programy
kategorie

Król Słońce ''śmierdzi jak dziki zwierz''. Dlaczego Ludwik XIV odmawiał kąpieli?

Król Francji Ludwik XIV to jeden z najbardziej znanych królów w historii. Zasłynął z bardzo wielu rzeczy, ale mało kto wie, że miał także ''ciekawe'' podejście do kwestii higieny. Notorycznie odmawiał kąpieli i podobno w ciągu całego życia, umył się cały tylko trzy razy. Skąd takie podejście monarchy? Materiał powstał w oparciu o tekst opublikowany na łamach portalu WielkaHistoria.pl. Chcesz się dowiedzieć więcej przeczytaj artykuł: Ludwik XIV i higiena. Dlaczego Król Słońce się nie mył? .

351 reakcji
151
92
108
Podziel się
Komentarze (108)
13-09-2021
mydełko Fa
Z tą higieną to i teraz jakoś tak niektórzy mają pod górkę. Latem w autobusie czy pociągu zdechnąć można jak ktoś podniesie skrzydło albo przejdzie obok. I to nie po...Czytaj całość
zobacz więcej komentarzy (108)

Programy Wirtualnej Polski

KOMENTARZE
(108)
mydełko Fa
3 lata temu
Z tą higieną to i teraz jakoś tak niektórzy mają pod górkę. Latem w autobusie czy pociągu zdechnąć można jak ktoś podniesie skrzydło albo przejdzie obok. I to nie po całym dniu, ale o 7 rano już cuchną. I nie ma znaczenia czy to jakiś żul czy facecik w garniturku albo paniusia z pazurami i trzepoczącymi rzęskami. Pozakładali wodomierze, siedzą z menzurką pod kranem, liczą metry3 i .... śmierdzą.
nikt
3 lata temu
Nie cieszyć się bo nasz brud był jeszcze większy i to jeszcze teraz. Czasami należy wejść do tramwaju czy autobusu w dni upalne, myje się chyba co dziesiąty pasażer. Do tego Grażynki i Janusze nie uczą swoich Brajanków wrzucać śmieci do kosza, a nie na ziemię.I do tego chamskie bluzgi przy rozmowach ludzi w każdym wieku i każdym poziomie wykształcenia. Chamów i brudasów i tępych osobników ci u nas dostatek.
Krzychu
3 lata temu
W końcu był królem - kto mu każe :) a że Francuz to lepiej się perfumować niż myć. Ot cała prawda. Wielki wersal a łazienki nie było. Załatwiali się w popiele w kominku, ni chyba że zima i się paliło :)
Urszula kei.
3 lata temu
nie tylko on smród był wszędzie a arystokracja miała w perułkach pułapki na wszy ,ogólnie higiena w czasach sredniowiecza była na słaba jak na nowych osiedlach w W-wie.
eeeeeeee
3 lata temu
u nas henryk walezy też po dwa tygodnie nie wychodził z łózka, aż uciekł z Polski bo kazali mu wybierac, mydło i tron, czy powrót do francji i pchły
Najnowsze komentarze (108)
no tak
3 lata temu
o kurde to wszystcy biedni bezdomni to rodzina krola Ludwika
bacha
3 lata temu
nASZCZALNIK MA CHYBA TAKIE SAMO PODEJŚCIE DO KWESTII HIGIENY !!!
Wojciech
3 lata temu
Wiecie dlaczego czarna śmierć wybiła 2/3 Europejczyków a oszczędziła Polskę? Dlatego, że na ziemiach polskich nie bylo tyle szczurów i brudu. Słowianie zawsze mieli nabożny stosunek do higieny. Teraz się to pogorszyło bo nazwozili nam brudasów zza wschodniej granicy. Różnych Michników, Kaczyńskich, Morawieckich czy Niedzielskich i innych wyznawców Belzebuba co to w sobotę nie mogą pracować bo ich bożek nie pozwala.
Rysiek
3 lata temu
Może i śmierdział ale dożył 77 lat a w tej epoce to była rzadkość . Przeżył żonę, syna i dwóch wnuków. Także może i miał rację?
Polak UK
3 lata temu
Bylem kilka lat temu w Polsce (3lata absencji w kraju) zadowolony, upalne lato, wypieknialo moje miasto ale wsiadam do miejskiego autobusu i normalnie az mnie odrzucilo...Ludzie myjcie sie! chociaz co 2dni! brakuje polskich koltunów na ulicach jak kiedys....
słynął
3 lata temu
słyną!!!! kto to pisał!!!!????
oszczedzam wo...
3 lata temu
mam podobne kapie sie tylko latem w jeziorze ,spoko jest
Krzysztof
3 lata temu
Francja Elegancja .
xela
3 lata temu
Wannę wynalazł Jaro Sław Polskę. To w niej, nasz dzielny podróżnik chciał popłynąć na Węgry do swojego przyjaciela Orbana Dykta Tora. Nie wiadomo jak zakończyła się ta podróż ale fama głosi, że nasze słoneczko już nigdy nie weszło do wanny nawet po zbudowaniu specjalnej windy dla krasnali.
xela
3 lata temu
Każda epoka ma swoje zapachy. Nasza, polska, śmierdzi pisowską stęchlizną a fetor jest już na pograniczu omdlenia. Różnica jest tylko taka, że w dzisiejszych czasach powinien się unosić zapach fiołków a nie rozkładającego się ciała (politycznego).
////
3 lata temu
ja to mam inną teorię na ten temat królowie byli tak obciążeni genetycznie że porfirie, choroby narządów wewnętrznych z powodu koligaconych małżeństwo to była norma ,po za tym w świecie islamu władca miał swój harem co jest higieniczne na wyłączność w chrześcijaństwie królowie i przywódcy nabawiali się chorób płciowych po współżyli nie wiadomo z kim ryba to się psuje od ogona w 99 procentach a nie od głowy bo mózg jest w ciele a nie ciało w mózgu
tak tak
3 lata temu
przeciez to polacy wynalexli wanny, wychodki, łazienki, wprowadzili czeste mycie i mycie rąk. To teraz ciemnogród cofa nas do sredniowiecza.
ha ha ha
3 lata temu
pasowalby do naszych antyszczepionkowców i innych nawiedzonych. K.glodek byłaby dla niego idealna.
piguła
3 lata temu
No bo podobno od smrodu jeszcze nikt nie umarł, za to od chłodu cała armia Napoleona wyginęła, może bał się biedaczek że zmarznie po wyjściu z wanny.
...
Następna strona