bCZPWnCc
bCZPWnCg
bCZPWnCk
programy
kategorie
bCZPWnCd

Czarne dziury zagrożeniem dla wszechświata. Nowa teoria naukowców

Technologia pozwala nam odkrywać coraz więcej czarnych dziur w przestrzeni kosmicznej. Naukowcy obserwują ze szczególną uwagą obszar przestrzeni w centrum Drogi Mlecznej. Czarne dziury stwarzają bowiem ryzyko wchłonięcia podstawowych "cegiełek budulcowych" naszego wszechświata. Taką kontrowersyjną tezę stawia dr Alessandro Sfondrini z Instytutu Fizyki Teoretycznej w Niemczech. W swoim nagraniu ekspert porównuje czarne dziury do garnka z gotującą się wodą, którą traci w postaci pary. Czarna dziura tak samo może tracić część masy w bardzo powolnym procesie (promieniowanie Hawkinga). Może jednak połączyć się też z innym obiektem i zacząć pochłaniać jeszcze większą masę materii. Jej silne pole grawitacyjne uniemożliwia wydostanie się jakiejkolwiek materii na zewnątrz. W ten sposób składniki budulcowe wszechświata mogłyby zostać wchłaniane. To stanowiłoby problem dla części galaktyki. Ziemia wydaje się bezpieczna. Nasz Układ Słoneczny znajduje się dalej od centrum...

rozwiń
110 reakcji
34
46
30
Podziel się
Komentarze (30)
16-09-2020
Tomekcoś mnie ominęło? co to za kontrowersyjna teza o wchłanianiu materii przez czarne dziury? czyżby to nie było oczywiste dotychczas?
zobacz więcej komentarzy (30)
bCZPWnCp
KOMENTARZE
(30)
Tomek
2 tyg. temu
coś mnie ominęło? co to za kontrowersyjna teza o wchłanianiu materii przez czarne dziury? czyżby to nie było oczywiste dotychczas?
Ces22
2 tyg. temu
I to dowodzi jednego : Na początku była jedna wielka czarna dziura ...
tronkowy
2 tyg. temu
Co w tym nowego? Moim zdaniem NIC!
bCZPWnCH
Najnowsze komentarze (30)
Robert
2 tyg. temu
Nic nowego. Tak jak każda baba. Najpierw pozwala ci wejść do czarnej dziury, a jak spróbujesz wyjść to wchłania wszystko wokół: dom, samochód, pieniądze. Takie życie.
Moja teoria
2 tyg. temu
Czarna dziura w chwili przekroczenia jakiejś granicznej gęstości wybucha wielkim wybuchem...
Junosz
2 tyg. temu
Raz może tracić masę, innym uniemożliwia wydostanie się jakiejkolwiek materii. Ha
żal
2 tyg. temu
W centrum naszej galaktyki siedzi Prezes. Ten Prezes.
Straszne
2 tyg. temu
A taka dziura nasyci się kiedyś do końca swego istnienia ? Czy też cały wszechświat będzie jedną wielką dziurą bez początku i bez końca ? to jak ma dojść do tego jednego wielkiego BUUM .
asd
2 tyg. temu
Mało, że koronawirus - to jeszcze dziurami straszą ! Gdyby chodziło o "dziurki" - to co innego !!!
Obserwator
2 tyg. temu
Podziwiam tych naukowców,kompletne cofnięcie w rozwoju,co wy wielcy " naukowcy" możecie wiedzieć co dzieje się w kosmosie,to tak jak mrówka by powiedziała wszystko wiem o ziemi.Wspolczuje wam jak chcecie się popisywać.!!!
tronkowy
2 tyg. temu
Co w tym nowego? Moim zdaniem NIC!
bCZPWnCz
tronkowy
2 tyg. temu
A'propos (odkrycia) czarnych dziur: wczoraj odkryłem moją starą. I natychmiast, ze zgrozy ją zakryłem.
DarkSt@r
2 tyg. temu
Parowanie, chodzi o promieniowanie Howkinga, tzw cząski wirtualne powstają parami i gdy jadna wpadnie pod horyzont zdarzeń a druga nie to wtedy masa tej pary jest ujemna a nie może być więc czarna dziura traci swą masę.
Fifollo
2 tyg. temu
Ciekawe, nie dawno pisaliście, że coś wystrzeliło z czarnej dziury. Czyli coś z niej się może wydostać, jakaś energia. Czarne dziury wciągają ale coś musi być naprawdę blisko ( w skali kosmosu oczywiście). Jakaś kometa zawraca okrążając czarną dziurę i jej nie wciąga. A czarne dziury mogą być dziurami w dosłownym znaczeniu, które są przejściami na inny poziom wszechświata.
małolatka
2 tyg. temu
Przecież to są owe cudowne tunele w czasoprzestrzeni !!!!!
FaFik
2 tyg. temu
Radom. Tam właśnie jest najbliższa czarna dziura. Jedynie ją omijałem, a już mnie chciało wciągnąć za horyzont zdarzeń...
Sensacja
2 tyg. temu
Papież ojcem !
bCZPWnDb
bCZPWnCi
bCZPWnDi
bCZPWnDj