bDISCynE
bDISCynI
bDISCynM
programy
kategorie
bDISCynF

Historyczne odkrycie w Egipcie. Trumny i artefakty sprzed 3 tys. lat

"To odkrycie, które odmieni historię tego regionu" - podsumowują archeolodzy. Egipcjanie pochwalili się nowym odkryciem z czasów Nowego Królestwa. 54 drewniane trumny i sarkofagi, starożytne gry, posągi, maski, a nawet broń - to część z artefaktów, które udało się odkryć w starożytnej, słynnej nekropolii Sakkara, na południe od Kairu. To pierwsze odkrycie trumien w tym miejscu, których wiek przekracza 3 tys. lat. Archeolodzy pochwalili się również odkryciem świątyni grobowej królowej Neit, którą znaleziono w pobliżu piramidy jej męża - króla Tetiego, władcy starożytnego Egiptu z VI dynastii. Egipscy archeolodzy chętnie chwalą się swoimi osiągnięciami. Władze mają nadzieję ożywić turystykę, po olbrzymim ciosie, jaki otrzymała cała branża turystyczna w tym kraju. Przez pandemię koronawirusa liczba odwiedzających Egipt spadła 13,1 mln w 2019 r. do 3,5 mln w 2020 r.

18-01-2021
152 reakcje
103
20
29
Podziel się
Komentarze (29)
18-01-2021
zibi34Ale czy naukowcy ONIEMIELI? Najważniejszego nie napisali.
zobacz więcej komentarzy (29)

Programy Wirtualnej Polski

bDISCynR
KOMENTARZE
(29)
zibi34
miesiąc temu
Ale czy naukowcy ONIEMIELI? Najważniejszego nie napisali.
Heres
miesiąc temu
Historia jest zmieniana co kilka lat, a to jest z kolei dowód, że nie wiemy nic. Zafałszowana jest historia I Wojny Światowej, II Wojny Światowej, powstań i zrywów społecznych. A skoro w tak krótkim odcinku czasu jest tak wiele niejasności, to co dopiero mówić o tysiącach lat ...
Realista
miesiąc temu
Poznana historia Egiptu zaczęła się ok. 6 000 lat temu. Czyli jest 3 razy starsza niż chrześcijaństwo. Po prostu przez 4 000 lat nie było żadnego boga chrześcijańskiego zanim go nie wymyślono.
bDISCyoj
pawel
miesiąc temu
no i te Egpcjany kamiennymi toporkami wyciosali korytarze w piramidach , a że tam nie ma sadzy ...no i co ?
ajka
miesiąc temu
Faraonowie raczej nie byliby zadowoleni wiedząc, że ktoś bezcześci ich miejsca spoczynku.
Najnowsze komentarze (29)
szurik
miesiąc temu
To jest dziwna sprawa. Zawsze naukowcy opisujący znaleziska w Egipcie opowiadają jak to Egipcjanie po pochówku ukrywali wejście do grobu, żeby utrudnić obrabowanie grobów. Jakoś to bardzo podejrzane stwierdzenia. W dolinie królów są 64 grobowce. A w tej Sakkarze to grób koło grobu. No więc jak to możliwe, że jest grób obok grobu, a nie grób na grobie? Przecież oni musieli jakoś zaznaczać jaki obszar nekropolii jest już zajęty. Inaczej kopaliby na starych grobach.
Maxx
miesiąc temu
Jak z większością odkryć - będzie je reglamentował Pan Zahi Hawass. Wielkie odkrycie, do którego będą mieć dostęp tylko ci, którzy dobrze zapłacą. Wiele Hawassu o nic.
chello
miesiąc temu
Przecież Egipcjanie muszą tak mówić. To jest ich być lub nie być. Tak, toporeczkiem wiele tysięcy kamulców i to tak dokładnie. No Panowie i Panie- absurd na śniadanie!
norbi
miesiąc temu
A jakim wlaściwie prawem ci "pseudobadacze" rozwalają i przekopują groby i sarkofagi tych zmarlych !!! To też byli ludzie,niejeden mądrzejszy od dzisiejszych badaczy - czy tym zmarłym nie należy się spokój i szacunek ? Czy nasze groby też rozkopią jacyś fanatycy za setki lat ?!?
Tomasz
miesiąc temu
Historię nie zmieni, najwyżej nasze wyobrażenie o historii
Adrian
miesiąc temu
Zapomnieli dodać, że sarkofagi był podpisane "Janusz Kowalski".
prawdziwek
miesiąc temu
Historii nic już nie zmieni, bo za dużo by to kosztowało.
piotr
miesiąc temu
Ciekawe kiedy cmentarz w Sopocie rozkopią ?
bDISCyob
USA
miesiąc temu
No nie !!! Bo tym razem naukowcy OSLUPIELI !!!!!!!!!!!
muzyk
miesiąc temu
myślałem, że zmieni historię kosmosu a tu tylko regionu
kurde
miesiąc temu
Prawda historyczna II wojny swiatowej jest znieksztalcona zaklamana tak jak gatunek ludzki coraz bardziej zdemoralizowany i przeklamany skorumpowany za pieniadz Obrzydliwy dominujacy swiat pieniadza niedlugo wszystkim zbrzydnie sami oportunisci za pieniadze zaprzedali by dusze i cala rodzine ktorej coraz czesciej nie zakladaja i umieraja w samotnosci
ajka
miesiąc temu
Faraonowie raczej nie byliby zadowoleni wiedząc, że ktoś bezcześci ich miejsca spoczynku.
Ordo
miesiąc temu
Co to znaczy wobec Wielkiej Lechii. Co prawda nie ma jeszcze świadectw na jej istnienie ale na pewno była i władała Europą i częścią Azji.
Kerim1960
miesiąc temu
Jeszcze duzo do odkrycia prawdy-brakuje...
bDISCyoD
bDISCynK
bDISCyoK
bDISCyoL