bECMuAMk
bECMuAMo
bECMuAMs
programy
kategorie
bECMuAMl

Archeologiczna sensacja w Krakowie. Przypadkiem odkryli ogromny cmentarz

Podczas budowy sieci ciepłowniczej w Krakowie przypadkiem odkryto potężny XV-wieczny cmentarz. Dotychczas znaleziono 17 szkieletów, ale archeolodzy prognozują, że może być ich nawet kilka tysięcy. Nekropolia powstała w XV wieku przy ulicy Łobzowskiej. Korzystano z niej do 1801 r, kiedy zniszczyli ją Austriacy. Cmentarz miał ponad 3 ha, co czyniło go największą, w tamtym okresie, nekropolią w Krakowie. Na początku służył jako miejsce pochówku ofiar epidemii, potem chowano tu zwykłych mieszkańców.

122 reakcje
52
18
52
Podziel się
Komentarze (52)
26-05-2020
piotrI znów osłupiały redaktor! co badacze mogli zobaczyć, skoro osłupieli?
zobacz więcej komentarzy (52)

Programy Wirtualnej Polski

bECMuAMx
KOMENTARZE
(52)
piotr
rok temu
I znów osłupiały redaktor! co badacze mogli zobaczyć, skoro osłupieli?
Ciekawski
rok temu
A co sie dzieje jak taki cmentarz zostanie odkryty o ktorym nikt wczeniej nie wiedzial i przychodza archeolodzy i odgrzebuja to i znajduja m. in. bizuterie, kosci przenosza w inne miejsce a co sie dzieje wlasnie z buzuteria, bo czesc osob jest zakopywana z bizuteria o ile byla to majetna osoba. Czy bizuterie tez wsadzaja do nowego grobu czy ktos to zabiera i co sie z tym dzieje, ktos cos wie na ten temat. Czasami trzeba przeniesc prochy w inne miejsce bo takie sa plany ale cos sie dzieje z bizuteria.
izik
rok temu
a jak na Stradomiu przy kościele św Jadwigi był średniowieczny cmentarz to go deweloper razem z konserwatorem miejskim Janem J. rozorał bez badań
bECMuAMP
wmw z krakowa
rok temu
a czysto średniowieczny cmentarz na ul Stradomskiej 12-14 deweloper za zgodą konserwatora miejskiego zniszczył bez należytych badań ....
RD
rok temu
Całkiem niespodziewanie trafiono na cmentarz, a potem okazuje się, że jego historia jest dobrze znana. Nie ma to jak robić sensację z niczego.
Najnowsze komentarze (52)
beee
rok temu
Niech wygrzebią jakąś zarazę i ten magistrat cały niech nim obdaruja
real
rok temu
No to sieć ciepłowniczą bedziecie mieli za 15 lat ))
Karbid Bezboż...
rok temu
A kiedy wywalą zgniłego kartofla z wawelskiej piwnicy?
czukcza
rok temu
to w tym kraju nie ma już nawet opisów sprzed 200 lat ?
adam
rok temu
jakiś czas temu w krakowie pod wawelem podczas budowania apartamentów przez rzymian odkryto cmentarz i wykopano 1600 szkieletów ale duże media jakoś nie były skłonne o tym pisać, dlaczego? Szukaj: Odsłania się tajemnica szkieletów z cmentarza odkrytego na Stradomiu
janek
rok temu
Kogo to interesuje i komu to potrzebne, oprócz tych pasożytów zwących się archeologami i wstrzymujących prace budowlane na lata!
biskup
rok temu
No i następne 3 hektary dla kościółka.
archeo.
rok temu
W innych państwach znajdują forsę, złoto itp a u nas tylko kości.
bECMuAMH
Kolumb
rok temu
co z biżuterią? pytacie się. Odpowiem, opierając sie na wieściach 3miejskich szperaczy: trafia często do kieszeni odkrywców. Przy obfitych odkryciach lepiej chodzić w hełmie bo można zarobić saperką w główkę
RD
rok temu
Całkiem niespodziewanie trafiono na cmentarz, a potem okazuje się, że jego historia jest dobrze znana. Nie ma to jak robić sensację z niczego.
uciekać
rok temu
Znajdą nowy wirus
olo
rok temu
też mi sensacja na tych ziemiach pozyskanych przeważnie w centrach miast gdzie są parki były za niemca cmentarze.
______
rok temu
Dlaczego Jacek Majchrowski nie przyznaje się, że jest z narodu koszernego ? Przecież wszyscy to wiedzą !
Mario
rok temu
( Ironia losu ) - Zakopanych złotych pociągów ci u nas dostatek , więc myślałem , ze to następny z kolei ... a tu raptem popandemiczny cmentarz . Jeżeli w tamtych czasach chowano ciała nie za ciasno to styknie miejsca na aktualne ofiary zarazy . Czyż nie idealnie trafione w czasie i miejscu ?
bECMuANj
bECMuAMq
bECMuANq
bECMuANr