Przesuwający się biegun magnetyczny. W końcu odkryli źródło
Północny biegun magnetyczny Ziemi porusza się na wschód w zastraszająco szybkim tempie. Od czasu, gdy udokumentowano to w latach 30. XIX w, biegun przesunął się już o 2250 km z kanadyjskiej części Arktyki w stronę Rosji Istnienie biegunów magnetycznych jest związane ze stopionym żelazem w jądrze Ziemi. Brytyjscy naukowcy z Uniwersytetu w Leeds twierdzą, że poznali źródło tajemniczego przesuwania się. Chodzi o wzajemne oddziaływanie i opadanie dwóch magnetycznych "kropel" stopionego materiału we wnętrzu Ziemi. To one mają powodować to gigantyczne przesunięcia pola magnetycznego. Jedna z tych "kropel" znajduje się pod częścią Kanady - druga właśnie pod Syberią. Eksperci doszli do tego dzięki satelitom ESA misji Swarm, które mierzą sygnały magnetyczne z m.in. jądra, płaszcza i skorupy. Obserwacje pola magnetycznego Ziemi są ważne choćby dla systemów nawigacji - od kompasów po GPS.
taka prawdaCo za bzdury. Rozgrzane żelazo traci swoje pole magnetyczne. Wiedzą to od dawna i dalej opowiadają te banialuki o magnetycznym jądrze. Prawda jest taka, że g. wiedzą ;P
Co za bzdury. Rozgrzane żelazo traci swoje pole magnetyczne. Wiedzą to od dawna i dalej opowiadają te banialuki o magnetycznym jądrze. Prawda jest taka, że g. wiedzą ;P
Fantasmagorie...
5 lata temu
A mnie uczyli (i to w podstawówce chyba), że powyżej punktu Curie żelazo traci zdolności ferromagnetyczne, to jak roztopione żelazo jest źródłem pola magnetycznego?
AS
5 lata temu
No to czas pozakładać metalowe, ferromagnetyczne kagańce na twarz z anteną wychwytującą sygnał z satelity w danym miejscu globu. Poza tym obowiązkowo przyczepiony magnes N/S w dolnej części pleców. Oczywiście zakaz przemieszczania się, aby nie burzyć stałego pola magnetycznego Ziemi tzw. "constans+"
deka
5 lata temu
Owszem i żelazo, i nikiel tracą swoje właściwości magnetyczne. Tylko, że to bez znaczenia.
Bo dalej przewodzą prąd i poruszają się (przemieszczają się także między sobą) i tak powstaje pole magnetyczne.
Adam
5 lata temu
Dla niedowiarków! To nie fantasmagoria naukowa. Ta utrata właściwości magnetycznych (punkt Curie) dotyczy normalnego kawałka metalu przy normalnym ciśnieniu atmosferycznym. W jądrze ziemskim temperatura wynosi prawdopodobnie kilka tysięcy stopni a ciśnienie tysiące atmosfer... Tak wielkie ciśnienie uniemożliwia wrzenie. Atomy zbliżają się do siebie. Powstają trudne do opisu zjawiska kwantowe. W dodatku, jak wiadomo zjawiska magnetyczne są nieodłączne od elektrycznych. W jądrze ziemi powstają pola elektryczne i prądy wirowe, które wtórnie dają efekty magnetyczne. To, co można oglądać w szkolnym doświadczeniu rozgrzewania kawałka żelaza nijak się ma do tego, co dzieje się w takich warunkach.
Najnowsze komentarze (45)
do Taka prawd...
5 lata temu
o, ale na szczęście ty wiesz
Gluś
5 lata temu
Jak stojąc na biegunie północnym można określić wschód? Stamtąd w każdym kierunku jest południe.
Ekologi
5 lata temu
Niepraweda to wszsytko wina samochodów które odpowiadajom za 1% zanieczyszczen ziemi. Podnieść im podatki i dać kasiurę nam. My za kase przestaniemy ujadać.
powinno być s...
5 lata temu
Pole magnetyczne Ziemi po raz pierwszy zostało zmierzone w XVIII wieku. Od tej pory sytematycznie z roku na rok nieustannie się zwiększa, Nikt z naukowców nie potrafi wyjaśnić dlaczego.
Verayher
5 lata temu
W jaki sposób pole magnetyczne ma oddziaływać na systemy GPS? Redaktorze! Coś nowego! Podziel się z nami tą wiedzą.
verayher
5 lata temu
Dlaczego "zastraszająco"? Co jest w tym "zastraszającego"?
asymetria
5 lata temu
To Ziemia ma tylko jedno jądro?
baba
5 lata temu
Przecież to oczywiste. Rosja wszystko przyciąga do siebie ;-)
Stan
5 lata temu
o przez nadajniki 5G!!!!! Usmaza nam mózgi i jądra!!!
J23
5 lata temu
Traci? Tak? A czy zawsze traci? Nawet pod cisnieniem 13 000 000 atmosfer??? Wracaj do szkoly nieuku!
dfgfg
5 lata temu
czyli jednak GPS może się mylić :)
Magnes
5 lata temu
Północny biegun magnetyczny Ziemi leźy na Antarktydzie. Pytanie pomocnicze dla nieuków: co pokazuje połudnowy koniec igły magnetycznej?!
niePOdrodze
5 lata temu
Powoli następuje przebiegunowanie ziemi - co już wcześniej się zdarzało - to wszystko - a za tym idzie zmiana klimatu itp. Antarktyga kiedyś była zielonym lądem i niekoniecznie w tym miejscu co jest teraz.
zero
5 lata temu
jak dobrze się przypatrzeć to widać tam mosińskiego , patrzcie dobrze