programy
kategorie

Rosyjska sensacja sprzed 7 tys. lat. Chcą wpisania jej na Listę Światowego Dziedzictwa

Rosyjskie petroglify to absolutna sensacja archeologiczna, której - jak podkreślają eksperci – nie ma nigdzie indziej na Ziemi. Wszystko zaczęło się blisko 100 lat temu od przypadkowego odkrycia rysunku ogromnego łosia wyrytego w skale tuż obok Biełomorska, w północno-zachodniej Rosji, na obszarze blisko granicy z Finlandią. Jak się okazało, to jeden z tysięcy starożytnych petroglifów, czyli wyrytych w skale prehistorycznych rysunków z ery neolitycznej, które odnaleziono na terenie dzisiejszej Republiki Karelii. Teraz niezwykłe petroglify mogą zostać wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Te starożytne dzieła sztuki przedstawiają życie w epoce późnego neolitu i powstały na przybrzeżnych skałach wysp ok. 5-7 tys. lat temu. Od tego czasu Morze Białe obniżyło się już o ok. 7 km i odsłoniło "podwodne muzeum" naskalnej sztuki neolitycznej. Pierwsze odkrycia "diabelskich szlaków" tubylcy zgłaszali naukowcom w ubiegłym wieku. Przez dziesięciolecia ujawniono...

rozwiń
120 reakcji
47
22
51
Podziel się
Komentarze (51)
15-07-2021
uczen"Morze Białe obniżyło się już o ok. 7 km" Tak zwany redaktor chyba nigdy nie chodzil do szkoly!
zobacz więcej komentarzy (51)

Programy Wirtualnej Polski

KOMENTARZE
(51)
uczen
3 lata temu
"Morze Białe obniżyło się już o ok. 7 km" Tak zwany redaktor chyba nigdy nie chodzil do szkoly!
jan
3 lata temu
7km moze bys zawodowke skonczyl redaktorku
twardowski
3 lata temu
redaktor to chyba mial 7 km dojscia do szkoly , o wiele za daleko
walsz
3 lata temu
Morze Białe od dawna by nie istniało gdyby obniżył się poziom o 7 km, autor jak to zwykle bywa niedouczony.
wesolek
3 lata temu
Na jednym to znajda nawet wyryta podobizne Putina.
Najnowsze komentarze (51)
kazio
3 lata temu
Nie w Rosji, tylko w okupowanej przez Rosję części Finlandii.
DoZo
3 lata temu
Znalezisko super. Ale pamietajcie ze morze biale opadlo ale za to morze polnocne zalalo holandie. No bo to przeciez tak dzialaja naczynia polaczone: jak salomon wyleje z jednego pustego naczynia do pelnego, to w drugim powstaje proznia. Tak wlasnie powstaje umysl dziennikarza. Idzie madry na studia ze studiow wychodzi madrzejszy a jak trafi do redakcji w(d)upe.pl to okazuje sie ze za rzetelne dziennikarstwo to nawet na sznurowki nie zarobi wiec robi specjalizacje z geologii marynistyki oraz archeogeografii astronomicznej. Czego nie rozumiecie?
Wania
3 lata temu
Skoro są największe na świecie to musiał wykonać prarusek.
Boguś
3 lata temu
dla redaktora 7 to liczba pechowa poziom morza opadł o 7km w ciagu 7 tys. lat czyli 1 m rocznie
Szofer
3 lata temu
Karelie ukradli Finlandii
Jutjub
3 lata temu
Dlaczego na Listwę Światowego Dziedzictwa Narodowego ? Niech ruskie ludzie zaczną respektować umowy międzynarodowe i prawa człowieka. Jeżeli putinek i jego bandyci nie stosują się do światowych norm to są poza Naszą Piękną Cywilizacją.
Sławek.S.
3 lata temu
To chyba może znaczyć, że klimat się ochłodził od tego czasu, bo woda została związana przez lodowce. Oczywiście w grę moga wchodzić także procesy tektoniczne. Ale z wszystkich dawnych źródeł ok. 10.000 - 5.000 lat przed naszą erą wynika wyższy poziom wód (potop chyba nie - bo to Morze Śródziemne wlało się do niecki Morza Czarnego) - n.p. połączenie wodne Morza Czarnego z Kaspisjkim.
Prusy Krolews...
3 lata temu
REPUBLIKA Karelia teren okupowany przez ruskich po wojnie z Finlania tak jak nasz KROLEWIEC.
Radek
3 lata temu
Chciał Pan powiedzieć ,poziom morza obniżył się o 7 metrów.
Pracownik naó...
3 lata temu
E tam. Pan Czarnek tam spędzał wakacje to i malował.
poradniczek
3 lata temu
niech dalej łażą po tym buciorami to będą mieli zabytek w czasie przeszłym dokonanym, a redaktorka cofnąć do podstawówki żeby sobie podstawowe miary metryczne przypomniał
ekolodzy
3 lata temu
znaczy był inny klimat
qst?
3 lata temu
W jaki sposób coś co ma miliardy lat i znajduje się w miejscu bójnej roślinności nie jest przykryte osadami i ziemią? Teren nie wygląda na górzysty więc chyba nie było wypiętrzania terenu. Coś co ma 3mld lat powinno być dość głęboko pod ziemią, tak samo jak węgiel kamienny który ma dużo mniej niż miliardy lat, a jest kilometry pod ziemią, bo kiedyś tam rosły drzewa.
Seuthes
3 lata temu
"... na obszarze 18,5 km..." he he... I klituś-bajduś módl się za nami. Jednakże trzeba przyznać, że te udane petroglify wykonali neolityczni inuici - przodkowie Eskimosów oraz Indian. W Ameryce Płd. są podobne petroglify (mają też kilka tysięcy lat), na skałach wzgórz ukrytych głęboko w puszczy amazońskiej. Niemożliwe jest, aby ludzie nie mający wspólnych przodków i bez szans na jakikolwiek kontakt kulturowy, mogli stworzyć tak podobne do siebie wytwory sztuki naskalnej.