programy
kategorie

Kosmiczna psia kość. Najnowsze zdjęcia asteroidy Kleopatra

W czwartek (9 września) w czasopiśmie Astronomy & Astrophysics ukazały się opisy najnowszych badań związanych z obserwacjami asteroidy 216 Kleopatra. To ciało niebieskie stał się słynne w Internecie poprzez swój nietypowy kształt, który przypomina psią kość. Najnowsze zdjęcia zostały wykonane za pomocą Bardzo Dużego Teleskopu (VLT) Europejskiego Obserwatorium Południowego w Chile, rzucając nowe światło na popularną Kleopatrę. Dzięki ostrej wyrazistości obrazów naukowcy dowiedzieć się więcej o masie, kształcie i dwóch księżycach asteroidy. - Kleopatra jest naprawdę wyjątkowym ciałem w naszym Układzie Słonecznym – przekazał w oświadczeniu główny autor badania kształtu Franck Marchis. Wielkość "kosmicznej psiej kości" określono na ok. 269 kilometrów długości. Drugie z badań skupiło się na tym w jaki sposób dwa księżyce, AlexHelios i CleoSelene, krążą wokół asteroidy. Okazało się, że wszystkie wcześniejsze założenia były błędne. - Jeśli orbity księżyców były...

rozwiń
10-09-2021
77 reakcji
22
23
32
Podziel się
Komentarze (32)
10-09-2021
mały książeJaka kość, wyraźnie widać, że to jest biszkopt.
zobacz więcej komentarzy (32)

Programy Wirtualnej Polski

KOMENTARZE
(32)
mały książe
2 lata temu
Jaka kość, wyraźnie widać, że to jest biszkopt.
nesfec
2 lata temu
A mi przypomina fistaszka.
asa
2 lata temu
ostrej wyrazistości obrazów - ?????
Wiewior
2 lata temu
Zwykly fistaszek tez mi odkrycie
synek_księdza
2 lata temu
... a więc ... zdziwią się naukowcy kiedy pradawni zdecydują się znów odwiedzić naszą planetę, wówczas ich założenia będą tyle warte co opisanie świata w Seksmisji kiedy patrzyli wiecznie w czerwonawą otchłań po wojnie i wierzyli że promieniowanie może zabić ich cywilizację ... Pradawni już gościli na Ziemi wiele tysięcy lat wstecz świadectwem są pobudowane obiekty których powstanie w dzisiejszych czasach z technologiami jakie znamy uznaje się za niemożliwe ... kierunek ustawienia i precyzja wskazują pochodzenie pradawnych lecz żadna wykształcona cywilizacja Ziemian nie potrafi na dzień dzisiejszy polecieć i sprawdzić tego co wskazuje swoistego rodzaju kompas, mapa ... człowiek na Ziemi potrafi tylko buntować jednych na drugich czego efektem są ciągłe konflikty zbrojne pokaz siły co może jedynie dać samozagładę zamiast rozwoju i eksploracji kosmosu ...
Najnowsze komentarze (32)
Polak
2 lata temu
Jak to napletek Morawieckiego z komunii
Mój NIck
2 lata temu
'Dzięki ostrej wyrazistości obrazów naukowcy dowiedzieć się więcej o masie, kształcie i dwóch księżycach asteroidy.' - Pięknie napisać, Panie redaktor, my wiedzieć, że polska język być trudna. 'Kleopatra ma strukturę "stosu gruzu”, a między skałami znajdują się luki.' - Po polsku mówi się na to po prostu 'struktura porowata' - może przyda się następnym razem ;)
azor
2 lata temu
przypomina psią kość czy kość dla psa (?) bo to jednak różnica..
Funky Koval
2 lata temu
Alea iacta est...
Wielka kosmic...
2 lata temu
"Okazało się, że wszystkie wcześniejsze założenia były błędne." ... [10 lat później] ... "Naukowcy podważyli wszystkie dotychczasowe wnioski na temat ...".
MAX
2 lata temu
Kości zostały rzucone!
paszeko
2 lata temu
kiedy w koncu poleca na ksiezyc?
Bron
2 lata temu
Pistolet na kulki i jazda
Autmex
2 lata temu
'Struktura kupy gruzu', to tam też PiS rządziło?!!!
Nowy
2 lata temu
Co to jest "Psia kość"? Dla mnie to powiedzenie nie mające nic wspólnego z prawdziwą kością. A tak na marginesie, to gdzie pies ma taką kość? To kość, a raczej gnat wołowy.
Sopot 11 late...
2 lata temu
Jakie cialo niebieskie - co za gamon to pisal w szkole nie uczyli - odlamek skaly cos takiego
Donaldstłuk
2 lata temu
JAK ma strukturę gruzu to pewnie Niemcy chcą się pozbyć śmieci do Polski .
Beka
2 lata temu
Super! Reklama dłuższa od materiału. Miszczowie marketinga z O2
AstroNick
2 lata temu
Niebawem objawi się NIMABIMBRU. Na razie jej nie widać, bo jest za Słońcem.