programy
kategorie

Góra Grabarka na Podlasiu. Miejsce, które chroniło przed epidemią

Z tym miejscem związana jest niezwykła legenda. Według opowiadań w 1710 r., Grabarka uchroniła okolicznych mieszkańców od zarazy - szalejącej w pobliskich Siemiatyczach epidemii cholery. Góra Grabarka znajduje się obok wsi o tej samej nazwie na Podlasiu, w powiecie siemiatyckim. To właśnie tu ponad 310 lat temu jeden z mieszkańców miał mieć objawienie. Śniło mu się, że musi uciekać na górę Grabarkę z krzyżem. Wszyscy, którzy posłuchali starca i zrobili to, o co prosił, przeżyli epidemię. Od tego czasu góra była utożsamiana z cudem. Stanęła tu cerkiew, która przetrwała dwie wojny światowe, ale spłonęła w 1990 r. Odbudowano ją według oryginalnego wyglądu w 1998 r. Dziś Grabarka jest najważniejszym miejscem kultu religijnego dla wyznawców prawosławia w Polsce. Mimo to, nie ma tu pensjonatów, sklepów z pamiątkami i lokalnych restauracji. We wsi panuje cisza i spokój. Za to znajduje się tu jedyny żeński monaster, a także uzdrawiające wiernych źródełko. Co roku...

rozwiń
145 reakcji
56
50
39
Podziel się
Komentarze (39)
08-04-2021
Deres
W Polsce fenomenów na skalę światową mamy pod dostatkiem. Największy z nich to fenomen poparcia dla PIS-u pomimo tylu afer, skandali i szwindli. Niestety, świadczy to o...Czytaj całość
zobacz więcej komentarzy (39)

Programy Wirtualnej Polski

KOMENTARZE
(39)
Deres
2 lata temu
W Polsce fenomenów na skalę światową mamy pod dostatkiem. Największy z nich to fenomen poparcia dla PIS-u pomimo tylu afer, skandali i szwindli. Niestety, świadczy to o wyjątkowej głupocie społeczeństwa, braku zaangażowania i słabej wiedzy polityczno-społecznej ...
Nowy
2 lata temu
Już wtedy wiedzieli że izolacja to sposób na epidemię. Teraz mamy idiotów, którzy twierdzą, że epidemia to ściema. Proponuje zatrudnić ich w szpitalach cowidowych.
agatka75
2 lata temu
Nie jest prawdą, że znajduje się tam "jedyny żeński klasztor" prawosławny, a "jedynie żeński klasztor". W Polsce jest kilka żeńskich klasztorów prawosławnych.
reskacz1
2 lata temu
Bo kościół katolicki jest instytucją. Jest instytucją i jedną z największych na świecie sekt wyspecjalizowanych w doskonałym „praniu mózgów” owieczkom swoim. Jest instytucją i sektą zarazem, mroczną i tajemniczą. Czym zatem jest tak naprawdę ten potężny twór trzymający władzę nad umysłami ogromnych mas ludzkich? Zawsze był, jest i chyba będzie zapiekłym wrogiem wszelkiego postępu, rozwoju nauki, oświecenia i wolnej myśli. To Kościół rzymsko katolicki z kobiety czynił przez wieki całe istotę gorszą, niższą i nieczystą. To on ledwo narodzone i niczego nieświadome dzieci przywłaszcza sobie szamańskim rytuałem zwanym chrztem. To jego hierarchowie przez wieki całe czynili kobiecie krzywdę niewyobrażalną. I trwają w swoim uprzedzeniu do dzisiaj hołubiąc i broniąc swojego patriarchalnego tworu.
Końdzio
2 lata temu
"Fenomen na skalę światową znajduje się w Polsce""-- aaa co w tym dziwnego,że ten fenomen znajduje się w Polsce? Przecież od dawna ,od czasów komuny, wiadomo że wszystko OCH, ECH ,ACH, znajduje się w naszym kraju.W wielkim, potężnym i podziwianym przez cały świat i okolice! A fakt o tym został przedłużony przez obecnie urzędującą na stołkach państwowych, anarchię komunistyczną! Wystarczy posłuchać Pinokia i jego kasty.
Najnowsze komentarze (39)
Grab co sie d...
2 lata temu
Czyli potwierdza sie, ze kosciol wywolywal epidemie i pozniej tworzyl im objawienia.Lud ciemny przyswoil sobie herezje, a ci jechali z tym co 100 lat tworzac pandemie i szczepionki lupiac narod. Dzis musza placic 6.5 miliarda by te herezje na cyrku stworzyc.Technike widac ukrywali przez wieki.Niszczac narody czy swiatlych ludzi przejmujac dorobek naukowy i manipulowali co 100 lat straszac pademia i rozwiazaniem.
Wyborca
2 lata temu
Bo kasta Gludzi Rydzyków służy MAMONIE a Nie Bogu!!!
Mietek_Podlas...
2 lata temu
My święte ikony w oknie w każdym domu we wsi i nikt na koronę nie zachorował
Jajacek
2 lata temu
Ciemny lud to kupi
madzia
2 lata temu
te krzyże to ostrzerzenie ze przed epidemią nigdzie sie nieda ukryć.
NIK
2 lata temu
innym fenomenem jest to, że 80% katolików słucha co każą redaktorki z czerskiej pilnowani przez wyznawców wrogiej im religii
nnn
2 lata temu
największy polski fenomen PAWŁOWICZ od niej nawet wirusy uciekają
samu-raj
2 lata temu
Kiedys ksiadz na religi (lata 60te)powiedzial nam , ze BOG jest wszedzie i mozemy modlic sie w dowolnym miejscu a ON nas wyslucha !!!Wiec jak to jest z tymi kosciolami i tymi ktorzy mowia w imieniu BOGA???? Ksiadz Rozarian zmarl w wieku 36lub38lat juz dokladnie nie pamietam !!!Miasto Prudnik woj,opolskie !!!! To byl super ksiadz ! Ksiadz z powolania !!!!
ekspert
2 lata temu
a w TTEXASIE BRAZYLI BIAŁORUSI SZWECJI ... ludnośc zdziesiatkowana !
pierre
2 lata temu
Pomysł mi się podoba, ale proponowałbym Giewont, być może wysokie napięcie też zabija wirusa.
Izolacja
2 lata temu
Jako dziecko mieszkałem w niewielkiej wiosce w której podczas zarazy (czyli epidemii cholery) jak przekazy głoszą nikt nie zmarł a to dlatego, że wioskę dookoła oborano i tak zaznaczonej linii nikt nie mógł przekroczyć. Co ciekawe, do kościoła nie mogli w tej sytuacji mieszkańcy chodzić, ten był w sąsiedniej dużej wsi. Około kilometra od wioski miał się znajdować cmentarz gdzie chowano okoliczne ofiary zarazy. Nie bardzo w to wierzyłem, ale kilka lat temu dotarłem do mapy z początku XIXw. i okazało się, że jest tam zaznaczony cmentarz. Dziś oczywiście jest to po prostu pole. Starzy mieszkańcy, urodzeni jeszcze w końcu XIX wieku wskazywali to miejsce, ale prawdopodobnie się mylili o jakieś 100-150 metrów bo wskazywali miejsce przy zakręcie drogi a na planie jest cmentarz zaznaczony przy skrzyżowaniu z inną drogą, ale może też był on tak bardzo rozległy. Tak więc izolacja przede wszystkim a modły jak ktoś wierzy nie zaszkodzą i nie muszą być w kościele. To już wiedzieli ponad 300 lat temu i przestrzegali.
bobi
2 lata temu
W którym miejscu mogę stwierdzić, ze jest to fenomen na skalę światową. Kościółek jak koścłólek, legenda jak legenda - i to wszystko.
c44
2 lata temu
Po tylule myslalem, ze chodzi o Pawlowicz
Jacek
2 lata temu
Nie opluwaj wyborców PIS. Jeszcze nigdy w historii żadna partia przy władzy nie zrobiła takiego ogromu dobrych rzeczy jak PIS. A pierwszą i może najważniejszą zasługą jest niewpuszczenie do Polski dziesiątek tysięcy muzułmanów, co chciała zrobić PO/PSL, sługusy Niemiec bez honoru i zdrajcy narodu. A co komentarza poniżej o kościele katolickim, to komentujący zapomniał jakoś wymienić jeszcze islam, judaizm, i wiele innych religii.