programy
kategorie

Arktyka ociepla się jeszcze szybciej. Eksperci alarmują ws. zmian klimatu i groźnego zjawiska

Ocean Arktyczny zaczął ocieplać się już od początku XX wieku, czyli wcześniej, niż wskazywały na to dotychczasowe obserwacje – alarmują włoscy naukowcy z Instytutu Nauk Polarnych Narodowej Rady Badawczej w Bolonii. Do rekonstrukcji i analiz międzynarodowy zespół badaczy wykorzystał dane z mikroorganizmów morskich i osadów z ostatnich 800 lat. Badanie wykazało, że temperatura i zasolenie wody w Arktyce pozostawały stałe do ok. 1900 r. Po tym czasie ciepło i sól transportowane z Oceanu Atlantyckiego zaczęły gwałtownie wzrastać. Prawdopodobnie jest to związane z okresem, kiedy emisja dwutlenku węgla spowodowana działalnością człowieka, drastycznie wzrosła. Badacze sugerują, że Arktyka jest bardziej wrażliwa na gazy cieplarniane, niż wcześniej sądzono. Ocean Arktyczny znajduje się po wpływem silnego napływu wód atlantyckich. Cieplejsza woda i sól morska rozpuszczają lód i podnoszą temperaturę wód Oceanu Arktycznego. Naukowcy mówią tu o zjawisku tzw. atlantyzacji....

rozwiń
172 reakcje
15
74
83
Podziel się
Komentarze (83)
26-11-2021
Fila
Ocieplanie Arktyki zaczęło się kilkadziesiąt lat wcześniej wraz z końcem Małej Epoki Lodowej o czym naukowcy już dawno wiedzieli i nic nie miało wspólnego...Czytaj całość
zobacz więcej komentarzy (83)

Programy Wirtualnej Polski

KOMENTARZE
(83)
Fila
2 lata temu
Ocieplanie Arktyki zaczęło się kilkadziesiąt lat wcześniej wraz z końcem Małej Epoki Lodowej o czym naukowcy już dawno wiedzieli i nic nie miało wspólnego industrializacją.
Lord Cox
2 lata temu
. CO2 to 0,04% składu powietrza CO2 wyprodukowany przez człowieka to jeszcze mniejszy ułamek. Zlodowacenia i ocieplenia to normalny cykl w dziejach ziemi. Ktoś tu wypiera wam mózgi aby zarobić kasę na emisji CO2. Do tego w 2022 do 2025 przypada szczyt aktywności słonecznej poczytajcie sobie
guru66
2 lata temu
Tak oczywiście, a zlodowacenie nastąpiło wskutek wymarcia mamutów,bo nie było komu pierdzieć,a tym samym ocieplać atmosfery.
ot-to
2 lata temu
Jak zwykle ci co rządzą światem nic nie robią tylko straszą ludzi aby mieć nad nimi władzę.
,ku654
2 lata temu
A ja ...coraz więcej płacę za OGRZEWANIE domu !?!?!? OSZCZĘDZAJ wodę bo woda ODPAROWUJE i leci na MARSA
Najnowsze komentarze (83)
dert
rok temu
Śmieszą mnie te pseudonaukowe komentarze, że niby ocieplanie klimatu nie ma nic wspólnego z działanościa człowieka. Bo tak się nam wydaje, po tak przy piwku wymyśliliśmy, a ewentualną (!) wiedzę czerpiemy z internetu przecież. Pozakładajcie czapeczki z folii aluminiowej chroniące przed 5G jeszcze. Taką, my ludzie mamy naturę, że wszędzie widzimy spisek, jakichś onych, którzy coś chcą zrobić, zarobić na na nas, etc. A tylko my biedni jesteśmy poza tym rajem, który na nas Ci oni tworzą. KOMPLEKSY wychodzą z ludzi, którzy nie mają zielonego pojęcią o czym piszą.
CLP
2 lata temu
Ocieplenie deszcze to sterowanie pogodą .
tiktak
2 lata temu
To, że światowi politycy z uporem maniaka wzięli się za schładzanie klimatu majstrując przy zawartości dwutlenku węgla to dla mnie cel czysto ekonomiczno-polityczny. Są przecież inne, lepsze i bardziej przyjazne środowisku sposoby. Zalesianie, nawadnianie, zwiększanie retencji tak, aby więcej wilgoci powodowało większy obieg wody. CO2 nie będzie miało czego zatrzymywać jeśli nic nie dotrze to najpierw do ziemi ze słońca. Sadzę, że większe i gęstsze warstwy chmur skuteczniej ochroniłyby przed promieniowaniem i ocieplaniem. Nie byłoby to oczywiście na rękę wielu rządom, żeby ziemie uprawne, zabudowane tereny miejskie otoczyć bagnami z komarami i innymi insektami. Ludzie się rozpierają i wyjaławiają ekosystemy meliorując, regulując rzeki, zakładając mega monokultury, betonując i asfaltując miliony hektarów ziemi. Pustynia jest sucha i nie ma co z niej parować to i słoneczka mamy więcej. Wówczas bogaci wczasowicze się cieszą a innych podtapia... Cała sytuację można przedstawić tak, że w czasie pożaru lasu ktoś depcze palący się trawnik myśląc że to załatwi sprawę.
glutymyślowe
2 lata temu
Niedługo to nawet pierdzenie będzie morderstwem..
gosc
2 lata temu
Przyroda sie zmienia a naukowcy caly czs to samo
znawca
2 lata temu
jak zwykle bzdety!! żadne gazy!!
umaryn
2 lata temu
Te cymbały żerują na ludzkiej naiwności jakby to co ogłaszają nie zdarzało się w historii ziemi co jakiś czas , chcą wmówić iż ludzie mają wpływ na klimat , co jest bzdurą , a jeśli nawet mają to znikomy . To tak jakby mrówka chciała zatrzymać walec na drodze , ocieplenie jeśli nawet następuje jest naturalnym cyklem ziemskich przemian , będzie następowało(naprzemiennie z wyziębieniem ziemi ) czy jakieś cymbały to ogłoszą czy też nie ,Wystarczy zapoznać się z odkrytymi przekrojami ziemi gdzie jest to widoczne na przestrzeni wieków .
RyszardB
2 lata temu
Gwałtowne przyspieszenie straszeniem jest wyraźną oznaką powrotu zim zgodnie z cyklem to "naukowcy" chcą zdążyć wyrwać jak najwięcej pieniędzy na swoje luksusowe życie kosztem ciężko pracujących . Małoletnia Greta musi zarobić na siebie i przyjaciół Timmermansa kosztem ciężko pracujących . Swoją zachłanność ukryją pod błędem obliczeń pseudo naukowców z pominięciem ruchu wokół słońca po hyperboli i przesuwania biegunów ziemi powtarzającym się co kilka tysięcy lat . Wygląda że już kapłani w starożytności lepiej znali ziemię od obecnych szarlatanów nazywających się ekologicznymi naukowcami . Chore ideologie LGBT modyfikujące Marksizm doprowadzą do wojen między cywilizacjami zaproszeniami do migracji ludności wraz przenoszeniem chorób źle adoptowanych w innych rejonach ziemi - Ameryka Południowa i zarazy dziesiątkujące jej rdzennych mieszkańców zwanych Indianami przez choroby zawiezione z Europy . Obecna epidemia jest spowodowana nadmierną liczbą przenoszących się ludzi . Wcześniejsza wędrówka ludów charakteryzowała się również epidemiami nazywanymi zarazami . Zaniedbania nauki historii są powodem powtarzania błędów przodków . Marksizm ze swoimi modyfikacjami typu LGBT doprowadzi do wojen a co za tym idzie nieszczęść miliardów ludzi .
POLACY
2 lata temu
. CO2 to 0,04% składu powietrza CO2 wyprodukowany przez człowieka to jeszcze mniejszy ułamek. Zlodowacenia i ocieplenia to normalny cykl w dziejach ziemi. Ktoś tu wypiera wam mózgi aby zarobić kasę na emisji CO2. Do tego w 2022 do 2025 przypada szczyt aktywności słonecznej poczytajcie sobie
POLACY
2 lata temu
KIEDY NIEMCY WYPŁACĄ POLSCE REPERACJE WOJENNE ZA II WOJNĘ ŚWIATOWĄ .NIEMCY NAPADŁY NA POLSKĘ1 WRZEŚNIA 1939R.ZAMORDOWALI 6 MLN POLSKICH OBYWATELI ZNISZCZYLI DOSZCZĘTNIE I OKRADLI CAŁA POLSKĘ .NIEMCY TO NAJWIĘKSI ZBRODNIARZE I ZŁODZIEJE NA ŚWIECIE .NIEMCY JEDNEGO DNIA ZAMORDOWALI W WARSZAWIE NA WOLI 30 TYS WARSZAWIAKÓW KIEDY ZABRAKŁO NIEMCOM SS MANOM AMUNICJI HITLER WYDAŁ ROZKAZ PALENIA LUDZI ŻYWCEM MIOTACZAMI OGNIA.A NIEMIECKICH W OBOZACH ZAGŁADY NA TERENIE CAŁEJ OKUPOWANEJ EUROPY PRZEZ III RZESZĘ NIEMIECKĄ NIEMCY W NIEMIECKICH OBOZACH ZAGŁADY PALILI LUDZI ŻYWCEM KIEDY BRAKŁO GAZU CYKLONU ZEZNANIA ŚWIADKÓW NIEMIECKICH BYŁYCH OBOZÓW ZAGŁADY W PROCESACH NORENBERSKICH I W HADZE TO POTWIERDZILI
POLACY
2 lata temu
KIEDY NIEMCY WYPŁACĄ POLSCE REPERACJE WOJENNE ZA II WOJNĘ ŚWIATOWĄ .NIEMCY NAPADŁY NA POLSKĘ1 WRZEŚNIA 1939R.ZAMORDOWALI 6 MLN POLSKICH OBYWATELI ZNISZCZYLI DOSZCZĘTNIE I OKRADLI CAŁA POLSKĘ .NIEMCY TO NAJWIĘKSI ZBRODNIARZE I ZŁODZIEJE NA ŚWIECIE .
Wqrwiona
2 lata temu
polecam na fb grupe sceptykow klimatycznych. tam z najnowszego raportu wynika ze pokrywa lodowcowa zar\owno na arktyce jak i na antarktydzie ma sie DOBRZE.
marek56.b
2 lata temu
Ci naukofcy od grantów jeszcze do tej pory nie powiedzieli dlaczego epoka lodowcowa na naszym terenie skończyła się 12 000 lat temu. Tak dla zrozumienia całości to trwała ona 100 000 lat.
gandalf
2 lata temu
No to chyba trzeba przyśpieszyć zielony ład polegający na eksterminacji ludzi?
...
Następna strona