bEabTPGY
bEabTPHc
bEabTPHg
programy
kategorie
bEabTPGZ

Sensacja archeologiczna we Wrzępi. O polskim odkryciu mówi cały świat

To prawdziwa sensacja archeologiczna. We wsi Wrzępia w gm. Szczurowa (woj. małopolskie) znajduje się prawdopodobnie największe w Polsce i jedno z największych w Europie centrów produkcji garncarskiej. Liczy nawet 1,7 tys. lat i pochodzi z okresu wpływów rzymskich. Na tych ziemiach może znajdować się nawet 130 pieców - wynika z badania magnetonometrem ok. 5 ha terenu. W trakcie najnowszych wykopalisk odkryto tu kawałki ceramiki i kamienne narzędzia. Skarby datowane są na III-IV w. To w tym czasie wypalano tu naczynia przy użyciu koła garncarskiego. Obszary obecnych ziem polskich zamieszkiwały wtedy germańskie plemiona - m.in. Wandalowie. Badania prowadzą krakowscy archeolodzy z grupy "Projekt Wrzępia". Jednym z głównych badaczy jest Magdalena Okońska-Bulas. - Teraz czeka nas przygotowanie sprawozdania do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Tarnowie, a potem publikacja wyników - podsumowuje archeolog. Do tej pory ekspertom udało się przebadać dwa piece. -...

rozwiń
13-04-2021
536 reakcji
308
115
113
Podziel się
Komentarze (113)
13-04-2021
malekZawsze myślałem, że koło garncarskie służy do formowania gliny, a nie do wypalania garnków.
zobacz więcej komentarzy (113)

Programy Wirtualnej Polski

bEabTPHl
KOMENTARZE
(113)
malek
miesiąc temu
Zawsze myślałem, że koło garncarskie służy do formowania gliny, a nie do wypalania garnków.
PASY
miesiąc temu
ziemie pomiedzy KIELCAMI, SANDOMIERZEM A KRAKOWEM TO ELDORADO DLA NAUKOWCÓW! NAJSTARSZE NA SWIECIE PRZEDSTAWIENIE KOŁA, OSTATNIO ODKRYTE POD KIELCAMI BUDOWLE STARSZE OD PIRAMID,KOMPLEKSY WYDOBYWCZE KAMIENIA CZY METALI STARSZE OD WSZYSTKIEGO DOOKOŁA!!!
HAHAHAA!
miesiąc temu
czyli tak szybko obracali kołem garncarskim, że tarcie i ciepło rąk powodowało spiekanie się gliny! GENIALNE! czy to eksperci podkomisji Macierewicza
bEabTPHD
NIE KŁAMCIE
miesiąc temu
PRZECIEŻ NIEMCY TO NIE NARÓD - TO WIKINGOWIE,KTÓRZY UCIEKLI ZE SKANDYNAWII,ABY NIE SIEDZIEĆ W WIĘZIENIU.
Jeśli chodzi
miesiąc temu
o dziennikarzy, to jaki kram taki pan.
Najnowsze komentarze (113)
sarg
4 tyg. temu
A obok Wandalów mieszkały również i inne plemiona germańskie np. Polanie czy Wiślanie :) Żenada.
kosiar
4 tyg. temu
Wandalowie to nie germanie ale Słowiańscy LECHICI wy głąby kapuściane !!! Szczyt - Szczecin był wtedy stolicą Lechistanu !!! To czasy panowania Lechitów. Dodajcie jeszcze fakt że istniejąca w kościelnej zabudowie kuźnia płocka jak i warszawska ( warszawy wtedy nie byłą jesze Warszawą) isniteje do dziś. Ceramika jak i metalurgia jest o wiele starsza niz datowanie na 1,7 ne ale pne.
Reaktor
4 tyg. temu
Kiedyś to była technologia - dziś kołem garncarskim już się nie wypala
Mirek
miesiąc temu
Co to za germańskie brednie. Wandalowie to nasi przodkowie. Szkoła niemiecka i katolicka w historii nadal trzyma się nieźle i głupoty ludziom niestety wciska... :(
NicK
miesiąc temu
Szanowny Panie, anonimowy redaktorze tego artykułu. Nie ma czegoś takiego jak magnetonometr, jest magnetometr ...
999222ccccccc...
miesiąc temu
Skoro MY mamy to samo DNA co Wandalowie to kim My jesteśmy? Wobec tego Wandalowie wszyscy czyli wszyscy co do sztuki wyprowadzili się stąd? Piszecie o jakiś mitycznych wandalach(..?)
.....
miesiąc temu
Co prawda Anglia to dziki kraj. Zgoda. Ale nikt tu o tym "odkryciu" nie mówi, jak to jest na "całym świecie".
alex
miesiąc temu
Sensacją jest, że polska archeologia WCIąŻ powiela fabrykacje pruskie Kossiny. Wstyd. W tej okolicy nie było nigdy żadnych plemion germańskich. Poza krótkotrwałymi najazdami, np. II WŚ.
bEabTPHv
Słowianin Tur...
miesiąc temu
"Słowiańszczyzna, największa z krain Germanii, zamieszkana jest przez Winuli, których wcześniej nazywano Wandalami. Podobno jest ona większa niż nasza Saksonia, zwłaszcza jeśli zaliczyć do niej Czechów i Polan po drugiej stronie Odry, którzy nie różnią się ani językiem ani obyczajem", Adam z Bremy, XI w.
Słowianin Tur...
miesiąc temu
"Język Rusinów, Polaków, Czechów i Sklawonów jest taki sam jak język Wandalów", Wilhelm z Rubruk, XIII w
Edek
miesiąc temu
A co dopiero będzie jak za kilkaset lat ktoś wykopie na naszych terenach bimbrownicę... Potem następną i następną. I tak przekopią cały obszar naszego kraju. Zrozumieją jak ludzie musieli mieć przechlapane żeby funkcjonować musieli ratować się magicznym napojem.....
asdpm
miesiąc temu
Koło garncarskie służyło raczej do formowania naczyń , nie do wypalania. Mogę jednak się mylić.
JustOneFix
miesiąc temu
No jasne, ze plemiona germańskie z okresu wpływów rzymskich. Germanami nazywano ludzi zza gór na północy, którzy dostarczali do Rzymu stal i inne towary przemyslowe. Stąd na przykład Gerlach-Gora Lacha, najwyższy szczyt w Tatrach.
Tadeusz.
miesiąc temu
Wandalowie to Słowianie a nie Germanie.
...
Następna strona
bEabTPHX
bEabTPHe
bEabTPIe
bEabTPIf