bCzBhmPo
bCzBhmPs
bCzBhmPw
programy
kategorie
bCzBhmPp

Odkopią łódź Wikingów. Pierwszy taki projekt od ponad wieku

Spoczywający pod ziemią wrak statku Wikingów z Norwegii po przeszło 1000 latach znów ujrzy światło dzienne. Statek musi zostać wykopany, inaczej drewno zniszczy grzyb. Norweski rząd przeznaczy na ten cel 15,6 mln koron norweskich (ok. 6,5 mln zł) z państwowego budżetu. Prace archeologiczne mogą ruszyć już w czerwcu. Eksperci czekają jednak na niezbędne pozwolenia. Projekt ma status pilnego, jednak cały proces opóźniła pandemia koronawirusa. Wrak z Gjellestad, odkryty w 2018 roku dzięki użyciu skanerów, jest królewskim grobowcem. Został zakopany między VIII a IX w. W kopcu pogrzebowym złożono ciało ważnej osoby - prawdopodobnie wodza. Zespół z Østfold University College stworzył oszałamiającą wizualizację statku i miejsca pochówku. Od 1868 roku w całej Norwegii odkopano tylko trzy statki wikingów. Ostatni z nich w 1904 roku. Dziś jednak naukowcy mają do dyspozycji najnowsze rozwiązania technologiczne.
46 reakcji
35
3
8
Podziel się
Komentarze (8)
18-05-2020
Zostawcie TitanicaEkshumacje sa wykonywane tylko w przypadku podejzenia przestepstwa. To jest naruszanie spokoju zmarlych. Jak mozna tak poprostu wykopywac trupy? Po co?
zobacz więcej komentarzy (8)

Programy Wirtualnej Polski

bCzBhmPB
Napisz komentarz
18-05-2020

Zostawcie TitanicaEkshumacje sa wykonywane tylko w przypadku podejzenia przestepstwa. To jest naruszanie spokoju zmarlych. Jak mozna tak poprostu wykopywac trupy? Po … Czytaj całość

18-05-2020

Vikingto rzeczownikowa forma czasownika a nie nazwa plemienia. Polecam historię morskiego imperium Wenedów.

18-05-2020

oldieale po co?

bCzBhmPT
Rozwiń komentarze (7)
bCzBhmQn
bCzBhmPu
bCzBhmQu
bCzBhmQv