programy
kategorie

Afganistan z nowym, surowym prawem. Byli talibscy więźniowie policjantami w Kabulu

Niegdyś osadzeni w afgańskich górach, dziś są miejską policją w stolicy i patrolują ulice miasta naznaczonego bezprawiem. Talibowie surowo przestrzegają własnego prawa na ulicach w Kabulu. Zaznaczają swoją obecność w codziennych patrolach. Niektórzy swoje AK-47 zamienili na amerykańskie M16 pozostawione przez siły afgańskie. Powstrzymują dzięki nim uliczne bójki, wzywają podejrzanych przestępców na posterunki policji i ścigają tych, którzy nie słuchają ich wezwań lub nie stosują się do surowych reguł prawa islamskiego. Paradoksalnie przestępczość w Kabulu zmalała. Za czasów rządów Aszrafa Ghaniego kradzieże, porwania i korupcja były tu niemal codziennością. Teraz wielu Afgańczyków odetchnęło. Sytuacja uspokoiła się, bo ludzie obawiają się surowych reguł Talibów. W latach 90. popularne były kary takie jak amputacja rąk dla złodziei, czy publiczna egzekucja morderców przez rozstrzelanie. Policja religijna biła wówczas mężczyzn za przycinanie brody lub...

rozwiń
04-10-2021
186 reakcji
30
94
62
Podziel się
Komentarze (62)
04-10-2021
starymieli wojsko broń było się bronić a teraz lament...
zobacz więcej komentarzy (62)

Programy Wirtualnej Polski

KOMENTARZE
(62)
stary
2 lata temu
mieli wojsko broń było się bronić a teraz lament...
Przemek
2 lata temu
skoro nie chcieli i nie potrafili utrzymać po 20 lat nauki demokracji to ich wybór, widać twarda ręka i brak zachdnich standardow im pasuje. Obawiam się, że kobiety będą tutaj największymi ofiarami tej kultury... szkoda, dziś Iran i Teheran to islam i jego reguły, a w latach 70 zdjęcia z Iranu można pomylić z tymi samymi latami stolic Europy zachodniej np. Paryża. Wiara, każda, i jej fanatycy to patologia.
rcgvh
2 lata temu
O to przecież walczyli.
Ant
2 lata temu
dzicz i tyle, a artykulik, tak jakby pochwalał nowe porządki, wtf?!
Gaga
2 lata temu
Bo to takie narody plemienne, co się wzajemnie zagryzają i trzeba ich trzymać za twarz. W Iraku dopóki Jankesi nie zamordowali Kadafiego, był porządek, bo on jch trzymał krótko. Inaczej robią to samo co w Europie. Dzicz. Jacy to ludzie ( faceci) że 300 tyś wyszkolona i uzbrojona po zęby armia, oddała bez walki kraj, dla 70 tyś Talibów na skuterach? Tak samo było z Krymem na Ukrainie, oddali bez jednego wystrzału, a teraz zgrywają gierojów.
Najnowsze komentarze (62)
realista
2 lata temu
nie zmienisz nawykow.
mkuz
2 lata temu
W polsce już chodzą na golasa po ulicy nawet do sklepu na zakupy i to ten co sądzi za łamanie prawa
mind
2 lata temu
Przestępczośc spadła bo przestępcy pouciekali do europy
Siewca prawdy...
2 lata temu
Wysłać NatGeo, niech nakręcą film o obyczajach dzikich plemion i średniowiecznych rytuałach kozofilów. Na koniec napis, że podczas kręcenia filmu żadne zwierzę nie ucierpiało i git.
kabulnick
2 lata temu
no oczywiście ze zmalała bo te bliskowchodznie i afrykańskie narody potrzebuja trzymania za pysk - inaczej jest zadyma
Realny
2 lata temu
Czemu jak u nas obcinali by ręce za kradzierz i korupcję to nie było by afer typu Amber Gold. Kradzierz to kradzierz tak samo chłosta pijany za kółkiem baty przekroczenie prędkości tak o 20 baty i to tak w niedzielę na rynku. I prawo sprawiedliwe bo odtyka każdego po równo bogaty czy biedny i raczej bardziej by odstraszało. A co wy chcecie poczekajcie niech otworzą gronice i zaproszą więcej to za parę lat szariat murowany. I nie będzie problemu z równością sexualna chodzeniem na golasa serem na plaży. Tylko oczy będzie wam widać.
Ten co Boga p...
2 lata temu
I oto Islam wygrał z Allachem smutne to
Okrakiem
2 lata temu
Gdzie jest większa wolność ? W islamie zakwefione mają być kobiety, w pandemicznej demokracji wszyscy. To jak z dżumą i cholera
Gość
2 lata temu
Dzikie narody muszą być trzymane krótko za mordę. Oddali kraj brudasom w sandałach, to teraz niech nie narzekają.
darek
2 lata temu
Dobrze ze mowi kilku a nie jeden jak.................
Prorok
2 lata temu
Jaka ładna afgańska dziewczyna na zdjęciu. I talib wezmie taką za żonę :-)
babcia emeryt...
2 lata temu
to tak jak u nas ,co powie PiS ( piekarz , perukarz , kucharka ) Kaczyński , musi być wykonane
mar
2 lata temu
Jeżeli tak chcą żyć niech żyją. tylko niech tego "prawa" nie wynoszą za granicę swojego tzw. państwa.
typowy_roberc...
2 lata temu
Jak to szło? Nie będziemy bronić Kabulu bo tu mieszka 5mln ludzi i byłyby ofiary cywilne.... no tak i wszystko jasne. A tak swoją drogą jak nasi albo inni Europejczycy walczyli o wolność to miasta były twierdzami i każdy wiedział, że wolność nie jest dana na zawsze. I że wolność wbrew temu co się mówi nie jest prawem człowieka. Wolność wręcz przeciwnie - ma swoją, bardzo ale to bardzo wysoką cenę. A tu zdziwienie w Afganie, bo rzekomo taki wojowniczy lud a jak przyszło co do czego to nikomu się walczyć nie chciało i myśleli, że świat im wszystko na tacy poda. Jak przez ostatnie 20lat. A guzik mnie ten Afganistan obchodzi. Ich kraj ich sprawa. Teraz nikt do nich kontyngentów wojskowych wysyłać nie będzie. Nikt nie będzie tam za nich ginąć ani nikt im tam miliardów wysyłać z pieniędzy zachodnich podatników nie będzie tylko po to żeby jakiś pacyfistyczny Abdul mógł mieć smartfona a jego Jasmina mogła chodzić w kiecce i na studia. Teraz to niech się przyzwyczajają do nowej rzeczywistości, bo ta zagości u nich na dłużej. Znacznie dłużej. A im szybciej się przyzwyczają, tym większe mają szanse na dostrzeżenie jakiś tam drobnych zalet i na jako takie życie. A to, że mała Dżasmina będzie musiała spełniać się jako 12 letnia żona brodatego Abdula, praczka, sprzątaczka i rodzicielka a nie jako wykształcona kobieta po studiach na wzór zachodni.....to już niech się Dżasmina tatusia, brata i wujka o to pyta. Swoją drogą zachodnie kobiety nie tak dawno też nie miały wielkich praw i jak by nie patrzeć SAME sobie ruchem emancypacyjnym równe prawa wywalczyły. Więc Dżasmina jak chcesz być prawnikiem, lekarzem czy fizykiem kwantowym - proszę bardzo idź i walcz o swoje prawa. Albo gotuj i ródź dzieci Abdulowi. Twoja sprawa.
...
Następna strona