bHpjkJFg
bHpjkJFk
bHpjkJFo
programy
kategorie
bHpjkJFh

Owad, który wykorzystuje plastik. Naukowcy nie są jednak zadowoleni

Niektóre organizmy błyskawicznie zaadoptowały się do ton plastiku, które wypełniają nasze rzeki i oceany. Mowa o chruścikach, nazywanych potocznie "wodnymi muchami", które żyją w korytach rzek i nad stawami. Larwy tworzą z piasku wąskie skorupy ochronne. Niemieccy naukowcy zaobserwowali jednak coś niepokojącego. Coraz częściej chruściki, zamiast piasku, jako budulec skorup wykorzystują drobinki mikroplastiku. Kolorowe skorupy są nie tylko toksyczne, ale także czynią z tych owadów łatwą zdobycz. Problemem jest właśnie zjadanie tego plastiku przez inne drapieżniki. Chruściki są bowiem przysmakiem. Żywią się nimi żaby, pająki czy nietoperze, narażone na połykanie owadów oblepionych mikroplastikiem.

11-05-2020
90 reakcji
17
41
32
Podziel się
bHpjkJFj
Komentarze (32)
13-05-2020
BrrrZaadaptowały się, a nie zaadoptowały. Zaadoptować można dziecko.
zobacz więcej komentarzy (32)

Programy Wirtualnej Polski

bHpjkJFt
KOMENTARZE
(32)
Brrr
3 lata temu
Zaadaptowały się, a nie zaadoptowały. Zaadoptować można dziecko.
Alx
3 lata temu
W kosmos latamy a z plastykiem nie umiemy sobie poradzić! DZIWNE! 🧐🧐🧐
fuj
3 lata temu
Tak przystosowały się, ale nie zaadaptowały. Czytelnicy się martwią
bHpjkJFL
Naukowiec
3 lata temu
Litości! Co za dziennikarski bełkot utrzymany w sensacyjnym tonie. Zajmuję się ZAWODOWO tymi owadami ponad 15 lat - to nie są jakieś skorupki tylko DOMKI, chruściki budują je z materiałów ze swego najbliższego otoczenia i elementy sztuczne obecne są w domkach niektórych gatunków od kilkudziesięciu lat! Tak jak elementy pochodzenia antropogenicznego w gniazdach ptaków etc. Nie mają żadnego wpływu na to, że chruścik jest łatwiejszą zdobyczą - zamiast ziarnek piasku lub kamyczka jest fragment plastiku, styropianu, gazety i TYLE. A niby jakie pająki jedzą chruściki pod wodą - w Polsce jest JEDEN gatunek wodnego pająka drodzy państwo. Topik. Nietoperza nurkującego pod wodą przemilczę...
pytajajnik
3 lata temu
Jak nietoperze łapią larwy chruścików oblepione plastikiem w wodzie?
Najnowsze komentarze (32)
mesh
3 lata temu
wszystkie polskie pająki są nieduże i większość nie potrafi przegryźć skóry, z wyjątkiem tych "na bagnach".
abc
3 lata temu
Przecież sieciarz nie jest w stanie przegryźć skóry człowieka (oprócz noworodków), więc skąd teza o porównywalności z szerszeniem?
m---k
3 lata temu
Stworzenia takie jak: szerszeń, osa, pszczoła, żmija, pająk, mrówki nie są niebezpieczne dla człowieka pod warunkiem, że człowiek sam ich nie zaczepia.Te stworzenia atakują tylko wtedy gdy same są zagrożone , lub gdy bronią swoich gniazd lub młodych. Mieszkałem kiedyś na wsi i w garażu miałem gniazdo os, szerszeni, jaskółek,wróbelków, pająki i mrówki były stałymi bywalcami. Żadne z nich nie zrobiło mi krzywdy. Nie raz napotkałem na swojej drodze będąc w lesie żmiję, która na mój widok zeszła mi z drogi. Uważam , że najbardziej groźnym (zwierzęciem) jest po prostu człowiek.
mójbóljestgor...
3 lata temu
przecież te budowle są przez chruściki budowane pod wodą, przez formę larwalną, to jak mogą nimi żywić się żaby, pająki i nietoperze ? ciekawe czy naukowcy są tacy tępi czy dziennikarze a może żaby, pająki i nietoperze
oooo matkoooo
3 lata temu
chyba te wodne nietoperze? i okrety podwodne przy okazji?
Filopat i Pat...
3 lata temu
" naukowcy są przerażeni...." My jesteśmy jeszcze bardziej przerażeni tym , że ich wogóle nazywa się naukowcami .....
wioletta
3 lata temu
Plastyki segregujemy i dajemy im drugie życie, za co jeszcze płacimy. A płacimy bo chcemy mieć sterylnie zapakowaną żywność i nie ma innej alternatywy skoro wirusy i bakterie zabija bardzo wysoka temperatura. Plastyk się nie rozpuszcza, ulega degradacji tak dla wiadomości.
trucker
3 lata temu
Luuuudzie , chruuusciki.
bHpjkJFD
Zenuś
3 lata temu
Z tego przerazenia znaczy,
Miras
3 lata temu
Człowiek jak widzi pieniądze to głupieje. Najgłupszy i najbardziej niebezpieczny wynalazek ostatnich lat to rozpuszczalny w wodzie plastik stosowany jako opakowanie proszków do prania. Podejrzewam, że za maksimum 10 lat ten plastik trafi do ludzkiego organizmu. A co będzie, gdy znajdziemy go w ludzkim DNA? Należy natychmiast zakazać produkcji rozpuszczalnego plastiku.
Ptolo
3 lata temu
Niektórych bardziej drażni błąd literowy niż skutki działania człowieka i jego efektów "plastycznych". Będzie jeszcze gorzej, gdy ów wszędobylski plastyk stanie się częścią ludzkiego mózgu. Już teraz, i to bez niego, zaczynają wadliwie funkcjonować..
RAF
3 lata temu
Jakbym czytał o swoim ojcu. Na koncie miliony, a na dzieci ani grosza.
Palacz co.
3 lata temu
Greta już płacze.
ertert
3 lata temu
Żałośni są ci kapitaliści i lobbyści, za odpowiednią sumę są wstanie przekupczyć polityczków, którzy udają że mają klapki na oczach, widzą tylko kasę i nie chcą widzieć problemu lub go bagatelizują. Dalej wmawiacie ludziom że trzeba jeść fluor? Ile bierzecie za przymykanie oczu na trucie ludzi rakotwórczymi konserwantami?
bHpjkJGf
bHpjkJFm
bHpjkJGm
bHpjkJGn