bEpLbOjU
bEpLbOjY
bEpLbOkc
programy
kategorie
bEpLbOjV

Niemieckie kolonie w Afryce. Wstydliwy temat, o którym nie mówi się w szkołach

W Europie z koloniami kojarzymy głównie Wielką Brytanię, Francję i Hiszpanię. Jednak na przełomie XIX i XX miało je również Cesarstwo Niemieckie. Znajdowały się głównie w Afryce i należały do nich współczesne: Togo, Ghana, Nigeria, Kamerun, Burundi, Rwanda, Tanzania i Namibia. Okazuje się jednak, że większość Niemców nie potrafi wskazać, które kraje znajdowały się pod cesarskimi rządami. To oznacza, że najprawdopodobniej nie wiedzą również, co pod panowaniem cesarstwa się tam działo. A tymczasem to wojska kontrolowały kolonie, pacyfikowały tubylców, wykorzystywano mieszkańców jako robotników przymusowych lub żołnierzy. Tysiące zostały wysłane za granicę jako niewolnicy. Cesarstwo tak naprawdę rabowało kolonie eksportując np. kość słoniową, diamenty i kakao. Krwawo stłumiono bunt rdzennych mieszkańców Namibii, Herero i Nama. Zabito wówczas nawet 100 tys. ludzi. To pierwsze ludobójstwo XX w. Niestety podręczniki szkolne milczą na ten temat lub nauczyciele muszą...

rozwiń
71 reakcji
27
9
35
Podziel się
Komentarze (35)
15-06-2021
CejroWłaśnie, a powinno się. Dobrze że myśmy Madagaskaru nie skolonizowali :-)
zobacz więcej komentarzy (35)

Programy Wirtualnej Polski

bEpLbOkh
KOMENTARZE
(35)
Cejro
miesiąc temu
Właśnie, a powinno się. Dobrze że myśmy Madagaskaru nie skolonizowali :-)
ggret
miesiąc temu
Kolonializm i związane z tym mordy to nie tylko Wielka Brytania, Francja i Hiszpania. Zbrodnie kolonializmu sa też udziałem Belgów, Portugalczyków, Holendrów. Kolonizowali też Japończycy. Również formą kolonializmu i mordów tubylców były działania USA wobec Indian oraz podboje Rosji na dalekiej północy, Kaukazie i nad Morzem Czarnym. Żeby nie było tylko na Europę to również Arabowie brutalnie kolonizowali swoje okolice. Podobnie Turcy, kiedyś Persowie. Grecy w starożytności nie byli aniołkami, a Cezar w imieniu Rzymu wyciął jak oceniają niektórzy do 2 milionów dzikich Galów. Mordy są z ludzkością od zawsze.
olo
miesiąc temu
Holendrzy zaraz po wyzwoleniu spod okupacji niemieckiej w II WW pierwszą rzeczą którą zrobili to utworzenie wojska i wysłanie ich w celu uśmierzenia ruchów niepodległościowych w swojej kolonii - Indonezji. Nie udalo im się, ale co przedtem nakradli, namordowali to ich.
bEpLbOkz
kliper
miesiąc temu
Jednak Churchil miał rację mówiąc, że "Niemcy to taki kraj, który trzeba regularnie co 50 lat doszczętnie zbombardować".
oj!
miesiąc temu
Nigeria i Ghana niemieckimi koloniami? Autor ma akurat takie pojęcie, co ci niemieccy przechodnie
Najnowsze komentarze (35)
Mila3
miesiąc temu
ale teraz jest tylko mowa o tym, że Rosjanie wywozili ludzi w czasie wojny.....jakoś chyba zapomnieliśmy, że więcej ludzi wywieźli Niemcy w czasie wojny i chyba więcej z nich nie wróciło..... a już na pewno z transportów do obozów......
Miras
miesiąc temu
Polska marzyła o Madagaskarze. O tym też trzeba pamiętać
naziści
miesiąc temu
PEWNIE ZNÓW TO ZROBILI NAZIŚCI, NIE NIEMCY
naziści
miesiąc temu
PEWNIE ZNÓW TO ZROBILI NAZIŚCI, NIE NIEMCY
naziści
miesiąc temu
PEWNIE ZNÓW TO ZROBILI NAZIŚCI, NIE NIEMCY
naziści
miesiąc temu
PEWNIE ZNÓW TO ZROBILI NAZIŚCI, NIE NIEMCY
naziści
miesiąc temu
PEWNIE ZNÓW TO ZROBILI NAZIŚCI, NIE NIEMCY
keyser
miesiąc temu
Widziałem program na ten temat na TVP Historia (o dziwo!) bardzo dobrze przygotowany. Niemcy już wtedy uważali się za rasę panów. Wojsko niemieckie w Nanibi wydało oficjalny państwowy dokument pozwalający zabijać członków plemienia Herero, którzy nie opuścili terytorium kraju. Pokłosiem tych wydarzeń w Nanibi były podstawy ideologii NSDAP.
bEpLbOkr
andreas
miesiąc temu
Przecież na lekcjach można podjąć temat holokaustu i kolonializmu.
Stary
miesiąc temu
Za to teraz głodują i mordują się sami setkami tysięcy.
Polak
miesiąc temu
Hiszpanie mordowali ludność Ameryki Południowej, Rosjanie mieszkańców Azji, Brytyjczycy Azji Mniejszej, wszyscy są czemuś winni a my Polacy też ma my za co się wstydzić tylko nie potrafimy się do tego przyznać
Polak
miesiąc temu
Zabijanie Niemcy maja we krwi.To naród morderców który powinien zniknąć z mapy świata raz na zawsze.
cody
miesiąc temu
U nas to samo w 2020 roku ponad 100 000 ludzi poszło do piachu bo mafia tak chciała
Guciol
miesiąc temu
U nich toczy się dyskusja bo muszą zapłacić za zbrodnie popełnione ponad 100 lat temu. Za to za zbrodnie popełnione na terenach Polski w czasie IIWW nie mają zamiaru zapłacić.
bEpLbOkT
bEpLbOka
bEpLbOla
bEpLbOlb