bGNldiPo
bGNldiPs
bGNldiPw
programy
kategorie
bGNldiPp

Sensacja archeologiczna w Tarnogrodzie. Kolejne odkrycie drogowców

Nowe odkrycie w Tarnogrodzie (powiat biłgorajski, woj. lubelskie). W trakcie dużej inwestycji drogowej, rozbudowy drogi wojewódzkiej nr 835, pracownicy zauważyli coś pod ziemią przy ul. 1-go Maja. Okazało się, że pod obecną drogą natrafiono na pozostałości nawierzchni historycznej drewnianej drogi, tzw. dylówki. O nowym odkryciu poinformował Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Drewniane belki znajdowały się na głębokości 60-70 cm od poziomu dotychczasowej jezdni. Na miejscu archeolodzy wykonali dokumentację fotograficzną i rysunkową. Oprócz tego odkryto fragmenty ceramiki i przedmioty codziennego użytku. Jak podał LWKZ, drewnianą nawierzchnię drogi można wstępnie datować na XIX-XX w. Działania archeologów wspierali pasjonaci z Grupy "Eksploratorzy", którzy w Miejskim Domu Kultury w Tarnogrodzie przygotowali wystawę odkrytych zabytków i udostępnili zdjęcia z prac badawczych. Podobnego odkrycia w Tarnogrodzie dokonano już w maju. Archeolog Anna Jączek,...

rozwiń
168 reakcji
89
48
31
Podziel się
bGNldiPr
Komentarze (31)
13-12-2021
ArcheologCzyli wykonawca już wiedział że się w terminie nie wyrobi. Kary wiszą nad głową a tu BUM szczęśliwie pojawia się kilka zgniłych belek. O szczęście niepojęte
zobacz więcej komentarzy (31)

Programy Wirtualnej Polski

bGNldiPB
KOMENTARZE
(31)
Archeolog
rok temu
Czyli wykonawca już wiedział że się w terminie nie wyrobi. Kary wiszą nad głową a tu BUM szczęśliwie pojawia się kilka zgniłych belek. O szczęście niepojęte
Adrian
rok temu
No i super, teraz wymiana nawierzchni wydłuży się o jakieś 5 lat.
dddd
rok temu
na przełomie XIX XX wieku nikt nie budował drogi z desek to jakaś bzdura
bGNldiPT
elmi
rok temu
"drewnianą nawierzchnię drogi można wstępnie datować na XIX-XX w" Czyli z czasow poznego Gierka. Pamietam, ze wtedy powstalo w PRL wiele drog, m.in. Gierkowka z W-wy do Katowic.
Dalo 1111
rok temu
za 100 lat odkryją asfalt to będzie sensacja
Najnowsze komentarze (31)
Matełusz
rok temu
A u mje na bakjardzie pies wykopau telewizor ląpowy z 8 wieku naszej ery.
asotiw
rok temu
w mojej miejscowosc drewniane SPRAWDNE !!! rury wodociągowe z XII w tak tak z XII w wyrywali koparkami i wywalali na smieci !!! jeszcze 7 lat temu by nie wstrzymywać budowy drogi, potem ułozyli byle jak bruk i stwierdzili ze nie dadza asfaltu jak wczesniej, bo droga jest zabytkowa !!! to dopiero WAŁ - PRAWDA ???
Faaaz
rok temu
A w niektórych miejscach we Włoszech są drogi, kładzione jeszcze za czasów rzymskich, mają po 2500 lat i nikt z tego nie robi wydarzenia.
Marek
rok temu
No i widac, ze archolodzy tam byli, bo na wystawie w muzeum tylko podkowy i same smieci zostaly! Co lepsze juz drapneli!
Polak
rok temu
No to teraz pasożyty archeolodzy wyłazić z za ciepłych biurek i do łopat darmozjady. Pewnie co lepsze to sprzedacie miedzy sobą a śmieci do muzeum. Kto was kontroluje????,nikt ,robicie co chcecie nawet ustawę o zabytkach zmieniono za waszą przyczyna na niekorzyść pasjonatów abyście mogli w spokoju i w cieple siedzieć za biurkiem do emerytury za nasze podatki. Z archeologią w tym państwie jest jak ze służbą zdrowia. Jedynie 3 procent młodych archeologów można zostawić a reszta won.
pawel-
rok temu
jak by zostawili tamtą w spokoju, to by nie trzeba było co rok łatać dziury w nawierzchni ...
Szczery
rok temu
To cud, ze ktos poinformowal archeologow... Zwykle jest tak ''znalazles czaszke? To wywal do smieci i mrd w kubel, bo nie bedziemy miec roboty''.
mec, Tom M.
rok temu
Wszystkie drogi w Pilicy są takie same . 600lat stare.
bGNldiPL
Nie naukowiec
rok temu
Każdy rolnik wie że koń śpi na stojąco i dlaczego tak się dzieje. wystarczy koniowi zrobić posadzkę z bali drewnianych i już w pierwszy dzień czy noc się chętnie na niej kładzie . Naukowcy za dyche....
KX1
rok temu
zabytek z XX wieku.. nosz.. w GB za zabytek uważa się przedmioty mające więcej niż 200-250 lat
Paweł
rok temu
'Po zerwaniu asfaltu ...' to w tytule , a w opisie 'Drewniane belki znajdowały się na głębokości 60-70 cm' to ile cm asfaltu zerwano ? ponad pół metra ?! kto dopuszcza takie "wypociny" oraz kto pisze zacne tytuły!!!!
solo Vet
rok temu
Powstanie Fundacja Dylówki i Muzeum Pozostałości Dylowej Drogi, .... prezesi, dyrektorzy, .... do emerytury dociągną
Dalo 1111
rok temu
za 100 lat odkryją asfalt to będzie sensacja
Marcel
rok temu
A jak budowali tę drogę to nie widzieli na czym budują? Śmieciowe artykuły.
bGNldiQn
bGNldiPu
bGNldiQu
bGNldiQv