bFGOYVgA
bFGOYVgE
bFGOYVgI
programy
kategorie
bFGOYVgB

Polskie wraki okrętów. Niezwykła turystyczna atrakcja nad Bałtykiem

Na jednej z plaż na Półwyspie Helskim można zobaczyć z bliska wraki dwóch polskich okrętów z okresu powojennego, zbudowanych w ZSRR. Chodzi o okręty ORP Wicher II oraz ORP Grom II. Bardzo ciekawe jest umiejscowienie obydwu wraków oraz częste pomyłki, które są popełniane przy ich identyfikacji. - W 1939 roku, gdy marynarka wojenna broniła Helu i największe jednostki stały w helskim porcie wojennym, zostały tam zatopione: kontrtorpedowiec Wicher i Gryf. Niemcy wyciągnęli dwa wraki poza port wojenny i Wichra zatopiono tuż przy falochronie portu wojennego. Natomiast Gryfa odtransportowano gdzieś dalej - powiedział Władysław Szarski, dyrektor Muzeum Obrony Wybrzeża. - Po wojnie dwa okręty, które już straciły swoje znaczenie i zostały przeznaczone do rozbiórki, skierowano jako wraki na Hel. Jeden z nich nazywał się również Wicher. Wrak Wichra wyciągnięto kilkadziesiąt metrów od wraku tego przedwojennego Wichra, tylko przedwojenny jest pod wodą i niewidoczny,...

rozwiń
195 reakcji
89
52
54
Podziel się
Komentarze (54)
18-08-2021
FaktyHistoryczne5 bilionów USD - nie miliardów - są Niemcy Polsce winne za II wojnę światową
zobacz więcej komentarzy (54)

Programy Wirtualnej Polski

bFGOYVgN
KOMENTARZE
(54)
FaktyHistoryc...
9 miesięcy temu
5 bilionów USD - nie miliardów - są Niemcy Polsce winne za II wojnę światową
-CB-
9 miesięcy temu
Co za bzdury... To powojenne rosyjskie niszczyciele, które pływały w naszej MW, a później ich kadłuby zostały tam celowo zatopione jako falochrony...
jam
9 miesięcy temu
ORP Wicher (ten pierwszy) został zbudowany przez Francuzów i nie leży pod wrakiem powojennego. Rzetelność dziennikarska ha ha.
bFGOYVhf
irasiad
9 miesięcy temu
Faktycznie niewielu o tym wie ale z tego artykułu prawdy się nie dowie.
admirał bez f...
9 miesięcy temu
Akurat te wraki to pozostałości okrętów ORP Wicher i ORP Grom - niszczycieli typu 30 bis (oznaczenie NATO Skoryi) - są to okręty wybudowane po wojnie w ZSRR, które weszły do służby w Polskiej MW w latach 50 -tych i zostały wycofane ze służby w latach 70-tych.
Najnowsze komentarze (54)
Box
9 miesięcy temu
Obok wraku Wichra leży wrak KUTRA TORPEDOWEGO ORP DZIARSKI.POLSKIEJ PRODUKCJI BUDOWANY W STOCZNI PÓŁNOCNEJ W LATACH 70 ubiegłego wieku.
Poter
9 miesięcy temu
Co za pierdoły tu czytam, co za nieuk to napisał, jakie wraki z okresu llwś. Przecież to powojenne radzieckie okręty tylko z nazwy przypominają o swoich wojennych poprzednikach.
zryty Yaro
9 miesięcy temu
wina Tuska
do FaktyHisto...
9 miesięcy temu
Bilion (skrót: bln) – liczba o wartości: 1 000 000 000 000 = 1012 (czyli 1000 miliardów), w krajach stosujących długą skalę. W krajach stosujących krótką skalę (głównie kraje anglojęzyczne) bilion oznacza liczbę 109, czyli miliard na długiej skali.
yogi
9 miesięcy temu
WICHER i BURZA zbudowane we Francji.Dziennikarze po nauczaniu zintegrowanym.
mwoj
9 miesięcy temu
na zdjęciu widać,że zatopiono go celowo .Służy jako falochron
Solo1
9 miesięcy temu
Całkowita niekompetencja dziennikarska. Proponuję redaktorowi poczytać troszkę opracowań historycznych. Polska nie budowała samodzielnie kontrtorpedowcow/niszczycieli w okresie 20 lecia międzywojennego, ponieważ nie było takich możliwości w naszym kraju. Dodatkowo te wraki to okręty poradzieckie jakie nasz kraj użytkował po II WŚ, a nie te z okresu międzywojennego. Z tych okrętów, które nasz kraj posiadał w 20 leciu międzywojennym może sobie redaktor obejrzeć jedynie ORP Błyskawica, która to stoi w Gdyni i jest dostępna do zwiedzania.
ddt
9 miesięcy temu
kto to pisze i nie zna historii tych wraków to sa powojenne konstrukcje które nie mają żadnej wartosci historycznej
bFGOYVgX
PARASOL46
9 miesięcy temu
niewiem co za gamon to pisal ale to niesa wraki z 2 wojny swiatowej sa to wraki WICHER 2 I GRYF OKRETY TE ZOSTALY PRZEKAZANE POD KONIEC LAT 60TYCH OD ZSRR.
vaderek
9 miesięcy temu
A ile nam winna jest nam Mongolia za tatarskie najazdy w XIII wieku?
Pawbas.
9 miesięcy temu
Ocho. Ale się ktoś rozpędził. Radzę doczytać informacje dotyczące wraków ze zrozumieniem.
tenno
9 miesięcy temu