programy
kategorie

Księstwo Warszawskie na pocieszenie. O tym, jak Napoleon Bonaparte zawiódł Polaków

Napoleon Bonaparte idealnie rozgrywał kwestię niepodległości Polski. Rozbudzał nasze nadzieje, a w zamian oczekiwał przelewania krwi za jego sprawę. Gdy Napoleon odniósł pełen sukces, a Polacy mieli w tym swój duży udział, po raz kolejny sprawił Polakom ogromny zawód. Oto jak powstało Księstwo Warszawskie – wschodni satelita Francji. Materiał powstał w oparciu o tekst opublikowany na łamach portalu WielkaHistoria.pl. Chcesz się dowiedzieć więcej przeczytaj artykuł: Jak powstało Księstwo Warszawskie? Napoleon wcale nie wyzwolił Polski, ale podbił ją i podporządkował .

84 reakcje
13
33
38
Podziel się
Komentarze (38)
17-09-2021
wie
Polacy, jeszcze raz przypomnę żeby nie powtarzały się historie, bierzmy przykład z żydów- wzmacniajmy się militarnie żeby nikomu nie przyszło do głowy rozbierać nasze...Czytaj całość
zobacz więcej komentarzy (38)

Programy Wirtualnej Polski

KOMENTARZE
(38)
wie
3 lata temu
Polacy, jeszcze raz przypomnę żeby nie powtarzały się historie, bierzmy przykład z żydów- wzmacniajmy się militarnie żeby nikomu nie przyszło do głowy rozbierać nasze Państwo i grabić nasze dokonania, miejmy broń jądrową i będą nas szanować.
LexPat
3 lata temu
Zachodzi pytanie ,kto doprowadził do rozbioru państwa? 1" kler katolicki z ówcześnie panujacym papieżem, który wyraził zgodę na rozbiór Polski. 2" skorumpowana szlachta, który bawiła się, ciemiężyła prosty lud, nie dając im możliwości rozwoju i godnego życia. 3" liberum veto,to patologia. Jeden poseł na sejm mógł zniweczyć nawet najlepszy pomysł. Teraz trzeba więcej takich osłów.
rxwe
3 lata temu
,,Dał nam przykład Bonaparte jak zwyciężać mamy''. -Nie sa to najszczęśliwsze słowa polskiego hymnu. A Warszawianka 1831 czy Rota wg mnie bardziej oddają ducha Polaków.
obserwator
3 lata temu
Dziwne i do tej pory niewykorzenione przekonanie Polaków, że inni powinni na nich i za nich pracować. Kilkadziesiąt tysięcy Francuzów poległo lub doznało ran w "1 wojnie Polskiej". Walczyli o interesy francuskie , nie polskie. Przytomności umysłu polityków polskich, Dąbrowski, Wybicki - i mobilizacji patriotycznego społeczeństwa w zaborze pruskim, i zwycięstwom Napoleona zawdzięczaliśmy powstanie Księstwa Warszawskiego. Szlachta w zaborze rosyjskim miała się dobrze wolała spokojnie eksploatować chłopów i nie kiwnęła palcem!!!!
zdrowy rozsąd...
3 lata temu
Mądrzy nauczyciele tego uczą, tylko, że dzieci / młodzież nie słuchają. Żyjemy w czasach rządów dzieci. Robimy z nich pępki świata a one poprzez rodziców rządzą szkołami. I tak oto doszło do tego, że młodzi "uczą" starszych.
Najnowsze komentarze (38)
rony
3 lata temu
Polski nie wyzwolil Napoleon-bo-mial-parcie.......
ona
3 lata temu
To prawda, że Napoleon mógł dla Polski zrobić więcej, ale prawdą jest także to, że w okresie rozbiorów nikt od niego więcej dla nas nie zrobił z papieżem na czele. Nikt inny jak papież dogadał się z carem Rosji uzgadniając, że papież nie będzie wspierał swym autorytetem dążeń niepodległościowych Polaków, w zamian car nie będzie rozprzestrzeniał administracyjnie prawosławia na ziemiach etnicznie polskich.
o Napoleonie
3 lata temu
I tego zbrodniarza mamy w hymnie... Równie dobrze moglibyśmy śpiewać o Stalinie, że dał nam przykład jak zwyciężać. Wciąż tego nie potrafię pojąć.
krzy377
3 lata temu
35 lat temu już w podstawówce uczono mnie że Napoleon zrobił Polaków w konia.
Roni
3 lata temu
Za to Ruskie nas wyzwolili, głównie z rowerów i z zegarków, na początek, cieszmy się!!!
prawda
3 lata temu
Gdyby Cesarz Napoleon nie pokonał pod Austerlitz prusaków i rosjan a pózniej dodatkowo pod Jeną nie rozgromił doszczętnie prusaków to nie mielibyśmy absolutnie żadnych szans na jakiekolwiek nadzieje na niepodległość. Artykuł jest stronniczy i mija się z prawdą . Żenada.
Jan Marten
3 lata temu
nie jesteśmy zdolni do zjednoczenia nigdy ni byliśmy dlatego były rozbiory ...sprzedajny naród
baca
3 lata temu
Walczylismy o wolnosc, zniewalajac innych ? Dobre to nie ? Takie Polskie .
jajco
3 lata temu
Bismarc mial racje !!!
HisTo
3 lata temu
Biliśmy się zawsze ,, za wolność waszą i naszą,, . Więcej za WASZĄ.
nauczyciel
3 lata temu
nie tylko nie wyzwolił ale zrobił z Polaków najeżdzców na HISZPANIĘ I DOMINIKANĘ
zgryzliwy
3 lata temu
Zawsze walczyliśmy o cudzą wolność.Wszędzie tam gdzie nas było najmniej potrzeba byliśmy na pierwszym miejscu.Gdy tylko pojawiły się pierwsze promyki wolności nasi przywódcy zachowywali się jak cietrzewie w czasie godów.Dlatego nikt nas nie szanuje,każdy patrzy tylko wykorzystać widząc głupotę,nieodpowiedzialność i złodziejstwo polityków.I nic w tej materii się nie zmienia.Ostatnie postepowanie Sejmu z raportami NIK doskonale o tym świadczy.Politycy wprost plują narodowi w twarz.
zen
3 lata temu
udział przy boku Napoleona polaków było błedem , to jak udział Ukraińców u boku Hitlera.
zgryzliwy
3 lata temu
Ten kraj zawsze był rządzony przez zdrajców,głupców i złodziei.A dzięki wierze w cuda i głupocie nic w tej materii się nie zmieniło.Tu zawsze trwał sojusz ołtarza z tronem a ten zawsze kończy się tragedią narodu.I tym razem nie bedzie inaczej.Ne trzeba wizji Jackowskiego.