bEUNAWJM
bEUNAWJQ
bEUNAWJU
programy
kategorie
bEUNAWJN

Czarne dziury zagrożeniem dla wszechświata. Nowa teoria naukowców

Technologia pozwala nam odkrywać coraz więcej czarnych dziur w przestrzeni kosmicznej. Naukowcy obserwują ze szczególną uwagą obszar przestrzeni w centrum Drogi Mlecznej. Czarne dziury stwarzają bowiem ryzyko wchłonięcia podstawowych "cegiełek budulcowych" naszego wszechświata. Taką kontrowersyjną tezę stawia dr Alessandro Sfondrini z Instytutu Fizyki Teoretycznej w Niemczech. W swoim nagraniu ekspert porównuje czarne dziury do garnka z gotującą się wodą, którą traci w postaci pary. Czarna dziura tak samo może tracić część masy w bardzo powolnym procesie (promieniowanie Hawkinga). Może jednak połączyć się też z innym obiektem i zacząć pochłaniać jeszcze większą masę materii. Jej silne pole grawitacyjne uniemożliwia wydostanie się jakiejkolwiek materii na zewnątrz. W ten sposób składniki budulcowe wszechświata mogłyby zostać wchłaniane. To stanowiłoby problem dla części galaktyki. Ziemia wydaje się bezpieczna. Nasz Układ Słoneczny znajduje się dalej od centrum...

rozwiń
118 reakcji
40
49
29
Podziel się
Komentarze (29)
16-09-2020
Tomekcoś mnie ominęło? co to za kontrowersyjna teza o wchłanianiu materii przez czarne dziury? czyżby to nie było oczywiste dotychczas?
zobacz więcej komentarzy (29)

Programy Wirtualnej Polski

bEUNAWJZ
KOMENTARZE
(29)
Tomek
rok temu
coś mnie ominęło? co to za kontrowersyjna teza o wchłanianiu materii przez czarne dziury? czyżby to nie było oczywiste dotychczas?
Ces22
rok temu
I to dowodzi jednego : Na początku była jedna wielka czarna dziura ...
tronkowy
rok temu
A'propos (odkrycia) czarnych dziur: wczoraj odkryłem moją starą. I natychmiast, ze zgrozy ją zakryłem.
bEUNAWKr
tronkowy
rok temu
Co w tym nowego? Moim zdaniem NIC!
Fiaap
rok temu
Naukowcy odkryli ostatnio, że woda w rzece podmywa brzegi i stanowi zagrożenie dla nabrzeża. Kto pisze takie artykuły i po co?
Najnowsze komentarze (29)
Robert
rok temu
Nic nowego. Tak jak każda baba. Najpierw pozwala ci wejść do czarnej dziury, a jak spróbujesz wyjść to wchłania wszystko wokół: dom, samochód, pieniądze. Takie życie.
Moja teoria
rok temu
Czarna dziura w chwili przekroczenia jakiejś granicznej gęstości wybucha wielkim wybuchem...
żal
rok temu
W centrum naszej galaktyki siedzi Prezes. Ten Prezes.
Straszne
rok temu
A taka dziura nasyci się kiedyś do końca swego istnienia ? Czy też cały wszechświat będzie jedną wielką dziurą bez początku i bez końca ? to jak ma dojść do tego jednego wielkiego BUUM .
asd
rok temu
Mało, że koronawirus - to jeszcze dziurami straszą ! Gdyby chodziło o "dziurki" - to co innego !!!
Obserwator
rok temu
Podziwiam tych naukowców,kompletne cofnięcie w rozwoju,co wy wielcy " naukowcy" możecie wiedzieć co dzieje się w kosmosie,to tak jak mrówka by powiedziała wszystko wiem o ziemi.Wspolczuje wam jak chcecie się popisywać.!!!
tronkowy
rok temu
Co w tym nowego? Moim zdaniem NIC!
tronkowy
rok temu
A'propos (odkrycia) czarnych dziur: wczoraj odkryłem moją starą. I natychmiast, ze zgrozy ją zakryłem.
bEUNAWKj
DarkSt@r
rok temu
Parowanie, chodzi o promieniowanie Howkinga, tzw cząski wirtualne powstają parami i gdy jadna wpadnie pod horyzont zdarzeń a druga nie to wtedy masa tej pary jest ujemna a nie może być więc czarna dziura traci swą masę.
Fifollo
rok temu
Ciekawe, nie dawno pisaliście, że coś wystrzeliło z czarnej dziury. Czyli coś z niej się może wydostać, jakaś energia. Czarne dziury wciągają ale coś musi być naprawdę blisko ( w skali kosmosu oczywiście). Jakaś kometa zawraca okrążając czarną dziurę i jej nie wciąga. A czarne dziury mogą być dziurami w dosłownym znaczeniu, które są przejściami na inny poziom wszechświata.
małolatka
rok temu
Przecież to są owe cudowne tunele w czasoprzestrzeni !!!!!
FaFik
rok temu
Radom. Tam właśnie jest najbliższa czarna dziura. Jedynie ją omijałem, a już mnie chciało wciągnąć za horyzont zdarzeń...
Sensacja
rok temu
Papież ojcem !
"Ja jestem"
rok temu
E..tam Zwykły kolaps
bEUNAWKL
bEUNAWJS
bEUNAWKS
bEUNAWKT