bEDmSyMk
bEDmSyMo
bEDmSyMs
programy
kategorie
bEDmSyMl

Mózg zwierzęcia sprzed 310 milionów lat. Wyjątkowe okrycie naukowców w USA

W stanie Illinois, w USA, naukowcy dokonali wyjątkowego odkrycia dla świata nauki. W złożach Mazon Creek będącym słynnym stanowiskiem paleontologicznym, znaleziono skamielinę, która ukazuje mózg prehistorycznego zwierzęcia sprzed 310 milionów lat. Starożytny wodny stawonóg zachował się w niezwykłych szczegółach, a jego centralny układ nerwowy jest praktycznie nienaruszony. Wyjątkowość tego odkrycia podkreśla fakt, że zazwyczaj organy tego typu zwierząt są bardzo delikatne, przez co ulegają szybkiemu rozkładowi. Współcześnie większość starożytnych stawonogów nie ma bliskich krewnych. Jednak naukowcy ustalili, że anatomicznie znalezisko można porównać do czterech gatunków żyjących współcześnie. Prehistoryczna skamielina może pomóc badaczom odpowiedzieć na wiele pytań związanych z najwcześniejszą historią ewolucji. Odkrycie stoi w sprzeczności wobec tego, co o takich organizmach napisał Karol Darwin. W swojej słynnej książce "O powstawaniu gatunków" tłumaczył, że...

rozwiń
87 reakcji
41
17
29
Podziel się
Komentarze (29)
28-07-2021
OloNagłówek jak zwykle szokujący...a już miałem zmieniać ponownie podręczniki do historii, a tu, znów jak zwykle, wielkie nic.
zobacz więcej komentarzy (29)

Programy Wirtualnej Polski

bEDmSyMx
KOMENTARZE
(29)
Olo
2 miesiące temu
Nagłówek jak zwykle szokujący...a już miałem zmieniać ponownie podręczniki do historii, a tu, znów jak zwykle, wielkie nic.
tomek_z
2 miesiące temu
To nie jest skorupiak. To zwierzę to skrzypłocz, który żyje do dziś - można nawet go oglądać w ogrodach zoologicznych. Po angielsku nazywa się 'horseshoe crab' ale bliżej mu do pajęczaków, niż skorupiaków... Ogólnie można powiedzieć że ma się do skorupiaków tak jak 'jellyfish' (meduza) do fish (ryb)...
keyser
2 miesiące temu
W czym Darwin się mylił? Jedne gatunki rozwijają się , inne nie. Proste.
bEDmSyMP
lemiana
2 miesiące temu
A przeciwnicy ewolucji twierdzą, ze nie znaleziono organizmów pośrednich między gatunkami? Kazdy gatunek to organizm pośredni między czymś a czymś, z wyjątkiem człowieka, który jest ogniwem pośrednim między małpą a robotem, jak to podsumował Stanisław Lem! W tym roku stulecie urodzin!!
izik
2 miesiące temu
to protoplasta "nowego ładu"
Najnowsze komentarze (29)
człek
2 miesiące temu
-i co w tym dziwnego że -Darwin -się mylił, ten facet w lini prostej wywodził się od -małpy- i sam o sobie to pisał -wszystko w temacie ,,,,,
badacz poloni...
2 miesiące temu
Illinois, to na Jackowie musiało być, tam mówią "U nas na yardach", to jest ich angielski/amerykański
aaben
2 miesiące temu
"anatomicznie znalezisko można porównać do czterech gatunków żyjących współcześnie" To niby jest jakaś ewolucja czy raczej każdy rodzaj istnieje od swojego początku a modyfikacje wynikają z warunków i środowiska w którym istota się znalazła. Pies zostanie na zawsze psem - dużym lub małym, kot kotem -dachowcem albo tygrysem a trylobit trylobitem, chyba że środowisko wymorduje cały rodzaj.
papułas
2 miesiące temu
Zanim przebrnąłem dwie reklamy to zapomniałem co mam oglądać aż tu nagle zagadka dziejów naszej ziemi prawie rozwiązana
Gersa
2 miesiące temu
Datowanie…. Ciekawe jak to ustalili.
synek_księdza
2 miesiące temu
... a więc ... w latach 1969 - 1974 w Rosji dokonano odkrycia sarkofagu z zawartością kobiety o rysach typowej wschodniej europejki. Owe znalezisko było ukryte w złożach węgla datowanych na 800mln lat ... Tisulska Księżniczka tak nadano imię odnalezionej która była zanurzona w płynnej esencji i wyglądała zupełnie jakby spała ... Pradawni znali technologię podróżowania we wszechświecie i odwiedzili naszą planetę nie jeden raz na przestrzeni dziejów ... Nigdy później nie wspomniano o fakcie odkrycia a także o tym że niedaleko odnaleziono podobne sarkofagi ... Człowiek jest obecny we wszechświecie od miliardów lat ale nam mówią że możemy żyć tylko do 100lat ... ciekawe czy za te kilka dni kiedy obiekt zbliżający się do Ziemi raz na 600tyś lat dowiemy się czy na jego powierzchni żyją ludzie tacy jak my ale mądrzejsi nie żywiący nienawiści i przemocy do bliźniego swego ... podania Majów oraz ludów zamieszkujących Egipt przed 10tyś lat i dawniej Symeryci którzy znali matematykę i astrologię lepiej niż my dzisiaj oni również mieli podania o przybyszach pradawnych którzy byli obecni w ich życiu, część mitologii greckiej również nie pochodzi z wymysłów lecz ma oparcie w historii ...
2stan13
2 miesiące temu
To zgubiony mózg przodka członków koalicji ZP i Dudy, rządzących Naszą Ojczyzną RP już 6 rok!
niewierze
2 miesiące temu
TIa. moe bilion
bEDmSyMH
KKK
2 miesiące temu
Jeśli warunki nie są odpowiednie, a tutaj były, Rozumiesz Januszu?
Parodia
2 miesiące temu
Niech autor(ka) tego artykułu najpierw poszuka definicji (i ram czasowych) epoki starożytności a potem się zdecyduje, czy stawonóg jest starożytny, czy jednak może prehistoryczny. To jest wiedza na poziomie podstawówki.
Drop
2 miesiące temu
No i ziemia jest płaska
+ + + + + + +...
2 miesiące temu
Tzw.Teoria Darwina juz od dawna lezy matrwym bykiem.Byl jeszcze niejaki Lassalle,ale się tak skompromitował,ze wstydliwie o nim juz nigdy nie wspominają.Brak dowodow a nawet dowody wprost przeciwne- są tendencyjnie przemilczane.Darwin juz dawno po istatnuej orostej.Jego teoria tez tam lezy.
fakty
2 miesiące temu
Teoria Darwina- tylko teoria,bo zadnych dowodów nie potrafił przedstawić- juz dawno przestarzala i nie ma jej co z uporem maniaka bronić.Dowody jej przeciwne są wyciszane.
lemiana
2 miesiące temu
A przeciwnicy ewolucji twierdzą, ze nie znaleziono organizmów pośrednich między gatunkami? Kazdy gatunek to organizm pośredni między czymś a czymś, z wyjątkiem człowieka, który jest ogniwem pośrednim między małpą a robotem, jak to podsumował Stanisław Lem! W tym roku stulecie urodzin!!
bEDmSyNj
bEDmSyMq
bEDmSyNq
bEDmSyNr