programy
kategorie

Prąd strumieniowy a ekstremalna pogoda. Ekspert o "nienormalnych napływach chłodu lub ciepła"

- Możemy spodziewać się, że gdzieś na naszych szerokościach geograficznych wystąpi sytuacja z nienormalnymi napływami chłodu lub ciepła. Nie potrafimy jednak przewidzieć z takim wyprzedzeniem, jak to będzie wyglądało – prognozuje w rozmowie z wideo.wp.pl prof. dr hab. Szymon Malinowski, dyrektor Instytutu Geofizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Ekspert tłumaczy, że wszystkiemu winny jest związany z pogodą prąd strumieniowy. To forma potężnej "rzeki" silnego wiatru wiejącego z zachodu na wschód w atmosferze na wysokości ok. 10 km. Zmiany klimatyczne blokują jego swobodny przepływ, często latem rozrywają, co powoduje nasilające się i długotrwałe upały lub fale mrozów. – Latem prąd strumieniowy rozpadł się, teraz zdążył się odbudować, ale ponieważ cały czas w Arktyce jest cieplej niż było średnio o tej porze roku 30-40 lat temu, to zachowanie prądu strumieniowego jest także inne – wyjaśnia prof. dr hab. Szymon Malinowski. - Arktyka się ociepla bardziej niż biegun i...

rozwiń
282 reakcje
37
125
120
Podziel się
Komentarze (120)
01-10-2021
tyż profesorczyli wg profesora bedzie tak albo inaczej..
zobacz więcej komentarzy (120)

Programy Wirtualnej Polski

KOMENTARZE
(120)
tyż profesor
3 lata temu
czyli wg profesora bedzie tak albo inaczej..
Ptynio
3 lata temu
Wystarczy, że w tekście jest modne hasło "zmiany klimatyczne" to wiadomo, że profesor dostał duży grant.
auku
3 lata temu
Co będzie to będzie nawet Jackowski nie wie.
Wasyl Wasylew...
3 lata temu
Ble ble ble panie Malinoski i ja pana nie panimaju
dyrektor
3 lata temu
I tylko tyle w temacie? Ubogo! Za mało kasy dali, żeby więcej napaplać bzdur!
Najnowsze komentarze (120)
a441
3 lata temu
Ten facet ma tytuł profesorski, niesamowite...
emeryt
3 lata temu
Jesli takie szczeniackie zachowania, jak rzucanie kamieniem - moga spowodowac konflikt i stanowia zagrozenie , to trzeba spytac o srednia wieku naszych wojsk. Czyzby 7 lat ?
SZCZECIŃSKI
3 lata temu
PRĄDY STRUMIENIOWE SA OD ZAWSZE .WYKORZYSTUJA JE SAMOLOTY PASAZERSKIE DLA SKROCENIA CZASU LOTU A WIEC MUSZA W JAKIMS PROCENCIE ZAKŁOCIC NATURALNY UKŁAD JETSTREAMU I JEDNOCZESNIE ZOSTAWIAJAC W NIM OLBRZYMIE ILOŚCI SPALONEJ NAFTY I INNYCH.
QDERHGY9HIUYI...
3 lata temu
zobaczcie jakie zmiany robiom te cholerne samoloty ,ponaddzwiekowe co latajom tak wysoko i rozpylajom chemie od 17 lat na niebie ,to chemitrans,lub camtrajns,depopulacja ludnosci,i zwierzad i roslin,armagedon,codziennie widuje samoloty na niebie jak rozpylajom,TRUCIZNE,
XXI
3 lata temu
Może starlinkami da się nim sterować i oddziaływać na pogodę :)
2w1.
3 lata temu
Według tego eksperta jak nie będzie ciepło to będzie zimno ! Podarujcie sobie te prognozy pogody długoterminowe bo tak naprawdę nie potraficie przepowiedzieć pogody na drugi dzień a gdzie dopiero za dwa miesiące !
LEE....
3 lata temu
Będzie ciepło lub zimno,o to jest pytanie
mak444
3 lata temu
i trzeba zakazać erupcji wulkanów bo one bardzo zanieczyszczają atmosferę.
mak444
3 lata temu
a nad morzem jak mewy latają tyłem do przodu to znaczy że strasznie piździ od wody.
mak444
3 lata temu
a dlaczego nikt nie spojrzy na zmianę klimatu z innej perspektywy dlaczego dopuszcza się wpływanie na zmianę pogody jak chociażby w Moskwie na 1 maja przez 5 lub 7 dni rozpylają jodek srebra żeby mieć pewność że będzie słonecznie.
janusz
3 lata temu
czyli nikt nic nie wie wspaniała prognoza
obserwer
3 lata temu
Panie ekspercie- ciepłe powietrze z nad równika płynie ku biegunom a zimne ku równikowi. Jesli nagrzane powietrze z nad autostrad lub CO2 wytwarzane przez samoloty zakłóci ten natyralny ruch powietrza to mamy obecna sytuację. Trzeba nayczyć się kojarzyć fakty a nie opowiadać rzeczy nie mające realnego oparcia w faktach.
szalenstwo
3 lata temu
to wybudujcie 10km wiatraki i łapać prąd w wiaderka, to będzie green i dekarbonizacja
Becia
3 lata temu
Jeśli na świętego Prota jest pogoda albo słota, to na świętego Nikodema jest deszcz albo go nie ma.... i bez grantu umiem przewidzieć pogodę, a co ??
...
Następna strona