programy
kategorie

Meduzy na pomoc w ratowaniu wybrzeża. Niezwykłe odkrycie norweskich naukowców

Norwegia ma najdłuższą linię brzegową na świecie. Liczy aż 58 133 km. Dlatego kraj ten boleśnie odczuwa zagrożenia wynikające z zanieczyszczeń mórz i oceanów. Tamtejsi naukowcy testują właśnie nową metodę oczyszczania wody z mikroplastiku. Pracownicy niezależnej organizacji badawczej SINTEF we współpracy z norweską uczelnią NTNU prowadzą badania nad wykorzystaniem meduz do wyciągania zanieczyszczeń z wód. Według badań przeprowadzonych nad Trondheimsfjorden, meduzy zamieszkujące tamte rejony są w stanie wyławiać mikroplastik, który zalega w wodzie. Wszystko dzięki śluzowi, do którego przyklejają się groźne mikrocząsteczki. Co więcej, reakcja biochemiczna zachodząca między wydzielinami tych stworzeń a plastikiem sprawia, że cząsteczki robią się znacznie większe. Do tego stopnia, że nie są w stanie przejść przez filtry w stacjach uzdatniania wody. Co ciekawe, gatunek, który jest wykorzystywany w badaniu, jeszcze niedawno nie występował w norweskich wodach. Badacze...

rozwiń
113 reakcji
65
19
29
Podziel się
Komentarze (29)
28-07-2021
adasdsanajdłuższą linię brzegową ma Kanada. Norwegia jest na 7 miejscu. przestańcie pisać głupoty i do szkoły uczyć się.
zobacz więcej komentarzy (29)

Programy Wirtualnej Polski

KOMENTARZE
(29)
adasdsa
3 lata temu
najdłuższą linię brzegową ma Kanada. Norwegia jest na 7 miejscu. przestańcie pisać głupoty i do szkoły uczyć się.
Edek
3 lata temu
Ingerencja człowieka skończy się tak jak z Barszczem Sosnowskiego? Od razu zanotować nazwiska pomysłodawców aby było wiadomo kto narobi szkód w ekosystemie.
12E
3 lata temu
najdłuzsza linie brzegowa ma POLSKA co nie wierzycie PINOKIO?
cynik
3 lata temu
Nie wiem jakie były warunki brzegowe więc trudno mi określić w jaki sposób WP wyszedł taki wynik
Hilter
3 lata temu
Kanada 202 080 km i co teraz?
Najnowsze komentarze (29)
Zdenek Smetan...
3 lata temu
To jakieś brednie o tej ochronie środowiska!!! Norki srają prosto do wody!!! W miejscowości gdzie ja mieszkam (w całej komunie) jest 35 rur ułożonych daleko w fiordzie prosto od domów!!! Taka ochrona środowiska w Norwegii.
Jkr
3 lata temu
Myślałem ze czytając artykuł mogę liczyć na wiarygodna wiedzę ale pomyliłem się
anarchist
3 lata temu
Co jest lżejsze kilo ołowiu czy kilo plastiku ..... Rewolucja !!!!!!!!!!!! ile plastiku było w morzu tyle będzie nadal tylko w większych kawałkach a my producenci nadał wszystko będziemy pakować w plastik bo wygodny i tani a co najważniejsze nie musimy martwić o segregacje bo robią to klienci i płacą za utylizacje [wywóz na Afrykański śmietnik] na czym firmy śmieciowe jeszcze zarabiają. Niech Unia skończy pieprzyc o ekologii a nam wyciagać z portfeli kasę żeby kapitaliści mogli jeszcze więcej zarobić.
sonia
3 lata temu
Nasi sadownicy wprowadzili ślimaki, aby zjadały spady. I pudło zjadają wszystko oprócz spadów. Oby Norwegowie się nie pomylili.
666
3 lata temu
Chyba Australia ?
Basia
3 lata temu
Najdłuższą linię brzegową ma Kanada fachowcy WP z dyplomem kupionym pewnie w Łodzi. Norwegia zajmuje drugie miejsce. Linia brzegowa Norwegii to 103 000 km biorąc pod uwagę wszystkie wyspy .
tezeusz
3 lata temu
Jeżeli nie występowały to nie należy ich wprowadzać do środowiska. Bo za kilka lat trzeba będzie walczyć z meduzami - mutantami.
sas
3 lata temu
Oceaniczny barszcz sosnowskiego???
hooie
3 lata temu
norwegia jest na 7 miejscu pod wzgledem dlugosci linii brzegowej i ma 25 tysiecy km. przed sa kanada, indonezja , rosja, filipiny, japonia, australia. i co teraz? bzdura na bzdurze.
norge
3 lata temu
Czyli do norweskiego morza zostanie wpuszczony kolejny (po krabach królewskich) inwazyjny, obcy gatunek.... Pogratulować rozumu. Ile to już było nieszczęść z takich działań?
Rumcajs
3 lata temu
"...gatunek, który jest wykorzystywany w badaniu, jeszcze niedawno nie występował w norweskich wodach. Badacze nie wiedzą, skąd pochodzą te organizmy..." Mądre. Zasiedlać sztucznie czymś co nie występuje naturalnie . Nie wiedzą co to za meduzy ale zasiedlą nimi Bałtyk. Za kilka lat jak nie będą miały naturalnego wroga nie wykąpiemy się w Bałtyku nie że woda zimna czy sinice ale te morskie "pomrowy" nie dadzą wejść. Może nie parzą ale skoro w przyszłości Bałtyk ma być dla tych co lubią się kąpać w kisielu czy galaretce... proszę bardzo
Julka
3 lata temu
Te meduzy pochodzą z fabryki meduz no bo skąd ? Z Piątnicy ?
PREASTRONAUTA...
3 lata temu
Badacze nie wiedzą, skąd pochodzą te organizmy, PODESŁALI JE NAM KOSMICI W OBAWIE ŻE ZNISZCZYMY DO KONCA *ZOO* JAKIE ONI ZBUDOWALI TU NA ZIEMI aby STUDIOWAĆ ROZWÓJ NASZEGO GATUNKU !
Suski
3 lata temu
Najdłuszą linie brzegowom ma Czechosłowacja. Ja to wim.