcej przeczytaj artykuł: Komandosi z Lublińca. Niedoceniany oddział polskich specjalsów .

179 reakcji
116
23
40
Podziel się
Komentarze (40)
29-11-2021
4101
Bzdury ! W 1968 roku w Czechosłowacji działali komandosi z 1 Batalionu specjalnego w Dziwnowie. Tyle. W latach 90-tych zostali przeniesieni do Lublińca. Ci po...Czytaj całość
zobacz więcej komentarzy (40)

Programy Wirtualnej Polski

KOMENTARZE
(40)
4101
2 lata temu
Bzdury ! W 1968 roku w Czechosłowacji działali komandosi z 1 Batalionu specjalnego w Dziwnowie. Tyle. W latach 90-tych zostali przeniesieni do Lublińca. Ci po Czechosłowacji dokonują żywota w Dziwnowie. Naprawdę przestańcie pisać te bzdury. Zapytajcie gen. Polko gdzie zaczynał swoją karierę komandosa. Trochę profesjonalizmu zamiast literówki.
zdegustowany
2 lata temu
szkoda czasu tam wchodzić. Ten artykuł jest pisany przez jakąś pania niewiele wiedzącą o siłach konwencjonalnych, tym bardziej o specjalnych. Bełkot, stek bzdur.
kpr rez 6 PDP...
2 lata temu
wszyscy zolnierze rezerwisci a takze kadra z tamtych lat sa be w ich jednostkach macierzystych stoja teraz wysocy SPECJALISCI za podatnikow kase dowodem jest to ze sa swieta tych jednostek na ktore nie sa zapraszani tamci be malo sa niemile widziani przez szfostwo przypadek autentyczny wlasnie z lublinca a gdy ja i moi koledzy zdobywali babia gore w 25c mrozie to waz na swiecie nie bylo
Wojtek
2 lata temu
Na początku lat 80-tych służyłem tam. Krótko przed gen Polko - w Dziwnowie zaczynał jako p.por. Był to Batalion Szturmowy JW 4101. Bardzo ostre szkolenie w wyszukanie trudnych warunkach i na skraju wytrzymałości. Bdb wspomnienia !!!
M'59
2 lata temu
Pozdrawiam wszystkich ( starszych i młodszych ) kolegów z Dziwnowa . CISI I SKUTECZNI . Jestem dumny z naszych chłopaków z Lublińca i cieszę się , że godnie kontynuują tradycje CICHOCIEMNYCH z 1-szego Batalionu Szturmowego . Komandosem jest się do końca życia , bo to stan umysłu .
Najnowsze komentarze (40)
2429
2 lata temu
Proszę nie zapominać o kompaniach specjalnych ukrytych w batalionach rozpoznawczych
wiarus
2 lata temu
Spece zapomnieliście o 6 PDPD , poczytajcie żróła.
Spec
2 lata temu
Panie redaktorze słabo się Pan przygotował do zajęć , proszę sobie poczytać o 1 Batalionie Szturmowym JW 4101 z Dziwnowa
Zakochana
2 lata temu
A ja byłam tak szaleńczo zakochana w jednym z nich... Kilka lat temu... Byliśmy ze sobą prawie rok. W święta Bożego Narodzenia zadzwoniła do mnie jego żona... Nie polecam - oni są jak marynarze - w każdym mieście inna baba, a żona z dzieckiem w domu. Ale uwierzcie, kochałam go na zabój :( ech... Lubliniec... zawsze będę mieć do Ciebie sentyment
hehe
2 lata temu
Artykułe na kazdy temat powinni pisac ludzie znajacy dany dema dyletant vel dyletantka niech pisze artykuły ma Marcie Lempart i jej kulturalnej rewolucji
kurajoint
2 lata temu
a ja byłem w 13-28 Bielsko -Biała ,Rocznik 88-90.
wiking
2 lata temu
nam czleka. W szkole uczyl. Byl w Czerwonych Beretach - tak to sie wtedy nazywalo oficjalnie. Byl z zasadniczej a nie zawodowcem i 12 godzin przed silami glownymi przekraczal graznice wozem terenowym. Dokladniej 2 wozy po 6 ludzi w kazdym. Prowadzili rozpoznanie czy Czesi beda stawiac opor. Przejechali skrycie przez granice i pojechali wprost do jednostki wojskowej po czeskiej stronie. Tam rozmowa z wartownikiem i oficerem dyzurnym. zostali poinformowani iz poza sluzba wartownicza cala jednostka czeska wymaszerowala na cwiczenia. Sprzet i bron zostawili w jednostce bo oficerowie chca uniknac rozlewu krwi. Zameldowali co trzeba i pojechali do pobliskiego miasteczka gdzie zdobyli zamkniety pub w ktorym zrobili sobie kwatere i uzupelniali przez 3 dni poziom plynow w organizmie. Po tym czasie odwolano ich i wrocili do Polski. Ot. Cala wojna tego pooddzialu.
robol
2 lata temu
trepy z 1968 już dawno są "zasłużonymi "emerytami
Ezo2020
2 lata temu
Prawdziwy super komandos to Kacperek Duda!
ereee
2 lata temu
hahaah prawdziwymi komandosami sa patrioci z pis
pixi
2 lata temu
Odnoszę wrażenie, że komandosi i specjalsi są mocno przereklamowani. To zazwyczaj jest wojsko jednorazowego użytku. Oczywiście a akcjach przeciw terrorystom albo pacyfikacyjnych typu Afganistan mają rację bytu, ale w realnej wojnie z masami wojska - wątpię. Brytyjczycy podczas wojny o Falklandy zauważyli, że amunicja jest zużywana dużo szybciej niż zakładali (a mieli doświadczenie wojenne większe niż Polska). No to pomyślmy ile amunicji może targać na sobie komandos i jak długą wymianę ognia mógłby prowadzić komandos na tyłach wroga, gdyby go zlokalizowano. 15 minut? Pół godziny? Później nawet Volkssturm by ich pojmał. Samo przerzucenie komandosów za linie wroga obecnie nie możliwe. Ukrycie się w dobie kamery termowizyjnych - niemożliwe. Ucieczka w czasie dronów - niewykonalna.
Emeryt
2 lata temu
Jeszcze jedno jednostka JW 4101 byla szkolona całkowicie w innym celu niz inne jednostki powstałe po rozwiazaniu jednostki w Dziwnowie !!
Emeryt
2 lata temu
Bez wzgęlu co tutaj wymyślacie to prawda jest taka -jednostka w Lublińcu, Kompania w Bielsku-Białej, Kompania w Krakoweie Jednostka GROM wszystkie powstały po rozwiązaniu jednostki 4101 w Dziwnowie !! Nie bedę się tutaj z wami sprzeczał, podawał nazyw co i gdzie ale w tej jednostce przesłużyłem od 1965r- 1980r .Pozdrawiam wszystkich i prosze sie nie kłocic o nazwy, czy Lubliniec ma kompanie szturmowa, czy specjalną itd bo nie o to w tym artykule chodzi !!
jaca
2 lata temu
4101 rocznik 1989