programy
kategorie

Historyczne odkrycie w Egipcie. Trumny i artefakty sprzed 3 tys. lat

"To odkrycie, które odmieni historię tego regionu" - podsumowują archeolodzy. Egipcjanie pochwalili się nowym odkryciem z czasów Nowego Królestwa. 54 drewniane trumny i sarkofagi, starożytne gry, posągi, maski, a nawet broń - to część z artefaktów, które udało się odkryć w starożytnej, słynnej nekropolii Sakkara, na południe od Kairu. To pierwsze odkrycie trumien w tym miejscu, których wiek przekracza 3 tys. lat. Archeolodzy pochwalili się również odkryciem świątyni grobowej królowej Neit, którą znaleziono w pobliżu piramidy jej męża - króla Tetiego, władcy starożytnego Egiptu z VI dynastii. Egipscy archeolodzy chętnie chwalą się swoimi osiągnięciami. Władze mają nadzieję ożywić turystykę, po olbrzymim ciosie, jaki otrzymała cała branża turystyczna w tym kraju. Przez pandemię koronawirusa liczba odwiedzających Egipt spadła 13,1 mln w 2019 r. do 3,5 mln w 2020 r.

18-01-2021
152 reakcje
103
20
29
Podziel się
Komentarze (29)
18-01-2021
zibi34Ale czy naukowcy ONIEMIELI? Najważniejszego nie napisali.
zobacz więcej komentarzy (29)

Programy Wirtualnej Polski

KOMENTARZE
(29)
zibi34
3 lata temu
Ale czy naukowcy ONIEMIELI? Najważniejszego nie napisali.
Heres
3 lata temu
Historia jest zmieniana co kilka lat, a to jest z kolei dowód, że nie wiemy nic. Zafałszowana jest historia I Wojny Światowej, II Wojny Światowej, powstań i zrywów społecznych. A skoro w tak krótkim odcinku czasu jest tak wiele niejasności, to co dopiero mówić o tysiącach lat ...
Realista
3 lata temu
Poznana historia Egiptu zaczęła się ok. 6 000 lat temu. Czyli jest 3 razy starsza niż chrześcijaństwo. Po prostu przez 4 000 lat nie było żadnego boga chrześcijańskiego zanim go nie wymyślono.
pawel
3 lata temu
no i te Egpcjany kamiennymi toporkami wyciosali korytarze w piramidach , a że tam nie ma sadzy ...no i co ?
ajka
3 lata temu
Faraonowie raczej nie byliby zadowoleni wiedząc, że ktoś bezcześci ich miejsca spoczynku.
Najnowsze komentarze (29)
szurik
3 lata temu
To jest dziwna sprawa. Zawsze naukowcy opisujący znaleziska w Egipcie opowiadają jak to Egipcjanie po pochówku ukrywali wejście do grobu, żeby utrudnić obrabowanie grobów. Jakoś to bardzo podejrzane stwierdzenia. W dolinie królów są 64 grobowce. A w tej Sakkarze to grób koło grobu. No więc jak to możliwe, że jest grób obok grobu, a nie grób na grobie? Przecież oni musieli jakoś zaznaczać jaki obszar nekropolii jest już zajęty. Inaczej kopaliby na starych grobach.
Maxx
3 lata temu
Jak z większością odkryć - będzie je reglamentował Pan Zahi Hawass. Wielkie odkrycie, do którego będą mieć dostęp tylko ci, którzy dobrze zapłacą. Wiele Hawassu o nic.
chello
3 lata temu
Przecież Egipcjanie muszą tak mówić. To jest ich być lub nie być. Tak, toporeczkiem wiele tysięcy kamulców i to tak dokładnie. No Panowie i Panie- absurd na śniadanie!
norbi
3 lata temu
A jakim wlaściwie prawem ci "pseudobadacze" rozwalają i przekopują groby i sarkofagi tych zmarlych !!! To też byli ludzie,niejeden mądrzejszy od dzisiejszych badaczy - czy tym zmarłym nie należy się spokój i szacunek ? Czy nasze groby też rozkopią jacyś fanatycy za setki lat ?!?
Tomasz
3 lata temu
Historię nie zmieni, najwyżej nasze wyobrażenie o historii
Adrian
3 lata temu
Zapomnieli dodać, że sarkofagi był podpisane "Janusz Kowalski".
prawdziwek
3 lata temu
Historii nic już nie zmieni, bo za dużo by to kosztowało.
piotr
3 lata temu
Ciekawe kiedy cmentarz w Sopocie rozkopią ?
USA
3 lata temu
No nie !!! Bo tym razem naukowcy OSLUPIELI !!!!!!!!!!!
muzyk
3 lata temu
myślałem, że zmieni historię kosmosu a tu tylko regionu
kurde
3 lata temu
Prawda historyczna II wojny swiatowej jest znieksztalcona zaklamana tak jak gatunek ludzki coraz bardziej zdemoralizowany i przeklamany skorumpowany za pieniadz Obrzydliwy dominujacy swiat pieniadza niedlugo wszystkim zbrzydnie sami oportunisci za pieniadze zaprzedali by dusze i cala rodzine ktorej coraz czesciej nie zakladaja i umieraja w samotnosci
ajka
3 lata temu
Faraonowie raczej nie byliby zadowoleni wiedząc, że ktoś bezcześci ich miejsca spoczynku.
Ordo
3 lata temu
Co to znaczy wobec Wielkiej Lechii. Co prawda nie ma jeszcze świadectw na jej istnienie ale na pewno była i władała Europą i częścią Azji.
Kerim1960
3 lata temu
Jeszcze duzo do odkrycia prawdy-brakuje...