programy
kategorie

Starożytny biblijny tekst. Przełomowe odkrycie naukowca

To może być przełomowe odkrycie dla badaczy biblijnych. Zwój Szapiry, starożytny manuskrypt, który od 1883 r. jest uważany za fałszywy, może być rzeczywiście prawdziwym, najstarszym znanym pismem biblijnym. Tak przynajmniej twierdzi naukowiec Idan Dershowitz z Uniwersytetu w Poczdamie, który zajął się badaniem zaginionego starożytnego zwoju. Jego istnienie ogłosił w XIX w. w takcie pobytu w Londynie izraelski handlarz antykami Mojżesz Szapira. Kupiło go Muzeum Brytyjskie, ale podważyło autentyczność i dwukrotnie wystawiło na aukcje. Później fragmenty rękopisu uznano za zaginione. Po odkryciu zwojów znad Morza Martwego, naukowcy nie byli zainteresowani badaniem autentyczności zwoju Szapiry. Po latach badań Dershowitz twierdzi, że ma archiwalne i literackie dowody, że to prawdziwy starożytny artefakt. Biblia ma faktycznie pochodzić z VIII w. p.n.e. z czasów Pierwszej Świątyni i być najstarszym takim dokumentem. Zwój powstał na kawałkach owczej skóry i zawiera...

rozwiń
11-03-2021
207 reakcji
58
59
90
Podziel się
Komentarze (90)
11-03-2021
ISLAA JAKIEŻ TO JEST JEDENASTE PRZYKAZANIE BO NAS UCZYLI ŻE DEKALOG MA ICH 10??? MOŻE ''NIE BĘDZIESZ OSZUKIWAŁ WYBORCY SWEGO DLA DOBRA WŁASNEGO??
zobacz więcej komentarzy (90)

Programy Wirtualnej Polski

KOMENTARZE
(90)
ISLA
3 lata temu
A JAKIEŻ TO JEST JEDENASTE PRZYKAZANIE BO NAS UCZYLI ŻE DEKALOG MA ICH 10??? MOŻE ''NIE BĘDZIESZ OSZUKIWAŁ WYBORCY SWEGO DLA DOBRA WŁASNEGO??
kocur
3 lata temu
Biblia jest zbiorem żydowskich występków. Twierdzą w niej, iż są narodem wybrany usprawiedliwiając w ten sposób wszystkie swoje nikczemności.
AQQ
3 lata temu
czy to poważne analizować taki tekst ? u nas opisywanie rzeczywistości sprzed 30 lat jest pełne przekłamań i propagandowych wtrętów ( pomimo że żyją ludzie pamiętające tamte czasy ) ze o przekłamaniach na temat żołnierzy przeklętych nie wspomnę a wy poważnie traktujecie pisma spisane w kilkaset lat po opisywanych wydarzeniach !
observatore
3 lata temu
A kto poważny dziś wieży w ten hebrajski plagiat ściągnięty niechlujnie ze starych mitów sumeryjskich, hebraje to była mała grupa nomadów wałęsająca się po bezdrożach bliskiego wschodu, trudniąca się rabunkami i morderstwami, później rozrosła się, a chciejstwa watażków tej bandy, zostały opisane w tzw. świętej księdze, a parafianie uważają ją za świętość!
niwa
3 lata temu
i co z tym 11 przykazaniem?
Najnowsze komentarze (90)
nikolla z Bab...
3 lata temu
Jak jest bóg (Bóg) to dlaczego tworząc ziemski świat zapomniał o 150 milionowej erze życia dinozaurów? Ot drobne przeoczenie w biblijnej bajce. Ludu, ludu więcej czytaj interesuj się nauką faktów, oświeć się, zaprzestańcie używać zasady "nie mam wiedzy mam boga, Bóg mi wszystko wytłumaczy"
Hi hi
3 lata temu
Nie pasuje do oficjalnych dla publiki praw Watykanu wiec jest falszywy- powtorka z Nicei co zachowac a co wyrzucic
hmm
3 lata temu
Obecne przykazania, które mnie uczyli, to też nie jest oryginał. Zastanawiam się kiedy i gdzie Bóg zstąpił wśród błyskawic i dymu i dał ludowi swemu apgrejdowaną wersję?
hihot
3 lata temu
A jedenaste przykazanie brzmiało Możesz olać wszystkie te przykazania jak założysz partie PIS .
badacz
3 lata temu
11 Przykazanie. I zesłał Paan wśród narody lud żmijowy, lud okrutny, podstępny, który będzie mordował inne ludy, którego trzeba sie wystrzegać i zwalczać. Ten lud wyrzutek, będzie sie uważał za pępek \Świata. Dopóki bedą wojny na ziemi ,śmierc i choroby dopóty ten lud nie zostanie odesłany do Tartaru.
europ
3 lata temu
to nie naukowiec tylko opętaniec który owładnięty kłamliwą biblią rozczula się nad czymś co jak powiedziała Doda piasne było pod wpływem wiecie czego
Jest
3 lata temu
autentyczny tak samo jak całun turyński tylko badanie węglem temu przeczy ale co tam.
Gość
3 lata temu
Jaki tu przełom i w czym, nic konkretnego.
Samson
3 lata temu
Przykazań jest 10. Zapisane zostały w Księdze Wyjścia 20,2-17 i w Księdze Powtórzonego Prawa 5,6-21. No ale drugie przykazanie było nie na rękę, co niektórym, więc usunęli je z dekalogu, a żeby zgadzała się liczba przykazań, ostatnie dziesiąte podzielono na dwa.
xDxD
3 lata temu
A wiecie dlaczego Żydzi zajmowali się kiedyś lichwą? Bo chrześcijanom nie było wolno pożyczać na procent, ale sobie to zmienili
realista
3 lata temu
"Zwój powstał na kawałkach owczej skóry i zawiera tekst Księgi Powtórzonego Prawa i zmienione jedenaste przykazanie. Tekst jest spójny, napisany w alfabecie paleohebrajskim" to co jednak było 11 przykazań a nie 10 ?
uczeń Jezusa
3 lata temu
Jak jest napisane;"Wiara nie jest rzecza wszystkich ludzi."Amen
Janek88
3 lata temu
Ukrywane 11 przykazanie to żeby człowiek nie modlił się do przedmiotów(obrazów,krzyży,figórek), ani do żadnej rzeczy która jest wysoko na niebie ani głęboko pod ziemią lub pod wodą. Nie robić sobie bożków z ludzi ani świętych.
Danka
3 lata temu
Za parę lat okaże się , że to falsyfikat.
...
Następna strona