programy
kategorie

Główny prąd morski Atlantyku na granicy załamania. Naukowcy mówią o katastrofie

Zespół naukowców z Poczdamskiego Instytutu Badań nad Wpływem Klimatu, Wolnego Uniwersytetu w Berlinie i Uniwersytetu w Exeter ostrzegają, że system transportu ciepła w Oceanie Atlantyckim zwany AMOC, jest u kresu swojej stabilności. Z raportu, który opublikowano w czasopiśmie Nature Climate Change wynika, że katastrofy klimatyczne i anomalie pogodowe, które obserwujemy w Europie i w Amerycie Północnej, wynikają częściowo z tej sytuacji. Atlantycka Południkowa Cyrkulacja Wymienna (AMOC) transportuje zimną wodę z północnego Atlantyku na południe, a dalej ciepłą wodę z tropików na północ oceanu. Ta ''powrotna'' droga ciepłej wody na północ nazywana jest Prądem Zatokowym (Golfsztromem). To właśnie Golfsztorm, czyli te ciepłe masy wody sprawiają, że w Europie panuje stałość temperatur w okresie zimy i lata. Obecny stan Atlantyckiej Południkowej Cyrkulacji Wymiennej sprawia, że dochodzi do dużych wahań temperatur i co za tym idzie, anomalii pogodowych, które dotykają...

rozwiń
236 reakcji
105
69
62
Podziel się
Komentarze (62)
09-08-2021
aaa
Jako geograf chciałem powiedzieć, że jakieś 10 lat temu Komitet Nauk Geologicznych PAN wydał stanowisko w sprawie Globalnego Ocieplenia w którym wskazał, że przypisywanie...Czytaj całość
zobacz więcej komentarzy (62)

Programy Wirtualnej Polski

KOMENTARZE
(62)
aaa
3 lata temu
Jako geograf chciałem powiedzieć, że jakieś 10 lat temu Komitet Nauk Geologicznych PAN wydał stanowisko w sprawie Globalnego Ocieplenia w którym wskazał, że przypisywanie człowiekowi wpływu na globalne ocieplenie jest nadużyciem. W przeszłości naszej planety często dochodziło do globalnych ociepleń i ochłodzeń co może mieć raczej związek z cyklicznością procesów i zjawisk (m.in Milinkowić wskazał, że czynnik astronomiczny wpływający na temperaturę: zmieniająca się odległość Ziemi od Słońca; zmieniająca się skośność osi Ziemi, precesja). Po ostatnim zlodowaceniu, które miało miejsce w plejstocenie, jesteśmy w sytuacji kiedy na Ziemi robi się coraz cieplej (średnio od 12000 lat). Ponadto nigdy nie jest tak, że ocieplenie jest jednostajne - czasami dochodzi do krótkich ochłodzeń . Nie przesądzam, ale jeśli globalne ocieplenie będzie trwać nadal, to ilość wody w oceanie światowych zwiększy się do takiego poziomu, że zmieni się cyrkulacja izohalinowa (niektóre przesmyki zostaną zalane i prądy morskie, które w istotnym stopniu wpływają na temp. np. Europy mogą osłabnąć). Uważam, że te wszystkie dyskusje podsycają wielkie Impreza i mocarstwa, które chcą wymóc na słabszych korzystanie z ich technologii wytwarzania energii. Uważam, że dzisiaj panuje globalne ogłupienie i w pierwszej kolejności to walczył bym z alkoholizmem i papierosami. Te pierwsze w istotny sposób wpływają na zdrowie ludzi i ogłupiają. A w drugiej kolejności oddałbym prawo głosu tym naukowca, którzy na temacie się znają - niestety, ale wielu tych profesorów, których opinia nie jest zgodna z tzw. głównym nurtem jest deprecjonowanych. Prawo do oceny globalnego ocieplenia mają dzisiaj chyba wyłącznie politycy i tak, AL GORE za walkę z globalnym ociepleniem dostał doktorat honoris causa UAM w Poznaniu zaproponowany przez Wydział (albo instytut politologii). Jeśli jedna osoba to przeczyta to będzie sukces - ale w natłoku głupoty, która jest rozpowszechniana nawet nauka jest bezradna. Czytałęm opracowania innych naukowców,chyba tych nie opłacanych przez nikogo pod stołem .Ilość wyemitowanych pyłów i gazów przez przemysł to 3 procent .97 to erupcja czynnych wulkanów.Przemysł Europy to emisja na poziomie 14 procent w porównaniu z resztą świata (głownie Azja i USA). Chcemy coś zrobić od ręki to: ograniczmy przyrost ludności, wycinkę lasów,produkcję plastiku,wprowadźmy 5 letnią gwarancję na wszystkie produkty.
tom pajestka
3 lata temu
a może ci pseudo naukowcy zbadają ile razy ten prąd w historii się załamywał ?. Dziś świat ma jeden wielki deficyt , deficyt naukowców z prawdziwego zdarzenia , nie sprzedajnych, badających naturalne zjawiska , nie wydumane !
Ola
3 lata temu
Dawniej ludzie żyli w zgodzie z naturą, szanowali ją. Dziś niszczymy wszystko, wycinamy lasy, produkujemy ogromne ilości śmieci. Jeszcze kilka lat temu np.odzież była dobrej jakości którą nasze mamy i babcie prały we frani lub gotowały w kotle i ta odzież wyglądała po tym jak nowa, dziś przy delikatnym praniu większość już po kilku takich zabiegach jest do wyrzucenia. Firmom nie opłaca się produkować produktów, które będą nam służyły kilka lat. Ludzkość sięga dna.
Pawel
3 lata temu
ekoterrorysci sa odpowiedzialni za podpalenia lasow na poludniu Europy i Turcji.
panta rhei
3 lata temu
Niestety klimat jak wszystko inne się zmienia. Trzeba sie przystosować.
Najnowsze komentarze (62)
rylo
3 lata temu
A wystarczyło posłuchać Majów, którzy przepowiadali na rok 2012 nie koniec świata jak to było komentowane przez media, tylko zmiany klimatyczne ,anomalia i klęski żywiołowe. Po prostu ich kalendarz "wielkiej rachuby" się skończył. Zaczęła się nowa epoka. Pytanie, skąd to wiedzieli, ciągle jest zagadką. Liczne artefakty świadczą o tym ,że koło życia już nie raz zatoczyło krąg na Ziemi. Cywilizacje ginęły ,a ich niedobitki zaczynali wszystko od zera. To jest po prostu samooczyszczenie się naszej planety z pasożytów. Natura wie co robi.
aras
3 lata temu
Absolutnie takie rzeczy nie miały miejsca 10tys. lat temu, 250tys. lat temu, 6 mln lat temu i wcześniej.
diabeł z piek...
3 lata temu
Gdyby nie było naukowcó świat byłby o niebo lepszy....
dddd
3 lata temu
manipuluja faktami aby dowalac coraz wiecej oplat i podatkow, zwykle zlodziejstwo
marek zol
3 lata temu
do aaa, to co piszesz ma uzasadnienie, z tym iż obecna sytuacja zwiastuje globalne zmiany temperatury w Europie. Może globalne to za duże słowo ale przecież już od lat np występuje efekt EL Ninio. Golfstrom był stabilizatorem temperatury , ogrzewał zimą chłodził latem . niestety już od kilkunastu lat napływ powietrza /latem/ znad Afryki rozregulował atmosferę nad Europą.te zjawiska się zazębiają i jest takie sprzężenie zwrotne. kwestią dyskusyjną jest natomiast rola człowieka i tu jest miejsce dla badaczy klimatu i fachowców
aaa
3 lata temu
Ci od ekologii to tak samo normalni jak LGBT;
uloo
3 lata temu
Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było.
Jan
3 lata temu
Cóż, tama trzech przełomów zmieniła oś ziemi ... no to mamy skutek. Niech mi nikt nie mówi że to nie ma wpływu. Owszem ma.
Piękny Janusz
3 lata temu
O takim mechanizmie osłabiania się Golfsztromu czytałem już dobrych kilka lat temu. To chyba nie jest żadne nowe odkrycie.
antyusrael
3 lata temu
Grozi nam epoka lodowcowa. Gdy prądy oceaniczne się zatrzymają Anglia zamarznie, jest prawie na tej samej wysokości co Grenlandia.
wójt
3 lata temu
za duzo nas na ziemi,coraz wieksze zapotrzebowanie na "produkty" aby te 7,5 mld ludzi mogły egzystować
Ola
3 lata temu
Dawniej ludzie żyli w zgodzie z naturą, szanowali ją. Dziś niszczymy wszystko, wycinamy lasy, produkujemy ogromne ilości śmieci. Jeszcze kilka lat temu np.odzież była dobrej jakości którą nasze mamy i babcie prały we frani lub gotowały w kotle i ta odzież wyglądała po tym jak nowa, dziś przy delikatnym praniu większość już po kilku takich zabiegach jest do wyrzucenia. Firmom nie opłaca się produkować produktów, które będą nam służyły kilka lat. Ludzkość sięga dna.
dziadzio
3 lata temu
z tym wplywem czlowieka (na dodatek w europie) totakasama sciema jak z ta pandemia...grypy o wiekszej zlosciwosci...ale komus na tym zalezy zeby oglupic ludzi przez media....
Rola
3 lata temu
Naukowcy po uniwersytetach. Marksistowski leninowskich
...
Następna strona